Kontrakty terminowe - spólki

 

AIG

  Czy wiesz, że
AIG było najbardziej kosztownym bail-outem w historii USA. Ubezpieczyciel dostał łącznie 182,3 mld USD publicznego wsparcia. Była to pomoc ratująca przed bankructwem nie tylko same AIG, lecz również wiele globalnych banków, którym ubezpieczyciel był winny pieniądze z tyt. Kontraktów CDS wystawionych na obligacje hipoteczne. W zamian za wsparcie publiczne, Departament Skarbu stał się właścicielem 92% akcji AIG.

 

Informacje podstawowe

Nazwa firmy: Apple Inc.
Ticker (TMS Connect / TMS Direct): APPLE / AAPL;xnas
Giełda: Nasdaq
Sektor / Branża: Technologie informatyczne
Rok założenia: 1976 rok
Zatrudnienie: 49 400
Kapitalizacja Rynkowa 602,259.7 mln USD
Adres internetowy spółki: http://apple.com

Opis spółki - działalność

AIG – American International Group, Inc. jest międzynarodową jedną z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Spółka jest notowana na New York Stock Exchange. AIG prowadzi swoją działalność w 130 krajach. Obsługuje klientów handlowych, instytucjonalnych oraz indywidualnych.

W zakres usług grupy AIG wchodzą: ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia na życie oraz programy emerytalne jak również gwarantowanie kredytów hipotecznych czy leasing samolotów. AIG zdywersyfikuje swoją ofertę produktową, co pomaga przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym chronić swój majątek, zarządzać ryzykiem oraz zapewniać ochronę emerytalną. AIG uzyskuje zyski głównie ze składek ubezpieczeniowych, opłat ze standardowych ubezpieczeń na życie i produktów inwestycyjnych oraz dochodów inwestycyjnych. W maju 2014 roku Spółka dokonała sprzedaży 100% udziałów w International Lease Finance Corporation (ILFC) do AerCap Holdings N.V.

Historia spółki

Korzenie AIG sięgają roku 1919, kiedy to Amerykanin Cornelius Vander Starr założył agencję ubezpieczeniową American Asiatic Underwristers w Szanghaju (Chiny). Od tej pory duch przedsiębiorczości, pomysłowość oraz wytrwałość w dążeniu do celu ustanowiły silne fundamenty jednego z największych współczesnych ubezpieczycieli na świecie. Obecnie AIG skupia swoją uwagę na tych samych wartościach jakie wyznawało rozpoczynając swoją działalność czyli: gotowość i zdolność do zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej mające sprostać nawet najbardziej różnorodnym i wyrafinowanym potrzebom swoich klientów. W 1926 roku powstało w Nowym Jorku pierwsze biuro w Stanach Zjednoczonych (American International Underwriters – AIU) a w latach 1930 – 1939 AIG rozszerzyło swoją działalność także na rynki Ameryki Łacińskiej. Po II Wojnie Światowej AIG wkroczyło na nowe rynki na całym świecie włączając Japonię i Niemcy 1946 w 1946 r. oraz Francję (1948) i Wielką Brytanię (1953). W latach 50’ AIG doświadczyło silnego wzrostu swojej działalności poprzez przejęcie głównego ubezpieczyciela w USA oraz poprzez otwarcie nowych biur w Australii. W latach 70’ AIG wprowadza nowe produkty specjalistyczne z branży energetycznej, transportu oraz rozrywki.

W roku 1984 AIG zadebiutowało na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz włącza do swojej oferty nową linię ubezpieczeń hipotecznych. W roku 2001 AIG przejęło American General Corporation. 2005 rok okazał się bardzo trudny dla AIG ze względu na konieczność wypłat odszkodowań z powodu zniszczeń wyrządzonych przez huragan Katrina w USA. AIG stanęło jednak na wysokości zadania i przetrwało ten ciężki okres, aby w roku 2008 stanąć w obliczu kryzysu finansowego, kiedy to rząd wsparł AIG. Od roku 2010 AIG dokonuje ciągłej restrukturyzacji, spłaca pomoc otrzymaną od rządu USA oraz walczy o przywrócenie swojej doskonałej reputacji i uplasowanie swojej marki jako najlepszego ubezpieczyciela na świecie.

Dane finansowe

Wyniki finansowe
Roczna stopa zwrotu (ost. 12 msc-y): 43,14 %
Maximum 52 – tygodniowe: 100,58
Minimum 52 – tygodniowe: 63,88
Zmienność 30 – dniowa: 17,55%
Beta: 0,91

Polityka Dywidendy:
Wysokość ostatnio wypłaconej dywidendy:
0,47 USD / 1 akcja
Stopa wypłat dywidendy (DPR)
= Roczna dywidenda na 1 akcję / EPS: 28,48%

Wskaźniki fundamentalne wyceny:
Wskaźnik P/E: 16,25
Wskaźnik P/CF: 11,1
Wskaźnik P/B: 4,98
Wskaźnik P/S: 3,5
EPS (zysk na 1 akcję): 5,72
Wskaźnik wartość księgowa na 1 akcję (BVPS): 20,10

Poziomy wyniku finansowego:
Przychody netto ze sprzedaży: 178,1 mld USD
EBITDA: 55,8 mld USD
Wynik finansowy netto (zysk/strata): 38.55 mld USD
Wskaźniki Bilansowe:
ROE: 31,6%
ROA: 18,3%
Wskaźnik Dług/Kapitał Własny: 13,7%

Akcjonariat (Najwięksi akcjonariusze):
1. Blackrock: 5,42%
2. Vanguard Group Inc.: 5,40%
3. State Street Corp.: 4,03%
4. FMR LLC: 3,21%
5. Capital Group Companies Inc.: 1,73%

 


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.