Złoty korzysta na wzroście apetytu na ryzyko; dług w oczekiwaniu na aukcję

22-04-2013 10:03
22.04. Warszawa (PAP) - Początek kwotowań będzie raczej pomyślny dla złotego, dzięki wzrostowi apetytu na rynko. Zmiany jednak będą niewielkie. Przed rynkiem odczyty w gospodarkach światowych oraz dane makro, dające pełny obraz gospodarki polskiej w I kw. Rynek FI w oczekiwaniu na wtorkową aukcję - oceniają analitycy.

"Początek tygodnia nie przyniesie większych zmian dla EURPLN, ale wzrost apetytu na ryzyko na światowych rynkach może pomóc złotemu w umocnieniu na początku sesji w Warszawie. Prawdopodobnie zmiany nie będą zbyt duże. W perspektywie tygodnia dla złotego najważniejsze będą odczyty indeksów PMI w Europie (jutro) i niemieckiego IFO (w środę). Z krajowych danych największy potencjał będą mieć jutrzejsze dane o sprzedaży detalicznej (prognozujemy niewielki wzrost o 1,4 proc. rdr)" - napisał Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Banku.

GUS poda w poniedziałek dane dotyczące koniunktury oraz oficjalne wyniki dotyczące deficytu i długu finansów publicznych w 2012 roku, we wtorek dane o sprzedaży detalicznej i stopę bezrobocia za marzec. Źródło rządowe podało w poniedziałek rano, że deficyt sektora finansów publicznych w 2012 roku wyniósł 3,9 proc. PKB wobec 5,0 proc. w 2011 roku wobec wcześniejszych szacunków resortu finansów, które mówiły, że deficyt sektora finansów nie przekroczy 3,5 proc.

"Jeśli dane okażą wyższe od oczekiwań (3,5 proc. PKB), co stawiałoby pod znakiem zapytania zniesienie procedury nadmiernego deficytu w tym roku, to wówczas możemy zobaczyć korekcyjne wzrosty" - napisali w komentarzu analitycy BZ WBK.

TYDZIEŃ PEŁEN PUBLIKACJI MAKRO W STREFIE EURO I USA

Dodatkowo na świecie w tym tygodniu opublikowane zostaną indeksy PMI dla strefy euro oraz Niemiec oraz indeks Ifo.

"W marcu te wskaźniki rozczarowały po kilku miesiącach wzrostów, ale nie jest wykluczone, że był to efekt jednorazowy, spowodowany np. przedłużającymi się niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Odczyt kwietniowy pozwoli zatem ocenić, czy perspektywy ożywienia gospodarczego faktycznie się oddalają" - napisali w komentarzu analitycy BZ WBK.

"Ponadto dane z USA będą miały wpływ na oczekiwania rynku co do przyszłości ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE3). W środę centralny bank Węgier podejmie decyzję o stopach, rynek będzie zapewne uważnie obserwował jego poczynania, w obawie o wprowadzenie zbyt luźnej polityki pieniężnej" - dodali analitycy BZ WBK.

W USA we wtorek podane zostaną m.in. dane z rynku pracy; wskaźnik cen domów oraz informacja o sprzedaży nowych domów w marcu, dodatkowo wskaźnik Richmond Fed za kwiecień, w środę m.in. informacja o zamówieniach na dobra trwałe w marcu, w czwartek liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 20 kwietnia, a w piątek PKB w I kw. 2013 oraz wskaźnik zaufania konsumentów opracowany przez Uniwersytet Michigan za kwiecień.

RYNEK DŁUGU OCZEKUJE NA OFERTĘ RESORTU FINANSÓW

Resort finansów we wtorek zaoferuje obligacje OK0715/WZ0117/PS0418 łącznie za 7,0-10,0 mld zł. Na otwarciu doszło do spadku cen obligacji w ślad za rynkami bazowymi.

"Na otwarciu rentowności są wyżej. Rynek otworzył się w ślad za rynkami bazowymi, gdzie rentowności są wyżej. Jednak skala tej zmiany jest niewielka. Globalnie nastroje i oczekiwania się nie zmieniły. To może być wykorzystane do tego, żeby taniej kupić papiery. Na razie nie zdążyło się wiele wydarzyć. Dzisiaj mamy dość istotne dane dla strefy euro. Gdy odczyt będzie poniżej wzrośnie szansa, że EBC obniży stopy, co będzie miało przełożenie na oczekiwania co do naszej rady" - powiedział Marek Kaczor, diler PKO BP.

"Jutro będzie aukcja. Będzie to test sentymentu dla obecnych poziomów rentowności" - dodał diler.

<TAB> poniedz. piątek piątek 9.50 15.50 9.15

EUR/PLN 4,1012 4,1118 4,1158USD/PLN 3,1446 3,1418 3,1502EUR/USD 1,3042 1,3115 1,3066

OK0715 2,86 2,86 2,86PS0418 2,95 2,96 2,99DS1023 3,43 3,42 3,45</TAB>(PAP)

kba/ pi/ gor/