Inflacja CPI będzie się obniżać do końca I półrocza; w II półroczu lekki wzrost - Cichoń, MF (aktl.2)

13-03-2013 10:29
# Dochodzi kolejna wypowiedź wiceministra #

13.03. Warszawa (PAP) - Inflacja CPI będzie się obniżać do końca I półrocza, a w II półroczu nastąpi lekki jej wzrost, ale utrzyma się średniorocznie poniżej 2 proc. - powiedział dziennikarzom Janusz Cichoń, wiceminister finansów. Dodał, że oczekiwania odnośnie CPI stwarzają pole do obniżek stóp.

"Naszym zdaniem inflacja będzie w dalszym ciągu spadać. Tak się będzie działo do końca I półrocza, do czerwca i potem lekki wzrost w II półroczu, przy czym utrzyma się średniorocznie poniżej 2 proc. To otworzy pole do dalszych obniżek stóp" - powiedział Cichoń podczas Forum Bankowego ZBP.

Jego zdaniem dalsze łagodzenie polityki pieniężnej jest konieczne.

"Niektórych zaskoczyła ostatnia obniżka stóp procentowych o 50 pb, my zakładaliśmy, że będzie nawet większa. Dalsze łagodzenie polityki pieniężnej jest naszym zdaniem konieczne" - powiedział.

RPP w marcu obniżyła, w większym stopniu niż rynek zakładał, stopy procentowe, bo o 50 pb. Była to piąte z rzędu cięcie stóp, poprzednie jednorazowo wynosiły 25 pb.

Cichoń powiedział, że resort nie pracuje nad nowelizacją budżetu, a prognoza wzrostu na poziomie 2,2 proc. jest realna.

"Prognozujemy w ustawie budżetowej 2,2 proc. a dzisiaj większość prognoz mówi o niższym wzroście na poziomie 1,3-1,5 proc. W tym kontekście nasza prognoza jest bardzo optymistyczna, ale nie jest nierealna. Zakładamy, że w II połowie roku nastąpi wyraźne odbicie w gospodarce i przyspieszenie gospodarcze" - powiedział.(PAP)

jba/ bg/ kba/ map/ ana/