Przegląd prasy gospodarczej, środa, 24 kwietnia

24-04-2013 07:41
24.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 24 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Coraz więcej trafia z naszych kieszeni do budżetu. Prawie 16 tys. zł kosztowało przeciętnie Polaka w 2012 r. funkcjonowanie państwa. (s.B1)

PKN Orlen wciąż znajduje się na czele Listy 500, zestawienia przygotowywanego przez "Rz". W 15. edycji przychody spółek wzrosły tylko o 2,8 proc., wobec 14,3 proc. rok temu. (s.B4)

W strefie euro nie widać nawet zwiastunów odbicia gospodarczego. Kruche jest też ożywienie w Chinach. (s.B6)

Samorządy emitują coraz mniej obligacji. Tylko nieco ponad 90 mln zł wyniosła w I kw. wartość emisji przeprowadzanych przez samorządy. (s.B9)

"Chcemy prefinansować potrzeby walutowe. Wcześniej mówiliśmy, że być może zaczniemy przed wakacjami, ale liczymy na kredyt z Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego na łączną kwotę ok. 1,7 mld euro, co zabezpieczy częściowo potrzeby na 2014 rok" - powiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. "We wrześniu zaczniemy się przyglądać rynkom zagranicznym. Jeśli chodzi o potrzeby złotowe, będziemy patrzeć na sytuację na rynku długu. Czekamy też na to, co zrobi RPP" - dodał. (s.B16)

PARKIET

Prezes Bogdanki Zbigniew Stopa poinformował, że spółka nie zaangażowałaby się się w projekt budowy bloków w Opolu. "Elektrownia Opole jest na tyle daleko od Bogdanki, że gdyby doliczyć koszty transportu naszego węgla, byłoby to zupełnie nieopłacalne" - powiedział. (s.6)

Możemy realnie myśleć o zbudowaniu koncernu mięsnego o obrotach przekraczających 1 mld zł w 2015 r. - powiedział "Parkietowi" Henryk Kania, prezes i główny udziałowiec ZM Henryk Kania. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Polacy należą do największych miłośników internetu w Europie. Powód? Sieć jest królestwem taniości - wynika z raportu firmy Boston Consulting Group przygotowanego na zlecenie Google'a. (s.19)

Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku pracodawcy nie wypłacili pracownikom w sumie 64 mln zł pensji. To o ponad połowę więcej niż w I kw. 2012 r. (s.20)

PULS BIZNESU

Spór między Autostradą Wielkopolską a skarbem państwa dobiegł końca. Korzystnie dla spółki. Budżetowi nie należy się 900 mln zł od wielkopolskiej firmy - uznali międzynarodowi arbitrzy. (s.2)

Na rynku dystrybucji produktów FMCG kto nie rośnie, ten ginie. Podkarpacki Bać-Pol rozbudowuje sieć franczyzową w całym kraju. Zamierza w trzy lata potroić obroty. Tegoroczna sprzedaż ma wynieść 1,85 mld zł, co oznacza wzrost o 20 proc. rdr. Najpóźniej w 2015 r. sprzedaż ma wynieść 4 mld zł. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polacy wolą sami zdecydować, gdzie będą trafiać ich pieniądze - do ZUS czy do OFE - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "DGP" przez Homo Homini. (s.A1,A3)

Ciągnące się od czterech lat przygotowania do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nie przyspieszą. PGE będzie je kontynuować, ale nie przesądza rozpoczęcia kosztownej inwestycji. Spółka stawia na węgiel brunatny i energetykę wiatrową. Takie wnioski płyną ze wstępnej strategii koncernu, której ostateczna wersja ma zostać ogłoszona prawdopodobnie w maju - dowiedział się "DGP" od osób powiązanych ze spółką. (s.A1,A8)

Początek roku to powtórka słabego IV kw. 2012 r. Mamy szansę na szybszy wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku, pod warunkiem że Niemcy dobrze zniosą drukowanie jenów. (s.A8)

Huta Stalowa Wola i podległe MON wojskowe zakłady remontowe trafią do Bumaru. "Wkrótce gotowy harmonogram przekształceń trafi pod obrady Rady Ministrów" - powiedział Rafał Baniak, wiceminister skarbu. (s.A9)

Ciech negocjuje z potencjalnymi inwestorami dla Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna. W grze są ponoć ZA Puławy z Grupą Azoty oraz Zbigniew Jakubas. Rozmowy trwają co najmniej od stycznia. Z informacji "DGP" wynika, że za zakład w Nowej Sarzynie chemiczny koncern dostał oferty opiewające nawet na 500 mln zł. Zdaniem analityków to bardzo dobra cena. Propozycja nie przekonała jednak Ciechu i grupa skłania się ku wstrzymaniu sprzedaży Organiki. (s.A10) (PAP)

morb/