Ceny miedzi w Londynie rosną wraz z notowaniami innych metali przemysłowych

22-02-2013 08:29
22.02. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną wraz z notowaniami innych metali przemysłowych - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.881,00 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju zdrożała o 0,2 proc., do 57.740 juanów (9.259 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj drożeje o 1,0 proc. do 3,6055 USD.

"Biorąc pod uwagę spadki cen w ostatnich kilku dniach dzisiaj inwestorzy trochę kupują" - mówi Ma Jian, analityk Orient Futures Co. w Szanghaju.

"Obawy o chiński rynek nieruchomości i możliwe wycofywanie się Fed ze stymulowania amerykańskiej gospodarki nadal będą jednak negatywnie wpływać na sentyment na rynkach i notowania surowców" - dodaje.

W czwartek premier Chin Wen Jiabao zwrócił się do lokalnych władz o podjęcie działań, które ukrócą spekulacje na rynku nieruchomości po tym, jak podano, że w styczniu ceny nieruchomości wzrosły najmocniej od dwóch lat.

W środę podano zaś w USA w raporcie z ostatniego posiedzenia FOMC, że kilku członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) uznało, iż Fed powinien być przygotowany do zmiany tempa luzowania ilościowego.

"Kilku członków FOMC zaznaczyło, że Komitet powinien być przygotowany do zmiany tempa zakupu aktywów, zarówno w reakcji na zmianę perspektyw gospodarczych, jak i w następstwie oceny efektów i kosztów dotychczasowego programu" - napisano w "minutes" z posiedzenia FOMC w dniach 29-30 stycznia 2013 roku.

Jednocześnie z "minutes" wynika, że członkowie byli podzieleni w ocenie strategii prezesa Fed Bena Bernanke dotyczącej programu skupu obligacji rządowych do czasu znaczącej poprawy na amerykańskim rynku pracy. Część członków sugerowała potrzebę wcześniejszego zakończenia skupu, podczas gdy inni ostrzegali przed przedwczesnym wstrzymaniem programu.(PAP)

aj/ jtt/