Przegląd prasy gospodarczej, środa, 22 maja

22-05-2013 07:29
22.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 22 maja.

RZECZPOSPOLITA

RWE idzie pod prąd. Decyzja spółki o obniżce cen energii może doprowadzić do rywalizacji dostawców prądu o klientów i w efekcie do spadku cen. (s.B1)

Regiony stawiają na kolej. Marszałkowie wydali na inwestycje w tory współfinansowane z dotacji unijnych ok. 750 mln zł więcej, niż pierwotnie planowali. (s.B2)

Wciąż brakuje sygnałów ożywienia gospodarczego. Poprawę możemy zobaczyć dopiero w ostatnim kwartale. (s.B3)

PARKIET

Rentowność obligacji skarbowych systematycznie spada. W kontekście spodziewanej kolejnej obniżki stóp procentowych przez RPP inwestorzy powinni łaskawszym okiem spojrzeć na akcje spółek z GPW. Powód to wyjątkowo atrakcyjna stopa dywidendy. (s.1,3)

Firmy z WIG 20 mogą wypłacić udziałowcom w tym roku aż 18 mld zł dywidend. Średnia stopa dywidendy to 6 proc. (s.3)

GAZETA WYBORCZA

Czy w końcu zapłacimy kilka procent mniej za energię elektryczną? Jej ceny na giełdzie spadają w szybkim tempie, ale najwięksi dostawcy prądu wcale nie palą się do cięcia taryf. Nie podoba się to prezesowi URE, który zatwierdza stawki opłat za prąd. (s.21)

Ciągle czekamy na przełom, ale ani przemysł, ani budowlanka nie dają nam powodów do radości i nadziei, że spowolnienie w gospodarce skończy się szybko. Nieco lepsze dane zawdzięczamy tylko kalendarzowi. (s.21)

Na opracowanie krajowych technologii eksploatacji złóż gazu z łupków 15 konsorcjów dostanie 121 mln zł dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (s.22)

Ośmiu na dziesięciu szefów polskich firm budowlanych nie widzi szans na poprawę koniunktury w tej branży w ciągu najbliższych dwóch lat - wynika z badania firmy KPMG. (s.23)

PULS BIZNESU

5,63 mln zł - tyle posłowie ulokowali w akcjach spółek giełdowych w 2012 roku - wynika z ich oświadczeń majątkowych. (s.8)

Należąca do KGHM TFI woda Staropolanka, posiadająca 2 proc. udziałów w rynku, została wystawiona na sprzedaż - wynika z informacji "PB". (s.9)

Skarb państwa ani myśli zakończyć proces z MCI ws. 46,3 mln zł odszkodowania, które sąd zasądził spółce. Sprawa znów trafi do Sądu Najwyższego. (s.10)

Mniejsze portfele zamówień, mniej nowych zleceń i spadek wykorzystania siły roboczej - to obraz branży budowlanej. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Samorządy omijają prawo przy odralnianiu najcenniejszych rolniczo gruntów. Dlatego wszystkie decyzje w takich sprawach będzie podejmować resort rolnictwa. Gminy grożą skierowaniem sprawy do sądu. (s.A5)

Grupa O2, piąty co do wielkości portal na polskim rynku, przygląda się możliwościom zakupu Wirtualnej Polski - wynika z informacji "DGP". W grę może wchodzić partnerstwo z inwestorem finansowym, najpewniej fundusze private equity, który pomoże sfinansować transakcję. A w dłuższej perspektywie - wprowadzenie nowego podmiotu na warszawską giełdę. (s.A12)

Wraz z aktywami rosną zyski TFI. Niektóre towarzystwa notują kilkudziesięcioprocentowe wzrosty przychodów. (s.A14)

Wiadomo już, że gazu łupkowego nie mamy tyle, by sfinansować z niego przyszłe emerytury i rozłożyć na łopatki Gazprom. Jednak projekt łupkowy wciąż ma szansę na sukces. Tyle że w skali mikro. (s.A15) (PAP)

morb/