ZUS i państwo są gwarancją wypłat emerytur - premier

09-04-2013 16:36
09.04. Warszawa (PAP) - W ocenie premiera Donalda Tuska gwarancją wypłat emerytur są ZUS i państwo, ale poziom bezpieczeństwa emerytur w OFE i ZUS jest taki sam.

"Prawdziwą gwarancją emerytur jest ZUS i państwo. Dzisiaj OFE nie gwarantują Polakom wysokich emerytur. Poziom bezpieczeństwa emerytur w OFE i ZUS jest identyczny, tak naprawdę i w jednym, i drugim przypadku państwo odgrywa kluczową rolę" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier.

"Niezależnie od różnych, nie zawsze mądrych komentarzy i wypowiedzi, system emerytalny w części ZUS-owskiej nie naraża obywateli na brak emerytur. Niezależnie od krzywdzących dla ZUS ocen, nie zgadzam się z opiniami, że państwo jako przyszły płatnik emerytur jest mniej wiarygodne niż OFE. Zarówno co do wysokości emerytur, jak i stabilności wypłat emerytur" - dodał.

Premier zadeklarował, że rząd do końca czerwca powinien podjąć decyzję o systemie wypłat emerytur z OFE i przyszłości systemu emerytalnego.

"Późna wiosna, początek lata to jest termin na zamknięcie dyskusji, debaty o systemie wypłacania i przyszłości OFE. Z końcem czerwca wszystko powinno być jasne" - powiedział Tusk. (PAP)

bg/ osz/