Filtry Zaawansowane: Kluczowe Poziomy
Formacje wykresów, Formacje Fibonacciego i Kluczowe Poziomy są określane przez odpowiednie dla nich zestawy kryteriów. Każdy z nich jest opisany poniżej.
Zakres Cenowy
Ta funkcja jest przydatna głównie w skanowaniu rynków Equities i CFD. Użytkownik może określić minimalny i maksymalny zakres cen, np. żeby ograniczyć liczbę akcji centowych lub bardzo kosztownych akcji.
Minimalna Długość Formacji
Długość formacji określana jest przy pomocy liczby świec (słupków) na wykresie. Dla przykładu, formacja o długości 30 na wykresie o skali 1 słupek = 60 minut oznacza, że formacja powstawała 30 godzin.
Dłuższe formacje zwykle cechują się wyższą jakością, dlatego te krótsze można wyeliminować z wyników regulując przedział czasowy.
Wskaźniki Jakości
Wartość Kluczowych Poziomów jest opisywana przez jeden wskaźnik. Mierzona jest liczba punktów, w których wykres ceny styka się z poziomem wsparcia lub oporu i tym samym go potwierdza. Większa liczba punktów styczności stanowi większy dowód znaczenia danego poziomu wsparcia lub oporu i jeśli zostanie on przełamany, spodziewane jest silne momentum.
Domyślnie każdy Poziom Kluczowy posiada co najmniej trzy punkty styczne, ale w tym przypadku użytkownik może ustawić filtrowanie wg wyższej liczby punktów. Należy pamiętać, że wyższa ich liczba oznacza mniejszą liczbę wyników, zwykle jednak o wyższej jakości.
Rodzaje Formacji Poziomów Kluczowych
Istnieją tylko dwa rodzaje poziomów - wsparcie i opór. Linia wsparcia to poziom cen, na którym zatrzymywany jest spadek, natomiast opór oznacza górną granicę, do której trend rośnie do momentu ewentualnego istotnego przebicia.