Surowce / Towary

Ceny materiałów budowlanych przyprawiają o ból głowy? Jak kryzys wpływa na miedź, stal czy inne surowce

Kto marzył o budowie własnego domu, ten w 2022 roku się nie śmieje. Wzrost cen materiałów budowlanych to zmora dla milionów Polaków. Od czego zależą notowania poszczególnych surowców i czy jest realna szansa na spadek kosztów?

Na początku drugiej dekady XXI wieku rynek materiałów budowlanych dotknęły największe wzrosty cen zanotowane w ostatnich kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Niektóre surowce pobiły wręcz historyczne rekordy - wiosną 2021 roku miedź była droższa, niż kiedykolwiek. Fale wzrostów zalały rynek dwukrotnie - najpierw przez wybuch pandemii koronawirusa, następnie w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Budowa domu to nie lada wyzwanie dla naszego portfela. Nic więc dziwnego, że ciągle powtarza się jedno pytanie - czy ceny materiałów budowlanych spadną?

 

 

Miedź albo nie miedź - oto jest pytanie

 

Ostatnie zawirowania na rynku dobitnie pokazały, że miedź stanowi wręcz książkowy przykład tego, jak ceny surowców zależne są od sytuacji geopolitycznej oraz polityki państw-liderów produkcji. Instrument bywa często nazywany wskaźnikiem globalnej gospodarki.

 

Miedź - cena

 

Na samym początku pandemii miedź zanotowała duże spadki. Popyt na surowiec gwałtownie zmalał. Podobnie było w przypadku cen ropy. Obydwa instrumenty doczekały się jednak ogromnego odbicia w górę - nagłe wysokie notowania miedzi wynikały z problemów podażowych i utrudnionego transportu. Zamknięte granice i zwiększająca się liczba pracowników na kwarantannie sprawiły, że o dostarczenie surowca było po prostu trudno. Kolejny spektakularny wzrost miedź zanotowała po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Oficjalne wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, w których na próżno było szukać woli złagodzenia konfliktu, jedynie podbijały cenę.

Najwięcej rudy miedzi na świecie wydobywają: Chile, Peru, Chiny, USA, Australia, Meksyk, Kanada, Szwajcaria oraz Polska. Polityka tych państw ma duży wpływ na notowania surowca. Można to było zaobserwować w pierwszym kwartale 2022 roku, gdy w krótkim odstępie czasu cena miedzi spadała i rosła zależnie od doniesień o planowanych restrykcjach covidowych w Chinach. Miedź reagowała także na wzmianki o możliwej nacjonalizacji chilijskiej kopalni w Sierra Gorda, gdzie udziały ma polski KGHM. Ewentualne problemy z płynnością dostaw zagrażają stabilności cen.

 

Miedź - symbol

 

Na giełdzie symbol miedzi odzwierciedla angielski odpowiednik tego słowa - COPPER. W TMS Brokers istnieje możliwość handlu na COPPER.US oraz na akcjach KGHM Polska (KGH.PL) i akcjach CFD (KGH_CFD.PL).

Miedź - notowania

Jako że - jak już wspomniano - miedź jest instrumentem, której zmienność zależy od wielu różnorodnych czynników na rynkach światowych, warto regularnie obserwować notowania tego surowca. Aktualną cenę miedzi można sprawdzić TUTAJ.

 

 

Trzeba mieć nerwy jak ze stali

 

Stal również należy do surowców, których ceny wzrosły po wybuchu pandemii. Reakcję rynku udało się nieco ostudzić do momentu, gdy pojawiła się kolejna przyczyna destabilizacji rynku - wojna. Zmiany warunkowane konfliktem zbrojnym i sankcje nałożone na Rosję doprowadziły do spadku produkcji stali. Duża część państw zakazała importu z państwa-agresora, które jest piątym światowym producentem surowca. Ukraina również utraciła możliwość eksportu. Na cenę stali w ogromnej skali wpływają także drożejące surowce energetyczne, ponieważ jest ona niczym innym jak stopem żelaza z węglem. Problemem jest także sytuacja w innym kraju, eksportującym stal - Chinach. Surowe restrykcje covidowe obniżyły produkcję o 3 proc.

Unia Europejska liczy na wsparcie takich krajów jak Turcja, gdzie pojawiła się szansa na zwiększenie eksportu. 

Światowe Stowarzyszenie Producentów Stali (WSA) przewiduje, że zapotrzebowanie na surowiec może różnić się zależnie od regionu1 - podczas gdy popyt na stal ma szanse wzrosnąć w Afryce i na Bliskim Wschodzie, w 27 krajach UE oraz w Wielkiej Brytanii będzie niższy. Poszczególne branże będą podnosić się wolniej, niż na pozostałych kontynentach. W przypadku branży budowlanej prawdopodobnie, nawet jeśli rosnące koszty i wyższe stopy procentowe będą stanowić czynnik hamujący, sektor będzie nadal będzie czerpać korzyści z działań infrastrukturalnych i inwestycji w transformację energetyczną. Gorzej może być jednak z branżą samochodową - tutaj łańcuchy dostaw, ze względu na wojnę, mogą być zaburzone na dłużej.

 

Stal - symbol

 

W TMS Brokers istnieje możliwość inwestycji w akcje oraz akcje CFD licznych spółek dystrybuujących metale oraz zajmujących się produkcją wyrobów stalowych.

Na liście akcji CFD można znaleźć firmy amerykańskie: Reliance Steel & Aluminum Co. (o symbolu RS_CFD_US), Steel Dynamics (STLD_CFD_US) oraz United States Steel Corpration (X_CFD_US), jak również polskie Mostostal Warszawa SA (MSW_CFD.PL) i Polimex Mostostal SA (PXM_CFD.PL).

Wśród tradycyjnych akcji znajdują się Steelcase Inc (SCS.US) oraz AK Steel Holding Corp (AKS.US), a także niektóre z pozycji dostępnych jako CFD.

 

Stal - notowania

 

Podobnie jak w przypadku miedzi, notowania stali mogą ulegać dużym wahaniom ze względu na sytuację na arenie międzynarodowej. Warto na bieżąco śledzić wykresy oraz zapoznać się z analizą ekspertów.

 

 

Materiały budowlane - ceny

 

Budowa domu, zwłaszcza dla dużej rodziny, której marzy się spory metraż jest generalnie dużym wydatkiem, nawet, gdy na rynku panuje względna stabilność. W ostatnich miesiącach ceny surowców potrzebnych do wytworzenia materiałów budowlanych wzrosły jednak w zatrważającym tempie.

Z kwietniowego raportu grupy PSB - największej w Polsce sieci hurtowni materiałów budowlanych - wynika, że w pierwszym kwartale roku 2022 w porównaniu z rokiem poprzednim doszło do 29-procentowego wzrostu2. Na liście największe znaczenie mają izolacje termiczne, gdzie zwyżka sięgnęła w kwietniu 64 proc. Na drugim miejscu plasują się płyty OSB - zdrożały o ponad połowę. Do innych materiałów, których ceny wzrosły należą: sucha zabudowa, dachy i rynny, jak również ściany i kominy. Nie zabrakło także izolacji wodochronnych czy konstrukcji aluminiowych. Zaskakująco droga jest także chemia budowlana.

Poza metalami wskazuje się także na inne surowce - w drugiej kolejności drewno, którego ceny od stycznia do kwietnia 2022 wzrosły średnio o 24 proc. Mówiąc krótko, podrożało niemalże wszystko.

Na ceny sprzętu budowlanego i materiałów w poszczególnych grupach produktów mają wpływ dwa czynniki: wartość samych surowców, z których są wykonane oraz koszty produkcji materiałów. Przy wysokiej inflacji na polskim rynku budowlanym problemem są koszty transportu czy drożejące surowce energetyczne. Oprócz tego istotnym czynnikiem jest presja płacowa ze strony pracowników, którzy ze względu na postępujący kryzys domagają się podwyżek.

 

Czy materiały budowlane będą tanieć?

 

Polacy coraz częściej przyglądają się sytuacji na giełdzie, próbując przekalkulować, czy materiały budowlane stanieją. Choć trudno oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi, przyjrzymy się, czy są ku temu chociaż odpowiednie przesłanki.

Pierwszą kwestią jest płynność dostaw. Ta, przynajmniej w naszym regionie Europy, zależy od rozwoju wojny rosyjsko-ukraińskiej. W skali globalnej istotny jest także ewentualny nawrót masowych zakażeń koronawirusem oraz siła jej wpływu na decyzje rządzących. W obydwu przypadkach przewidywania ekspertów są raczej pesymistyczne - konflikt na Ukrainie, nawet jeśli wygaśnie w tym roku, może mieć długoletnie konsekwencje gospodarcze z uwagi na sankcje i liczne zniszczenia infrastruktury. W przypadku koronawirusa postawa Chin, które ponad dwa lata po wykryciu wirusa nadal wprowadzają ostry lockdown, nie zapowiada raczej uspokojenia sytuacji. Goldman Sachs prognozuje, że Polska znajdzie się w gronie państw, które na destabilizacji międzynarodowej ucierpią najbardziej. Narażone są także Turcja, Finlandia i Holandia3.

Chociaż wielu ekspertów przewiduje, że istnieje możliwość, iż ceny materiałów budowlanych najprawdopodobniej wzrosną w krótkim ujęciu, a obniżą się w dalszej perspektywie czasowej, trudno jednoznacznie odpowiedź na to pytanie. Wiele czynników globalnych i wewnątrzkrajowych może wpłynąć na finalne ceny materiałów. Receptą byłaby zatem cierpliwość i baczne obserwowanie poszczególnych instrumentów, ponieważ istnieje szansa, że niektóre surowce mogą zniżkować jeszcze w tym roku.

 

1 Short Range Outlook (SRO) for 2022 and 2023
2 Raport Zmiany cen materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu w marcu i za 3 miesiące 2022 r.
3 Polish economy among most war-affected, Goldman Sachs warns.
Jeśli interesują Cię inwestycje w CFD na surowce, sprawdź nasz bezpłatny e-book i poznaj tajniki rynku ropy naftowej!

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z:


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.