MSP podtrzymuje 5 mld z dywidend w '13, ale nie wyklucza większej kwoty

18-04-2013 10:41
18.04. Warszawa (PAP) - MSP podtrzymuje na razie plan pozyskania z dywidend w tym roku 5 mld zł do budżetu państwa. Jednak nie wyklucza, że ta kwota może być większa, jeśli pozwoli na to sytuacja finansowa spółek z udziałem Skarbu Państwa - poinformował Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

"Na dzisiaj plan zakłada pozyskanie z dywidend 5 mld zł. To może być więcej, jeśli sytuacja finansowa poszczególnych spółek z naszego portfela na to pozwoli. Cały czas to analizujemy. Na dzisiaj nie dysponujemy wiedzą, która pozwoliłaby nam powiedzieć, że wpływy z dywidend mogłyby być większe niż 5 mld zł" - powiedział w czwartek dziennikarzom Tamborski.

W środę PAP poinformowała, powołując się na źródło rządowe, że Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że budżet państwa w 2013 roku osiągnie wyższe dochody z tytułu dywidend niż zapisane w ustawie 5 mld zł.

Rozmówca PAP nie sprecyzował, o ile wyższe mogą być te dochody, wskazują, że jest za wcześnie na dokładniejsze oszacowanie.

Zgodnie z budżetem na 2013 rok wpływy ze spółek, w których prawa z akcji/udziałów wykonywane są przez MSP mają wynieść 5,0 mld zł. Całkowite tegoroczne dochody budżetowe z dywidend założono na poziomie 5,86 mld zł.

Na początku kwietnia minister skarbu Mikołaj Budzanowski stwierdził, że nie wyklucza pobrania dywidendy ze wszystkich kontrolowanych spółek notowanych na GPW.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele resortu skarbu informowali m.in., że rezygnacja z rozbudowy elektrowni w Opolu może wpłynąć na wielkość dywidendy z PGE. Z KGHM może zostać również wypłacona wyższa dywidenda niż 30 proc. proponowane przez zarząd spółki. Resort będzie też chciał maksymalnej możliwej dywidendy z PKO BP i PZU. Zakładane jest również pobranie "solidnej dywidendy" z Energi przed ofertą publiczną spółki.

Skarb Państwa chce również dywidendy z PGNiG, wbrew rekomendacji zarządu. (PAP)

pr/ jow/ asa/