Waluty

Co kształtuje wycenę dolara kanadyjskiego?

Dolar kanadyjski, zwany „loonie”, zalicza się do grupy walut surowcowych, przez co jest zależny od wahań np. na rynku ropy. Co ciekawe - w 2011 roku Kanada zrezygnowała z papierowych banknotów, zastępując je bardziej wytrzymałym pieniądzem polimerowym. Na 20-dolarowym banknocie widoczny jest pomnik Vimy Ridge, upamiętniający słynną bitwę z I wojny światowej. Z kolei awersy monet zdobi podobizna angielskiej królowej Elżbiety II.

Z tekstu dowiesz się m.in,:

  • jaka jest charakterystyka dolara kanadyjskiego

  •  co kształtuje cenę tej waluty

  • jaka jest relacja między kursem CAD i ropy naftowej

 

Dolar kanadyjski przez traderów nazywany jest potocznie „loonie”. Nomenklatura ta wywodzi się z grafiki, która znajduje się na rewersie monety jednodolarowej – common loon – wodny ptak wędrowny. Kurs dolara (CAD – taki jest oficjalny skrót wg standardu ISO 4217 ) najczęściej jest pokazywany w relacji do takich walut jak dolar amerykański oraz euro. Na platformach inwestycyjnych pary te widnieją pod skrótową nazwą USD/CAD oraz EUR/CAD. Ta pierwsza  przedstawia relację wymiany  dolara kanadyjskiego do dolara amerykańskiego, druga to połączenie euro z „Kanadyjczykiem”. Notowania pary  USD/CAD pokazują wartość dolara kanadyjskiego, czyli ile trzeba tej waluty zapłacić za jednego „zielonego”. W przypadku EUR/CAD sytuacja jest analogiczna.  Posłużmy się przykładem: gdy kurs USD/CAD wynosi 1.3300 oznacza to, że kupno jednego dolara amerykańskiego będzie nas kosztować 1 dolara kanadyjskiego i 33 centy.

Wpływ czynników ekonomicznych na cenę dolara kanadyjskiego

Tak samo jak każda inna waluta, również kurs dolara (CAD) kanadyjskiego będzie najbardziej reagować na komentarze i stanowisko Banku Kanady. Obok decyzji w sprawie stóp procentowych nie przejdzie obojętnie kanadyjski dolar, kurs z pewnością silnie zareaguje na zmianę ich poziomu. Warto zatem spoglądać na raport Banku Kanady nt. polityki monetarnej. Kluczowe będą również prognozy makro banku centralnego dotyczące gospodarki. Na zmienność waluty CAD będą miały wpływ również dane dotyczące aktywności gospodarczej. Mowa tu o indeksie Ivey PMI, za którego publikację odpowiedzialny jest The Richard Ivey School of Business. Wskaźnik ten publikowany jest od ok. 70 lat. Warto zwrócić uwagę na jego wartość. Poziom poniżej 50 pkt. oznacza spadek aktywności gospodarczej w relacji do miesiąca poprzedniego.  Wartość dolara kanadyjskiego będzie również reagować na odczyty inflacyjne. Zwracajmy uwagę na wskaźnik CPI oraz odczyt inflacji bazowej. Cena dolara kanadyjskiego z pewnością zareaguje również na wyniki sprzedaży detalicznej. Im odczyt będzie bardziej odbiegał od konsensusu rynkowego, tym reakcja w notowaniach będzie silniejsza.

Kanadyjski dolar: kurs waluty i ropy naftowej

Dolar kanadyjski zalicza się do grupy walut surowcowych, jednak nie jest ona tak silnie skorelowany z nimi jak inne waluty jak AUD (dolar australijski), NZD (dolar nowozelandzki) czy NOK (korona norweska). Kanada jest jednym z głównych producentów ropy naftowej. Eksport tego kraju oparty jest dużej części na tym surowcu. Jednak oprócz tego dużą rolę odgrywa sektor motoryzacyjny. Dlatego kurs dolara (CAD) kanadyjskiego będzie reagować na wahania kursu „czarnego złota”. Zależności cen ropy z gospodarką kanadyjską jest wiele. W przypadku spadku cen paliwa energetycznego spada dochód kanadyjskich firm, a to ma bezpośredni wpływ na  cięcia wynagrodzeń pracowników. Pośrednim efektem jest spadek cen akcji tych firm. Mniejsze wynagrodzenia w dłuższym okresie przełożą się na spadek konsumpcji, a następnie na spowolnienie wzrostu gospodarczego kraju. Jeśli nałożymy na siebie notowania ropy WTI oraz dolara kanadyjskiego – wykres pokaże nam silną korelację. Wzrost cen na rynku paliwa kopalnego powoduje najczęściej spadek pary walutowej USD/CAD. Pamiętajmy zatem, że analizując waluty CAD, AUD czy NZD powinniśmy dodatkowo zerkać na to, co dzieje się na odpowiednim rynku surowcowym.

Dolar kanadyjski a dolar amerykański

Spekulanci na rynku forex, jeśli handlują na rynku dolara kanadyjskiego, najczęściej wybierają parę walutową USD/CAD. Transakcje te denominowane są w USD. Oznacza to, że jeśli na platformie transakcyjnej otwieramy długą pozycję o wolumenie 1 lota, wówczas wartość nominalna tej transakcji wynosi 100 000 USD. Natomiast wartość jednego pipsa  będzie wyrażona w CAD. Również nasze zyski lub straty będą przyjmowały wycenę w walucie dolara kanadyjskiego, a dopiero później będą przeliczane na naszą walutę krajową. Dla przykładu: gdy otwieramy pozycję kupna 1 lota, wówczas kupujemy 100 000 dolarów amerykańskich za dolary kanadyjskie. 1 pips (jest to czwarte kwotowane miejsce po przecinku) będzie wówczas warte 10 CAD. W przypadku otwarci „długiej” pozycji oczekujemy, że wartość dolara kanadyjskiego zmaleje w relacji do amerykańskiej waluty. Jeśli spodziewamy się odwrotnego scenariusza, czyli tego, że cena dolara kanadyjskiego wzrośnie w relacji do USD, wówczas powinniśmy otworzyć na parze walutowej USD/CAD krótką pozycję. Jeśli nasze prognozy potwierdzą się i  kurs dolara (CAD) australijskiego wzrośnie do amerykańskiej waluty (czyli notowania pary USD/CAD spadną) – zarobimy na tej transakcji.

Jaka jest aktualna sytuacja na rynku walut, surowców i akcji? Zobacz wideo-komentarz z miesięczną analizą od naszych analityków!

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z: