Giełda

Jak radzą sobie CD Projekt i inne spółki gamingowe notowane na giełdzie?

Czy Polska grami stoi? Nie bez powodu powstał indeks WIG-Gry. Jak ma się sytuacja branży obecnie?

Według raportu The Games Industry of Poland w Polsce może być nawet 20 milionów graczy. Zdecydowana większość z nich (80 proc.) jest już pełnoletnia. Zainteresowanie gamingiem w podobnym stopniu dotyczy mężczyzn i kobiet (odpowiednio 51 i 49 proc.) i, co ciekawe, to Polki znajdują się w światowej czołówce kobiet pracujących w tej, ciągle rozwijającej się, branży.

Niezależnie od hobby, warto przyglądać się sytuacji tego sektora, ponieważ nasze gry od lat zdobywają zagraniczne rynki - Polska należy do globalnych liderów spółek gamingowych.

 

CD Projekt - notowania

 

Do najbardziej rozpoznawalnej spółki zajmującej się produkcją gier należy CD Projekt, założona w 1994 roku przez dwóch kolegów z licealnej ławki - Marcina Iwińskiego oraz Michała Kicińskiego. Od 2002 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych jako CD Projekt Red Studio Sp. z o. o. Początkowo firma zajmowała się dostarczaniem do Polski oprogramowania na płytach CD importowanego z USA. Była też pierwszą, która wydawała je z polską instrukcją. Dziś słynie z własnych produktów, przede wszystkim serii gier „Wiedźmin".

W 2022 roku spółka zanotowane spore spadki. Tak przedstawiają się notowania CDR dzisiaj:

 

BID 0.0000
ASK 0.0000

 

11 Bit Studios, Playway, Huuuge Inc i inne, czyli indeks WIG-Gry

 

Na liście topowych marek gamingowych znajduje się również 11 Bit Studios, założone w 2009 roku przez byłych pracowników Metropolis Software (które rok wcześniej zostało wykupione przez CD Projekt i zaprzestało działalności pod pierwotną nazwą). Spółka zyskała popularność głównie dzięki serii gier „Anomaly" oraz inspirowanej wydarzeniami w Sarajewie gry survivalowej „This War of Mine". W ostatnich kilku latach notowania 11 Bit Studios przypominały istną sinusoidę.

 

BID 0.0000
ASK 0.0000

 

W indeksie Wig-Gry znajdziemy również spółkę powstałą w 2011 roku Playway, która jest producentem gier na PC,  Xbox, PlayStation, Nintendo Switch, Android oraz iOS. Aż 60 proc. klientów polskiej marki zamieszkuje USA, Chiny i Niemcy. Do najbardziej znanych pozycji gamingowych należą: Car Mechanic Simulator, House Flipper czy Thief Simulator.

 

 

Na kolejnej pozycji w rankingu Forbesa znajduje się spółka Huuuge Inc, choć z amerykańskim rodowodem - również notowana na warszawskiej giełdzie. Założycielem firmy jest pochodzący z Finlandii Anton Gauffin. Przed jej powstaniem mężczyzna prowadził spółkę Gamelion, która produkowała gry dla tak znanych przedsiębiorstw jak Sony czy EA Games. Gauffin wierzył, że to w Polsce znajdzie odpowiednie zaplecze programistów. Pierwsze biuro w Polsce otworzył w Szczecinie. Dziś ponad 70 proc. pracowników Huuuge Inc pracuje nad Wisłą, nie tylko w zachodniopomorskim, ale i w Warszawie czy Bydgoszczy. Ponieważ spółka zarejestrowana jest w Delaware w Kalifornii, podlega na giełdzie nieco innym regulacjom prawnym. Produkuje głównie gry online dostępne w Google Play i App Store.

 

BID 0.0000
ASK 0.0000

 

Do innych znanych spółek gamingowych na rodzimym podwórku należą także Ten Square Games, specjalizujący się w darmowych grach (co ciekawe, nazwa pochodzi od mieszkania o 10m2, w którym firma zaczęła działalność), CI Games (wcześniej: City Interactive), której najpopularniejsze tytuły to „Sniper: Ghost Warrior" oraz „Lords of the Fallen" czy powstała w 2018 roku w Krakowie spółka All in! Games. Pełna lista producentów gier zrzeszonych w indeksie WIG-Gry znajduje się tutaj.

Akcje oraz CFD na akcje większości z tych spółek posiadamy w naszej ofercie.

 

Jaki był dla polskiej branży gamingowej 2022 rok?

 

Już ubiegłoroczne prognozy zakładały spadek dochodów branży gamingowej na całym świecie. Wiąże się to z ogólną sytuacją ekonomiczną, w tym wysoką inflacją. Mimo wzrostu liczby graczy, przewidywano obniżenie notowań nawet o 4,3 proc. I istotnie, rok 2022 nie był szczególnie łaskawy dla producentów. Jak donosi gamesindustry.biz wydatki Amerykanów na gry spadły nawet o 7 proc. względem 2021 roku, ale za to wzrosły o 37 proc. względem 2019. Pandemia koronawirusa i będący jej skutkiem lockdown dały branży gamingowej znaczący boost, jednak nie na długo.

 

 

W Polsce spółki także osiągnęły na giełdzie słabsze wyniki. Notowania akcji CD Projekt w połowie roku były prawie trzykrotnie niższe niż w roku poprzednim. Swoje minimum indeks WIG-Gry osiągnął we wrześniu, znajdując się najniżej od 2018 roku. Od stycznia do tego właśnie okresu zanotował aż 45 proc. spadku, czyli więcej niż sam WIG-20 (który spadł o 30 proc.). Od tamtej pory jednak można było zaobserwować zdecydowane odbicie. 

Chciałbyś poznać alternatywne sposoby na giełdowe inwestycje? Sprawdź bezpłatny e-book "Giełda jakiej nie znasz"!

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z:


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
71% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.