Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 21 lutego

21-02-2013 07:51
21.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 21 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Firmy uginają się pod ciężarem kosztów pracy. Aż 77 proc. z nich wskazuje je jako główny problem. (s.A1,A5)

Z roku na rok rośnie wartość wypłat dokonywanych przez fundusze emerytalne po zmarłych klientach. Tylko w 2012 r. do spadkobierców i uposażonych trafiło ponad 300 mln zł - wynika z ankiety "Rz". (s.B1)

Produkcja wódki w Rosji spadła w styczniu o ponad 30 proc. Lider rynku - CEDC - podobnie jak konkurencja wstrzymał prace w niektórych zakładach. Wszystko przez zwrot akcyzy. (s.B12)

Biznesowe uzasadnienie ma przejęcie banku silnie obecnego w aglomeracjach miejskich, na głównych ulicach miast i z rozwiniętym segmentem klientów zamożnych. Potencjalnie te wymogi spełnia Millennium - mówi prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. "Takie przejęcie pozwoliłoby zamknąć perspektywę rozwoju poprzez fuzje i akwizycje na najbliższe lata, bo w takim scenariuszu PKO BP osiągnąłby 16-17-proc. udział w aktywach sektora" - poinformował. PKO BP ma w marcu przedstawić strategiczne kierunku rozwoju do 2015 r. "Nie będzie rewolucji" - zapowiada prezes. Jagiełło informuje, że otoczenie wymaga od banków cięcia kosztów. PKO BP będzie chciał również obniżać koszty ryzyka. "To się przełoży na kilkaset milionów zł dodatkowego zysku" - powiedział prezes. (s.B16)

PARKIET

Banki powinny w tym roku dać zarobić inwestorom. Analitycy argumentują, że to duże i płynne spółki, które są dpbrze zarządzane i płącą dywidendy. (s.a,3)

Łupkowe regulacje będą nas sporo kosztować. Przez pierwsze 10 lat na funkcjonowanie i inwestycje NOKE może być potrzebnych ponad 2 mld zł. Do tego dochodzą wydatki na nowego nadzorcę. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Od 19 marca wszystkie bilety w PKP InterCity będą z miejscówką. Przewoźnik wprowadzi w tym roku program lojalnościowy, chce też rozwijać system sprzedaży biletów - im wcześniej tym taniej. (s.16)

LOT stracił już 8 mln zł z powodu uziemienia dreamlinerów. (s.16)

Rosyjski Rosnieft oferuje koncernom z Chin, Japonii i Korei Południowej współpracę przy eksploatacji złóż ropy i gazu w Arktyce. (s.18)

PULS BIZNESU

Awans ministra finansów Jacka Rostowskiego na wicepremiera cieszy głównie ekonomistów. Przedsiębiorcy przyjmują tę decyzję z obawą. (s.2,3)

Rodzina zmarłego biznesmena Aleksandra Gudzowatego zamierza wyjść z biznesu gazowego, postawi na biopaliwa. "Trwa proces sprzedaży spółki, która realizuje projekt gazociągu Bernau-Szczecin. Transakcja sprzedaży 4 proc. akcji EuRoPolGazu jest na zaawansowanym etapie, ale ze względu na jej charakter nie komentujemy szczegółów. Nie rozważamy żadnych dezinwestycji w przypadku Akwawitu-Polmos ani Wratislavii" - poinformowali Tomasz i Danuta Gudzowaty. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Koszty jednostkowe Bogdanki w stosunku do kopalń śląskich są znacząco niższe. Model biznesowy spółki pozwala na konkurencję cenową nawet z węglem z importu - ocenia prezes spółki Zbigniew Stopa. Wydobycie w 2013 r. ma wynieść ok. 9 mln ton. W tym roku spółka chce zakończyć rozbudowę Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Uruchomienie miałoby nastąpić na początku 2014 r. i przynieść podwojenie mocy z 1200 do 2400 węgla na godzinę. Zeszłoroczny CAPEX na poziomie 700 mln zł nie został zrealizowany w całości - część prac przesunęła się na ten rok m.in. z uwagi na procedury przetargowe. Nowa strategia firmy powinna być gotowa do połowy roku. Wyznaczy ona cele w perspektywie do 2020 r. (s.D2)

Biura podróży zapłacą za nowe zabezpieczenia. Biura podróży przerzucą na nich koszty związane z funduszem gwarancyjnym. (s.A11) (PAP)

morb/