Koniunktura w rolnictwie w I kw. '13 roku pozostaje stabilna - IRG SGH 27-02-2013 14:47

27-02-2013 14:47
27.02. Warszawa (PAP) - Koniunktura w rolnictwie w I kwartale 2013 roku pozostaje stabilna - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. W rolnictwie panuje jednak faza stagnacji i wyczekiwanie na nowe bodźce, które zdecydują o nowej tendencji koniunktury w dalszych kwartałach 2013 roku.

"Styczniowa edycja ankietowych badań wskazuje na ustabilizowany, jednopunktowo lepszy jak w roku ubiegłym poziom koniunktury w rolnictwie" - napisano w komunikacie.

"Minimalnie lepszy poziom ma ogólny wskaźnik przychodów pieniężnych i wskaźnik nastrojów rolników w ocenie perspektyw ekonomicznych swych gospodarstw w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Ta stabilizacja wskaźników występuje w ujemnych rejestrach ich wartości, tuż przed linią 0, co wskazuje na pojawienie się w rolnictwie fazy stagnacji i wyczekiwania na nowe bodźce (czynniki), które zdecydują w dalszych kwartałach 2013 roku o nowej tendencji koniunktury w rolnictwie" - dodano.

IRG SGH zaznacza, że zachowanie ogólnego wskaźnika koniunktury w styczniu, podobnie jak we wcześniejszych badaniach, nie odzwierciedla dużego zróżnicowania sytuacji w rolnictwie.

"Na jednym biegunie znajdują się dużo niższe oceny rolników gospodarujących na niewielkim areale (do 15 ha), na drugim zaś z lepszą oceną przychodów pieniężnych i wysokim poziomem optymizmu gospodarstwa z użytkami rolnymi powyżej 50 ha" - napisano.

"Dekoniunktura w rolnictwie, znaczenie i sposób wykorzystania dopłat bezpośrednich przyspieszają proces polaryzacji sytuacji gospodarstw rolnych w Polsce" - dodano.

"Stabilizująca się, po okresie dość dynamicznego odbicia od poziomu kryzysowego na przełomie 2008/09 roku, na dość niskim poziomie sytuacja ekonomiczna gospodarstw nie przeszkodziła w badaniu styczniowym odnotować znaczny wzrost w stosunku do roku ubiegłego zakupów obrotowych środków produkcji" - głosi raport IRG SGH.

Salda zakupowe nawozów mineralnych, pasz treściwych i środków ochrony roślin w porównaniu rok do roku wzrosły.

"Nie odnotowano natomiast zmian w aktywności inwestycyjnej gospodarstw rolnych w zakresie budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń" - napisano.

Z badania wynika, że według opinii rolników w dalszym ciągu utrudniony jest dostęp do kredytów preferencyjnych w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Autorzy raportu zaznaczają, że styczniowe badanie raczej nie zapowiada korekty w dół koniunktury na tle poziomu ubiegłego roku.

"Wszystko jednak wskazuje na to, że linia wyjścia z fazy dekoniunktury (zerowy poziom wskaźnika koniunktury) jest silną linią oporu dla ocen formułowanych przez polskich rolników" - napisano.

W raporcie wskazano, że z punktu widzenia innych obserwowanych grup przekrojowych, w styczniu podobnie jak w poprzednich badaniach, zdecydowanie lepiej z dekoniunkturą radzą sobie gospodarstwa duże, kierowane przez rolników młodszych wiekiem, lepiej wykształconych i zlokalizowanych w makroregionie północnym i zachodnim.(PAP)

jba/ dan/


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.