Gospodarka

Hiszpański rynek akcji - które marki są filarem południowej gospodarki? Na co stawiają inwestorzy?

Jeszcze 10 lat temu Hiszpania walczyła z ogromnym kryzysem ekonomicznym, dziś jest jedną z największych gospodarek Unii Europejskiej z równocześnie największą stopą bezrobocia. Co w kraju kontrastów, tak uwielbianym przez Polaków, jest największym wabikiem na inwestorów?

Choć przeciętny Europejczyk kojarzy Hiszpanię głównie z urokliwymi krajobrazami i wysoką temperaturą, nie tylko turystyka jest mocną stroną kraju Południa. Istotnie, generuje ona prawie 12 proc. PKB, jednak zaraz za usługami wysoko rozwiniętą gałęzią jest przemysł (który stanowi prawie 1/4 krajowej gospodarki). Hiszpanie specjalizują m.in. się w produkcji samochodów, wyrobów medycznych, substancji chemicznych czy tekstyliów. Duży udział ma także przemysł stoczniowy oraz rolno-spożywczy, a wyjątkowo istotny - energetyka. Nieustannie rozwija się rynek telekomunikacyjny.

 

Hiszpania bankami stoi?

 

Jednym z kluczowych sektorów jest dla Hiszpanii sektor finansowy. Największym bankiem tego kraju, a zarazem jednym z największym w Europie, jest Banco Santander. Powstała w 1857 roku instytucja obecna jest na sześciu kontynentach. Swoje placówki ma także w Polsce, gdzie jest jednym z najczęstszych wyborów Polaków. W 2021 roku Santander był najpopularniejszą marką Hiszpanii. Tuż za nim plasowała się marka odzieżowa Zara, a na trzecim miejscu - operator telefonii komórkowej Movistar.

 

Nazwa instrumentu Dzienna zmiana Kurs sprzedaży Kurs kupna Spread

Banco Santander S.A.

-- -- -- --

 

Do pozostałych największych banków tego regionu należą: BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA) z siedzibą w Kraju Basków, zarejestrowany w Walencji CaixaBank, Banco de Sabadell operujący z Alicante i Barcelony, malagijski Unicaja Banco oraz madrycki Bankinter. W naszej ofercie posiadamy akcje CFD wszystkich wspomnianych instytucji.

Aktywa hiszpańskich banków osiągnęły w 2021 r. wartość około trzech bilionów euro.

 

OZE jako hiszpański święty graal

 

Jak już wspomniano, Hiszpania posiada spory udział w sektorze energetycznym. Największą w kraju firmą dostarczającą energię elektryczną jest Endesa. Z jej usług korzysta ponad 10 milionów Hiszpanów. Operatorem sieci energetycznej jest również Red Electrica de España, w której udziały częściowo posiada państwo.

Do topowych spółek zalicza się także Iberdrola, określająca się mianem "pioniera w dziedzinie energii odnawialnej, transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki." Należy do największych firm tego typu na świecie, a jej udziały posiada m.in. wspomniany CaixaBank. Iberdrola specjalizuje się głównie w wytwarzaniu energii wiatrowej. W odnawialnych źródłach energii wyróżnia się także Acciona, spółka listowana na IBEX-35. Władze Hiszpanii zakładają, że do 2050 roku kraj całkowicie przestawi się na OZE.

Imponujące wyniki osiąga Naturgy Energy Group S.A. (znana wcześniej jako Gas Natural Fenosa). Spółka zajmuje się dystrybucją gazu ziemnego w Hiszpanii, Włoszech oraz Ameryce Południowej.

 

A zdrowie, a raczej ¡Salud!

 

Hiszpania znajduje się na ósmym miejscu najbardziej wydajnych systemów zdrowotnych świata. Jej mieszkańcy przykładają dużą wagę do jakości leczenia, podobnie jak firmy farmaceutyczne, które dążą do podbicia zagranicznych rynków. Jedną z popularniejszych spółek jest PharmaMar - pioner w zakresie nowatorskich leków przeciwnowotworowych na bazie produktów morskich. Firma, poprzez swoją spółkę zależną Genomica, opracowuje również procedury badań molekularnych dla kilku chorób zakaźnych, w tym COVID-19 oraz jest liderem w dziedzinie analizy genetycznej i badania ojcostwa na rynku hiszpańskim.

Do dochodowych firm o zasięgu ponadnarodowym należy także Laboratorios Farmaceuticos ROVI, spółka farmaceutyczna, wyspecjalizowana i zajmująca się badaniami, rozwojem i wytwarzaniem produktów farmaceutycznych. Podobną działalność prowadzą Laboratorios Almirall - firma farmaceutyczna zaangażowana w dostarczanie leków pacjentom na całym świecie.

 

Indeks IBEX-35 Mini (ES35)

 

W Oanda TMS Brokers użytkownicy mogą inwestować w ES35. Kupowanie kontraktów CFD to prosty i tani sposób na pośrednie wejście na hiszpański rynek akcji.

 

Obecne notowania:

BID 0.0000
ASK 0.0000

Życie jak w Madrycie czy wielka biurokracja?

 

Hiszpania nie należy do państw, w których założenie działalności gospodarczej byłoby najłatwiejsze, jednak pod względem sprawności otwarcia biznesu plasuje się wyżej, niż Polska (w 2020 roku znajdowała się na 17. miejscu europejskiej listy, podczas gdy Polska - 22). Dzięki usprawnieniu przepisów założyć spółkę można zdecydowanie łatwiej, niż trzy lata temu, gdy kraj Południa znajdował się na miejscu 21. Hiszpania zmaga się jednak ze sporą biurokracją w innych aspektach prowadzenia biznesu. Według USNews w ogóle nie przypomina swojego zachodniego sąsiada Portugalii, który szczyci się mianem najmniej biurokratycznego państwa świata.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sociedad de responsabilidad limitada) jest możliwe tylko przez jednego partnera, będącego osobą prawną bądź fizyczną. Wymaga dokonania licznych formalności, a cały proces zajmuje zwykle kilka tygodni. Według Doing Business Report 2020, określającego łatwość prowadzenia firmy, Hiszpania znajduje się praktycznie po środku (jest 97. na liście 190 państw świata).

 

 

Hiszpania - sytuacja ekonomiczna

 

W 2021 roku Hiszpania plasowała się na czwartym miejscu gospodarek o najwyższym produkcie krajowym brutto w Unii Europejskiej i piątym w Europie (kolejno za: Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Włochami). PKB Hiszpanii na głowę wynosi ponad 27 tysięcy dolarów (dla porównania w przypadku Polski jest to 15 tysięcy). Na świecie zajmuje czternaste miejsce. Jest również trzynastym odbiorcą inwestycji zagranicznych. W kraju korridy działa prawie 4 miliony firm. 9 z nich znajduje się w prestiżowym rankingu Fortune Global 500, prezentującym 500 największych przedsiębiorstw świata.Państwa, z którymi Hiszpania ma największą wymianę handlową to Francja i Niemcy.

Hiszpańska minister gospodarki Nadia Calviño podniosła w październiku 2022 roku prognozę wzrostu produktu krajowego brutto do 4,4% z wcześniejszych oczekiwanych 4,3%. Prognoza na 2023 roku została z kolei obniżona (spodziewany wzrost ma wynieść 2,1 proc. zamiast oczekiwanych 2,7 proc.). Inflacja w Hiszpanii utrzymuje się na poziomie jednocyfrowym (we wrześniu wyniosła 9 proc., pokazując tendencję spadkową).

Równocześnie Hiszpania jest pierwsza w niechlubnym rankingu bezrobocia - według danych z lipca 2022 roku aż 12,6 proc. mieszkańców było bez pracy. Oznacza to, że prawie 40 proc. Hiszpanów poniżej 25 roku życia nie może znaleźć zatrudnienia.

 

CFD na akcje hiszpańskie w OANDA TMS Brokers

 

 

W naszej ofercie znajduje się obecnie kilkadziesiąt CFD na akcje popularnych firm hiszpańskich z licznych sektorów - IT, ubezpieczeń, zdrowia, finansów, energetyki, telekomunikacji, nieruchomości, hotelarstwa czy żywności. Pełną listę spółek można znaleźć tutaj.


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.