Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 18 marca

18-03-2013 07:38
18.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 18 marca.

RZECZPOSPOLITA

1,2 mld zł - tyle może trafić do Polski na walkę z bezrobociem wśród najmłodszych kadr. (s.B1)

W 2013 r. kierowcy dostaną do użytku 418,7 km nowych dróg. Rząd zapowiada, że jeszcze w tym półroczu ogłosi przetargi na budowę kolejnych. (s.B4)

Rosyjskie organy antymonopolowe wykryły zmowę kartelową dostawców rur do gazociągów oraz Gazpromu. Kara może przekroczyć miliard dolarów. (s.B4)

Projekty regulacji dotyczące poszukiwań i wydobycia ropy i gazu budzą kontrowersje. Nie podobają się m.in. zapisy o koncesjach i nadzorze. (s.B5)

Banki sa obecnie jednym z najbardziej aktywnych podmiotów na rynku papierów dłużnych. Nie tylko emitują nowe obligacje, ale także wykupują lub zapowiadają wykupy starszych serii. (s.B11)

PARKIET

"Jeśli nasz rynek ma być dobrze postrzegany przez inwestorów, także zagranicznych, przywykłych do wysokich standardów, musimy zrobić wszystko, by mieli oni jak najlepszy dostęp do informacji" - mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF. Urząd zamierza z większą efektywnością korzystać z dostępnych środków, by dyscyplinować spółki niewywiązujące się z obowiązków informacyjnych. Postępowania administracyjne mają być przeprowadzane szybciej, by skrócić okres między popełnieniem czynu a nałożeniem kary. Nadzorca zamierza częściej pociągać do odpowiedzialności menadżerów, a nie nakładać kary na spółki. (s.1,9)

Colian już niedługo może sfinalizować zakup Solidarności. Rynek się boi, że cena transakcji jest zbyt wysoka i dlatego kurs akcji nie chce rosnąć. (s.3)

Polimex-Mostostal zapowiada kolejne dezinwestycje. "Zaawansowany jest proces sprzedaży dwóch ocynkowni w Częstochowie i Dębicy. Oceniamy, że środki z tego tytułu wpłyną do spółki na przełomie II i III kwartału tego roku. Niewykluczone, że nastąpi to wcześniej. Łącznie będzie to kwota kilkudziesięciu milionów złotych" - powiedział "Parkietowi" Przemysław Milczarek, dyrektor zarządzający spółki. Do sprzedaży wytypowano też mniejsze firmy. Nie ma natomiast planów sprzedaży Torpolu. "Firma ma obecnie bardzo duży portfel zawartych kontraktów kolejowych o dobrej rentowności oraz charakteryzuje ją znaczący potencjał wzrostu" - mówi Milczarek. Polimex zidentyfikował też ok. 50 nieruchomości z przeznaczeniem do sprzedaży, ale ich liczba rośnie. Spółka kontynuuje restrukturyzację. Redukcja zatrudnienia przynosić jej ma 100 mln zł oszczędności rocznie. 150-200 mln zł oszczędności w ciągu trzech lat da natomiast wdrożona centralizacja zakupów. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

W zamian za 10 mld euro pomocy cypryjskie władze zgodziły się na opodatkowanie depozytów klientów banków. stawka odatkowa to nawet 9,9 proc. Cypryjczycy są oburzeni. Takich metod w walce z kryzysem dotąd nie stosowano. (s.14,15)

PULS BIZNESU

Właściciel Polkomtela, Zygmunt Solorz-Żak, podważa wyniki przetargu na szybki internet. "Nadzór nas dyskryminuje i zaburza konkurencję" - mówi. "UKE i UOKiK mówią o wspieraniu konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, ale de facto wspierają dwóch czy nawet trzech zagranicznych graczy współpracujących ze sobą" - dodaje. (s.4,5)

NFOŚiGW nie zamierza interweniować na rynku zielonych certyfikatów, choć bolą go zablokowane inwestycje. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

SKOK-i będą objęte projektem ustawy o uporządkowanej upadłości banków. Resort finansów ma już gotowy projekt ustawy, która dotyczy nie tylko kas, ale i całego sektora bankowego. Ustawa szczegółowo opisuje procedurę przejęcia banków w tarapatach przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gdy przepisy wejdą w życie, zamiast tradycyjnej upadłości BFG będzie mógł wejść w rolę właściciela i sprzedać bank lub część, nie przerywając jego działania. (s.A1)

Możliwa jest współpraca przy budowie bloku energetycznego w Jaworznie. W tej sprawie spotkają się dziś Jerzy Wiśniewski, kontrolujący PBG (a za jego pośrednictwem Rafako) i Zhao Ruolin, dyrektor generalny China National Electric Engineering. Rozmowy to efekt wizyty Wiśniewskiego w Chinach. Według informacji "DGP", Wiśniewski chce namówić CNEEC do podwykonawstwa, ale i wyłożenia gotówki. Występujące wspólnie z Mostostalem Warszawa Rafako będzie potrzebować ponad 500 mln zł na gwarancje bankowe należytego wykonania kontraktu. (s.A8)

Uruchomienie terminala LNG w Świnoujściu planowane jest do 30 czerwca 2014 r. Ewentualne opóźnienie nie przekroczy trzech miesięcy - zapewnia prezes Polskie LNG, Rafał Wardziński. (s.A9)

Firmy budowlane z Catalyst muszą do końca roku wykupić obligacje za niemal 450 mln zł. Większość przygotowania do wykupu lub rolowania długu rozpoczyna wiele miesięcy przez terminem wygaśnięcia.(s.A11)

Ok. 3,5 mld zł z VAT może nie wpłynąć do tegorocznego budżetu tylko dlatego, że inflacja będzie dużo niższa niż zakładał rząd. (s.A15) (PAP)

morb/