Inwestowanie

Overtrading - jak nie wpaść w jego pułapkę i inwestować zdrowiej w 5 krokach

Inwestowanie z założenia niesie za sobą ryzyko, a giełda – niczym życie samo w sobie – może zaskoczyć nawet bacznych obserwatorów świata finansów. Jednak równie często za poniesionymi stratami stoją niewłaściwe praktyki traderów – zbyt małe rozeznanie w mechanizmach rynkowych i brak systematyczności lub wręcz przeciwnie – overtrading, jeden z grzechów głównych tradingu, którego szczęśliwie da się uniknąć.

Już w 1688 roku, gdy na rynku pojawiła się pierwsza w historii książka o inwestowaniu, jej autor Joseph Penso de la Vega zwracał uwagę na zdrowe praktyki, którymi powinni kierować się inwestorzy. Kto chce się wzbogacić dzięki tej grze, musi mieć zarówno pieniądze, jak i cierpliwość. Zaakceptuj i zyski, i straty. – pisał. Giełdą rządzą liczne prawidła – przemiany polityczne, wydarzenia społeczne, a czasami z pozoru drobne gesty. Cristiano Ronaldo odsuwający od siebie puszkę Coca-Coli podczas konferencji Euro 2020 kosztował amerykański koncern 4 miliardy dolarów. Piłkarz nie wypowiedział nawet słowa.

 

 

Co to jest overtrading I dlaczego niektórzy „overtradują”?

 

Gdyby pokusić się o przetłumaczenie angielskiego określenia „overtrading”, najlepiej byłoby sięgnąć po neologizm „przeinwestowanie”. Definicja tego zjawiska jest bowiem dosyć prosta – mowa o nadmiernym, zwykle zbyt emocjonalnym inwestowaniu spowodowanym albo pasmem sukcesów, albo serią porażek.

Inwestorzy, którzy „overtradują" nie wiedzą, kiedy powiedzieć „stop” i zracjonalizować swoje decyzje. Są uzależnieni od wpatrywania się w wykresy, przez co uzyskują efekt odwrotny do zamierzonego – zamiast spojrzeć na notowania chłodnym okiem, dają się ponieść frustracji. Winą obarczają cały świat finansów, nie zauważając, że błąd może leżeć w samym podejściu.

 

Typ przeinwestowany, czyli jaki?

 

Wiemy już, że overtrader to inwestor, który – krótko mówiąc – utracił kontrolę nad racjonalnym podejściem do tradingu. Problem ten może skutkować jednak błędami różnego rodzaju, stąd psychologia inwestowania wyróżnia trzy typy osobowości:

overtrader „zbyt elastyczny” – trader, który manipuluje wielkością transakcji i dźwignią finansową pozycji wedle uznania, nie mając uprzednio opracowanego systemu. Chociaż taka elastyczność może mieć swoje zalety, często przynosi przeinwestowanemu straty.

overtrader techniczny – inwestor, który z góry postanowił już (zwykle jedynie pod wpływem emocji), co zrobi z daną pozycją i szuka odpowiednich wskaźników technicznych, by przed samym sobą uzasadnić swoją decyzję i poczuć się bardziej komfortowo. Typ ten niewiele różni się od nieuczciwych naukowców, którzy dopasowują badania do swojej tezy, nigdy odwrotnie. Zjawisko to nazywamy w psychologii ogólnej błędem potwierdzenia.

overtrader strzelby – inwestor, który najbardziej daje ponieść się emocjom. Nie ma przygotowanej strategii, oddaje na rynku zwykle ślepe strzały. Kupuje wszystko, co przyjdzie mu do głowy i posiada wiele małych pozycji otwartych, na które nie opracował konkretnego planu.

 

Nie daj się overtradingowi – 5 kroków zdrowego inwestowania

 

Jeśli któryś z powyższych typów opisuje Ciebie lub chcesz zwyczajnie uniknąć pułapki przeinwestowania w przyszłości, wyjątkowo pomocne może okazać się praktykowanie 5 podstawowych kroków.

  • Zaakceptuj naturę giełdy

Choć powiedzenie „raz na wozie, raz pod wozem” bywa średnim pocieszeniem, gdy w grę wchodzą realne kwoty, należy pamiętać, że rynek rządzi się swoimi prawami. Zarówno dobra, jak i zła passa nie muszą trwać wiecznie.

  • Opracuj rutynę dnia

Zmęczenie psychiczne i fizyczne często utrudniają podejmowanie słusznych decyzji, stąd zaleca się, by trader skupił się przede wszystkim na dobrej organizacji czasu. Ponieważ w obecnych czasach telefon mamy niemalże nieustannie przy sobie, po aplikację do inwestowania można sięgnąć w każdej chwili. Warto jednak ustalić, o jakich porach dnia możemy poświęcić nieco więcej czasu na analizę wykresów, uwzględniając o której godzinie otwierają się interesujące nas rynki, czy mamy możliwość przerwać inne zajęcia, które wykonujemy itp.

  • Pamiętaj o koncie demonstracyjnym

W TMS Brokers każdy użytkownik może rozpocząć przygodę z inwestowaniem od konta DEMO. Wybierając tę opcję trader może zobaczyć jak funkcjonuje aplikacja inwestycyjna, równocześnie nie musząc obracać realnym kapitałem, a jedynie wirtualną kwotą. Nie ma tu obawy straty, a cała forma ma charakter treningu. Konto demonstracyjne wybierają najczęściej początkujący traderzy, którzy chcą poznać giełdę od podstaw.

 

https://www.tms.pl/onboarding/

 

  • Bądź na bieżąco nie tylko z notowaniami

Inwestowanie wymaga od traderów bycia na bieżąco z sytuacją na rynku. W praktyce oznacza to, że przydatne jest nie tylko obserwowanie ruchów na giełdzie, ale i śledzenie bieżących wydarzeń geopolitycznych. Pandemia koronawirusa oraz agresja rosyjska na Ukrainę pokazały, że polityka i finanse są niemalże nierozerwalne.

Dlatego też na stronie internetowej TMS Brokers oraz w naszej aplikacji i na naszych mediach społecznościowych codziennie podajemy najświeższe wiadomości z całego świata, również te dotyczące najważniejszych przemian politycznych.

  • Wiedza, nie emocje

Niezależnie od doświadczenia i zdobytej wiedzy o świecie inwestycji, żaden trader nie może powiedzieć, że o giełdzie wie już wszystko. Trading to jedno z zajęć cechujących się największą zmiennością, stąd zawsze znajdzie się coś, nad czym warto popracować – technika, którą można ulepszyć i dziedzina, w której można zdobyć więcej wiedzy.

 

 

Dlatego oferujemy naszym klientom liczne materiały edukacyjne: szkolenia, webinary, e-booki. Nasi eksperci przygotowują treści zarówno dla początkujących, jak i wprawionych inwestorów. Dobrze zorganizowany trader powinien również analizować swoje dotychczasowe decyzje, sporządzać notatki i wyciągać z nich odpowiednie wnioski.

Jeśli chcesz zostać inwestorem jeszcze dziś, przeczytaj nasz darmowy "Poradnik początkującego inwestora"!

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z:


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.