Finansowanie działalności z własnych środków deklaruje 84 proc. firm - BIG InfoMonitor

07-03-2013 13:00
07.03. Warszawa (PAP) - Finansowanie działalności z własnych środków deklaruje 84 proc. firm, natomiast 30 proc. korzysta z kredytów w bankach komercyjnych - wynika z lutowego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Z opublikowanego w czwartek cyklicznego raportu wynika, że 84 proc. firm deklaruje, że działalność finansuje z własnych środków, 30 proc. korzysta z kredytów w banku komercyjnym, a 4 proc. w banku spółdzielczym.

"Blisko jedna trzecia (30 proc.) badanych korzysta z pożyczek w bankach komercyjnych, najchętniej z takiego typu finansowania korzystają firmy z branży e-commerce (40 proc.). Równie często, choć nieznacznie rzadziej, na takie rozwiązanie decydują się przedsiębiorcy (39 proc.) oraz firmy z branży budowlanej (37 proc.)" - napisano w raporcie.

W kategorii "przedsiębiorcy" mieszczą się małe i średnie firmy z innych sektorów niż wyszczególnione w badaniu (dostawcy usług finansowych, dostawcy usług masowych, branża turystyczna, budowlana i e-commerce).

Wśród badanych firm 59 proc. nie potrafiło wskazać, w którym z banków (spółdzielczym, komercyjnym) łatwiej pozyskać finansowanie, 16 proc. wskazuje na banki spółdzielcze, a 25 proc. na banki komercyjne.

"Podobnie jak w przypadku dostępności finansowania ponad jedna trzecia (36 proc.) badanych firm nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdzie można uzyskać lepsza ofertę dla swojej firmy. Co piąty respondent (21 proc.) uważa, że oferty obydwu typów banków są do siebie bardzo podobne, 11 proc. wskazuje na bankowość spółdzielczą, a 27 proc. na komercyjną" - napisano.

Badanie zrealizowano w formie wywiadów telefonicznych przeprowadzonych między 10 a 25 lutego na losowo-kwotowej próbie 390 firm działających w Polsce, które posiadają przeterminowane zobowiązania o zapadalności co najmniej 60 dni przed datą realizacji badania. (PAP)

mj/ asa/