Dane o CPI w styczniu uzasadniają dalsze cięcie stóp proc. - RG (opinia)

18-02-2013 11:40
18.02. Warszawa (PAP) - Dane o inflacji w styczniu uzasadniają dalsze obniżki stóp procentowych - ocenia Jakub Borowski z Rady Gospodarczej przy premierze.

"Silny spadek inflacji CPI w styczniu był w znacznym stopniu spowodowany przez obniżenie się dynamiki cen nośników energii. Jednak inflacja bazowa ukształtowała się najprawdopodobniej na poziomie znacząco niższym od celu inflacyjnego RPP. Sygnalizuje to brak presji inflacyjnej w gospodarce, na co wskazuje również implikowana struktura wzrostu PKB w IV kw. 2012 roku" - napisał Borowski w poniedziałkowym biuletynie Rady Gospodarczej.

"W mojej ocenie dane o styczniowej inflacji uzasadniają dalsze złagodzenie polityki pieniężnej mimo odnotowanej w ostatnich tygodniach umiarkowanej poprawy perspektyw wzrostu gospodarczego w Niemczech. Na rzecz rozluźnienia polityki pieniężnej dodatkowo przemawia wciąż niewielkie osłabienie kursu złotego, jakie nastąpiło od początku cyklu obniżek stóp procentowych przez RPP" - dodał.

GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 1,7 proc. w stosunku do stycznia 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.(PAP)

bg/ ana/