Prognozy dotyczące rynku pracy pogorszyły się - CBOS 03-04-2013 14:38

03-04-2013 14:38
03.04. Warszawa (PAP) - Oczekiwania dotyczące sytuacji na rynku pracy pogorszyły się względem zeszłego roku - wynika z badań przeprowadzonych w marcu przez CBOS. Odsetek respondentów spodziewających się pogorszenia sytuacji wzrósł o 9 pkt. proc. do 46 proc., zaś oczekujących poprawy spadł o 3 pkt. proc. do 8 proc.

"Prawie połowa badanych (46 proc., wzrost o 9 punktów) przewiduje, że sytuacja w tym zakresie zmieni się na gorsze, w tym 10 proc. spodziewa się radykalnego pogorszenia. Niemal dwie piąte respondentów (39 proc.) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na krajowym rynku pracy nie ulegnie zmianie" - wynika z raportu CBOS.

"Osoby uważające, że raczej się ona poprawi, stanowią 8 proc. ogółu (spadek o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego pomiaru)" - dodano.

Napisano także, że obecne prognozy są wciąż lepsze od uzyskanych w marcu 2009 roku, kiedy to obawy Polaków związane z kryzysem finansowym były najsilniejsze. Dodano jednak, że w zestawieniu z danymi z pozostałych lat wypadają o wiele gorzej.

"W porównaniu z rokiem 2008, kiedy optymizm Polaków wyrażany w kontekście prognozowanych zmian na krajowym rynku pracy był największy, odnotowujemy wyraźny jego spadek (o 26 punktów procentowych) oraz zdecydowany wzrost pesymizmu (o 39 punktów)" - napisano. (PAP)

pfm/ ana/


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.