Komentarz miesięczny do wyników – Czerwiec 2018 r 02-08-2018 12:53

02-08-2018 12:53
Ostatni miesiąc II kwartału na rynku akcji upłynął pod znakiem kontynuacji relatywnej siły amerykańskich parkietów, a ponownie słabość wykazały przede wszystkim rynki wschodzące (MSCI Emerging Markets -4.57%).
Komentarz miesięczny do wyników – Czerwiec 2018 r

Jest to efektem obaw inwestorów i pokłosiem wzrostu tendencji protekcjonistycznych na świecie, a także siły dolara amerykańskiego i spadku globalnej płynności (powrót kapitału do USA w efekcie restrykcyjnej polityki FOMC). Ponadto do tego doszedł, powracający jak bumerang temat, poziom zlewarowania chińskiej gospodarki. Wraz z hossą trwającą od 2009 r. stopniowo rósł poziom zadłużenia chińskiego sektora prywatnego (zwłaszcza przedsiębiorstw), więc te obawy eskalują co jakiś czas. Rynki cały czas uspokajane były zapewnieniami o działaniach delewarujących, podejmowanych przez władze chińskie, warto zwrócić jednak uwagę, że stopa HIBOR overnight osiągnęła w czerwcu poziom ponad 3%, najwyższy w historii. Bardzo wysokie poziomy osiągnęły też „dłuższe” stopy na rynku międzybankowym w Hong Kongu, co może świadczyć o problemach z płynnością na tamtym rynku. W centrum uwagi inwestorów do połowy czerwca były decyzje banków centralnych w USA oraz w Europie. Fed pozostał na klarownej ścieżce podnoszenia stóp (2 podwyżki jeszcze w tym roku wg. „kropek” FOMC), natomiast EBC deklaruje stopniowe wygaszanie QE. Finalną datą jest grudzień br., lecz już teraz wzrost bilansu EBC wyhamował, a wzrost agregatu M2 spadł w II kw. poniżej 5% r/r...

Pełny komentarz dostępny jest w formie pliku PDF, który można pobrać poniżej.

  • Komentarz miesięczny do wyników – czerwiec 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – maj 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – kwiecień 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – marzec 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – luty 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – styczeń 2018 r. Pobierz PDF

 

Otwórz ZA


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.