Pary walutowe

Czym są pary walutowe?

Podobnie jak podczas wizyty w kantorze przed zagranicznym wyjazdem, także każda transakcja na rynku Forex składa się z jednoczesnego kupna jednej waluty i sprzedaży drugiej. Te dwie waluty razem tworzą „parę walutową”.

Siedem najczęściej wymienianych par określa się jako pary główne. Odpowiadają one za około 80% całego obrotu na rynku walutowym. Każda z nich zawiera dolara amerykańskiego, który jest najpopularniejszą walutą światowego handlu i podstawową walutą rezerw banków centralnych na świecie.

 

Tych siedem głównych par walutowych to:

  • Euro w relacji do dolara amerykańskiego (EUR USD)
  • Funt brytyjski w relacji do dolara amerykańskiego (GBP USD)
  • Dolar amerykański w relacji do jena japońskiego (USD JPY)
  • Dolar amerykański w relacji do franka szwajcarskiego (USD CHF)
  • Dolar amerykański w relacji do dolara kanadyjskiego (USD CAD)
  • Dolar australijski w relacji do dolara amerykańskiego (AUD USD)
  • Dolar nowozelandzki w relacji do dolara amerykańskiego (NZD USD)

 

Do skrótowego zapisu każdej z walut stosuje się są kod ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej) i warto zapamiętać te trzyliterowe oznaczenia dla najważniejszych walut.

Istnieje również wiele par walutowych będących przedmiotem globalnego handlu, które nie zawierają dolara. Nazywane są one parami krzyżowymi, ponieważ kursy ich wymiany wyznaczane są na podstawie krzyżowej relacji kursu obu walut wobec dolara.

 

Najczęściej wymienianymi parami krzyżowymi są:

  • Euro w relacji do funta brytyjskiego (EUR GBP)
  • Euro w relacji do jena japońskiego (EUR JPY)
  • Euro w relacji do dolara kanadyjskiego (EUR CAD)
  • Dolar australijski w relacji do jena japońskiego (AUD JPY)

 

Którymi parami powinienem obracać?

Radzimy początkującym inwestorom zacząć od skupienia się na jednej lub dwóch spośród najczęściej wymienianych par walutowych. Również wielu doświadczonych inwestorów celowo ogranicza swoje zainteresowanie do jednej lub dwóch par: pozwala im to skoncentrować się na wydarzeniach, które mają największy wpływ na kursy tych par i wyspecjalizować się w handlu nimi.

W materiałach edukacyjnych TMS Brokers znajdują się informacje o wydarzeniach wpływających najsilniej na kursy danych par walutowych.

Przykładowo, kursy dolara kanadyjskiego (CAD) i dolara australijskiego (AUD) podążają za zmianami cen surowców, gdyż odzwierciedlają stan gospodarek zależnych od eksportu swoich bogactw naturalnych. Euro (EUR) reaguje najsilniej na zmiany polityczne wewnątrz Unii Europejskiej, doniesienia z europejskiego sektora bankowego i stan długu publicznego państw członkowskich.

Twoje preferencje w śledzeniu aktualnych wydarzeń mogą być ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze AUD USD, USD CAD, czy EUR USD. Wybierz parę walutową reagującą na te wydarzenia, które śledzisz na bieżąco.

Z TMS Brokers otrzymujesz natychmiastowy dostęp do wszystkich istotnych informacji i danych rynkowych dotyczących każdej z par walutowych. Korzystaj z zasobów dostępnych na naszej stronie, by mieć zawsze aktualne informacje i profesjonalne analizy.


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.