Wydatki sektora publicznego w '13 zmniejszą się o 1 pkt. proc. PKB - Grabowski, MF

09-05-2013 11:40
09.05. Warszawa (PAP) - Wydatki sektora publicznego w 2013 roku zmniejszą się o 1 pkt. proc. PKB, w przyszłym roku spadną o kolejne 0,8 pkt. proc. - poinformował w czwartek wiceminister finansów Maciej Grabowski.

"Równowaga w finansach publicznych, dążenie do tej równowagi, ma również swój wymiar po stronie wydatkowej. W tym roku wydatki sektor publicznego mają się zmniejszyć o 1 pkt. proc. PKB, w 2014 roku o 0,8 pkt. proc." - powiedział w Sejmie Grabowski.

"Podejmujemy bardzo intensywne działania również po stronie wydatkowej, żeby doprowadzić do równowagi w finansach publicznych, która z punktu widzenia długofalowego wzrostu jest kluczowa" - dodał.

Wiceminister poinformował również, że szanse na to, iż stawki podatku VAT od 2014 roku powrócą do niższych poziomów są małe.

"Nie wykluczając tego, że przy znacznie szybszym wzroście w krajach Unii Europejskiej w drugiej połowie roku, a co za tym idzie wzroście polskiego eksportu i znacznie szybszym wzroście PKB, to działanie nie będzie konieczne (utrzymania stawek VAT na niezmienionym poziomie - PAP), ja oceniam, że jest to mała szansa, patrząc na to co się dzieje w UE" - powiedział Grabowski.

Rząd w "Aktualizacji Programu Konwergencji 2013" założył, że podatek VAT pozostanie na niezmienionym poziomie, pomimo tego, że zgodnie z zapisami ustawy od 2014 roku miał wrócić do poziomów z przed podwyżki.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że APK zakłada, że stawki VAT pozostaną bez zmian do 2016 roku, a w 2017 roku nastąpi automatyczna obniżka. Dodał, że jeśli pozwoli na to sytuacja finansów publicznych, to stawki VAT zostaną obniżone wcześniej. (PAP)

bg/ osz/