Drzwi do dalszych obniżek stóp "nie są zaryglowane" - prezes NBP (aktl.)

13-03-2013 17:05
# dochodzi wypowiedź Belki o rynku długu #

13.03. Warszawa (PAP) - W ocenie prezesa NBP Marka Belki dalsze obniżki stóp procentowych są możliwe, jednak będą zależały od tego, czy i w jaki sposób przebieg procesów gospodarczych oraz inflacji odchyli się scenariusza z marcowej projekcji.

"Przypomnę trafne komentarze po ostatniej RPP, kiedy powiedziałem tak - przechodzimy na tryb +wait and see+, ale to nie znaczy, że drzwi są zaryglowane dla dalszych ruchów i one mogą mieć miejsce, to znaczy ewentualne obniżki stóp, gdyby się okazało, że ewolucja gospodarki czy to ścieżka CPI odchyla się od tego, co jest w projekcji" - powiedział dziennikarzom Belka podczas Forum Bankowego ZBP.

"Nie chcę powiedzieć, że raz na zawsze zamknęliśmy drogę do ruchów na stopach, ale za wcześnie jest o tym mówić" - dodał.

Zdaniem Belki istnieją fundamentalne powody, by gospodarka dynamicznie odbiła od obecnego dna spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego.

"Myślę, że powinniśmy ich szukać w danych na temat spożycia indywidualnego. One mogą uruchomić takie pozytywne domino" - powiedział prezes NBP, pytany jak mogą wyglądać pierwsze symptomy ożywienia gospodarki.

"Mamy wszystkie fundamentalne powody, żeby polska gospodarka odbiła stosunkowo dynamicznie od obecnego dna" - dodał.

W ocenie szefa banku centralnego, obecny niski poziom stóp procentowych w Polsce łagodzi w pewnym stopniu problem zbyt dużego zaangażowania inwestorów zagranicznych w SPW.

"Jeżeli zagranica kupuje polski dług, to z jednej strony oznacza, że rośnie wiarygodność polskiej gospodarki i polskiego długu, więc jest to powód do zadowolenia. (...) Ale z drugiej strony oczywiście, jeśli tego jest za dużo, to jest to potencjał do niestabilności" - powiedział Belka.

"Nie ma takiej granicy jednoznacznie określonej. Niektórzy mogą uważać, że jest to w dalszym ciągu bezpieczne, oczywiście pewien niepokój to budzi, ale myślę, że obecnie niski poziom stóp NBP ten problem trochę łagodzi" - dodał. (PAP)

jba/ bg/ asa/