Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 23 kwietnia

23-04-2013 07:10
23.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 23 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Najdalej w ciągu trzech miesięcy dojdzie do zmian w zarządzie lub radzie nadzorczej PGNiG. (s.B3)

Inwestycja w mieszkanie na wynajem opłaca się bardziej niż trzymanie pieniędzy w banku. (s.B4)

Nawet ponad 80 proc. spółek może nie mieć wystarczającej ochrony przed cyberzagrożeniami - wynika z raportu firmy Symantec. (s.B5)

Gazprom będzie inaczej kalkulować ceny? Kreml rekomenduje koncernowi uwzględnienie w cenie zarówno notowań gazu na zachodnich giełdach, jak i gazu łukowego z USA. (s.B8)

PARKIET

Na GPW ruszył sezon publikacji wyników za I kwartał. Analitycy zapowiadają, że większość rodzimych spółek nie będzie miała dobrych wieści dla inwestorów. (s.1,2,3)

Sylwester Cacek, prezes i największy akcjonariusz Sfinksa, deklaruje, że nie zamierza wychodzić z inwestycji. Uważa, że aktualna cena akcji nie oddaje wartości i potencjału spółki. (s.1,7)

Zarządzający funduszami rewidują prognozy na ten rok. W hossę na rynku akcji wierzy już coraz mniej TFI. Podobnie jak w to, że polska gospodarka wyjdzie z dołka w połowie roku. Zdaniem niektórych akcje dadzą jednak zarobić. (s.17)

PULS BIZNESU

Portfeli prezesów kryzys się nie ima. Lepsze wyniki spółek z WIG 20 i wzrost samego indeksu zaowocowały podwyżkami. Prezesów mocniej niż przed rokiem doceniły BRE Bank, JSW i PZU. Bankowcy utrzymali prymat na liście najlepiej opłacanych szefów giełdowej śmietanki, choć menedżerowie spółek spoza WIG 20, Comarchu czy TVN, bili ich wynagrodzeniami na głowę. Pięciu przedstawicieli dwudziestki musiało się zadowolić wynagrodzeniami mniejszymi niż przed rokiem. (s.1,24-25)

Rośnie grono półbezrobotnych. Już 344 tys. osób w Polsce pracuje na część etatu, a chciałoby na cały. To część ukrytego bezrobocia. (s.6)

Emeryci wesprą budowę dróg. W 2014 r. KFD musi zrolować obligacje na 7 mld zł. OFE zamienią papiery skarbowe na infrastrukturalne. (s.7)

Paczkomaty jadą na Wyspy. Integer wchodzi na rynek brytyjski - ma wydać 45 mln EUR i zbudować sieć 2 tys. maszyn pod bokiem Amazona. (s.9)

Trudna sprzedaż Ronda 1. Niewielu stać na kupno najlepszego biurowca w regionie. Cena wywoławcza wynosi 350 mln EUR. (s.13)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Pod koniec marca na jedną ofertę pracy przypadało w kraju średnio 57 bezrobotnych. Tak źle nie było od sześciu lat. (s.A2)

Dymisja ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego stawia pdo dużym znakiem zapytania projekty energetyczne, w które zaangażowały się państwowe koncerny. Chodzi m.in. o konsorcjum łupkowe i sojusz atomowy. (s.A8)

Niemiecki RWE poinformował, że jeśli nie znajdzie partnera, to nie będzie się starał o zakup polskiej spółki energetycznej Energa. Jak twierdzi Filip Thon, prezes polskiego oddziału RWE, spółka musi obecnie obniżyć zadłużenie, w związku z czym koncentruje się na sprzedaży aktywów. (s.A8)

W końcówce tego roku, najpóźniej w 2014 r., Fiat rozpocznie przygotowania do uruchomienia produkcji małej wiejskiej terenówki - poinformował anonimowo jeden z poddostawców fabryki. Docelowa produkcja w fabryce ma wzrosnąć do 470 tys. aut osobowych. (s.A10) (PAP)

morb/ jow/