Winiecki z RPP nie widzi przestrzeni do obniżek stóp proc.

26-03-2013 17:12
26.03. Warszawa (PAP) - Jan Winiecki z RPP nie widzi przestrzeni do dalszych obniżek stóp procentowych.

Winiecki pytany w radiu TOK FM, czy widzi przestrzeń do obniżek stóp NBP, odpowiedział: "ja nie widzę".

Członek RPP dodał, że zapowiedziany we wtorek przez premiera Donalda Tuska brak obniżki stawki VAT do poziomu 22 proc. od 2014 roku będzie miał marginalny wpływ na inflację.

"Z punktu widzenia gospodarki, która się rozwija w tak wolnym tempie, to zmiana podatku VAT o 1 pkt. proc. nie jest w stanie wpłynąć na inflację bardziej niż marginalnie. Uważam, że są to przesadne obawy. (...) Nie mówię, że nie należy tego brać pod uwagę. Przedstawiam tylko własną opinię. Uważam, że z punktu widzenia stanu gospodarki i oczekiwanej przeze mnie dynamiki (...) wpłynie to w marginalnym stopniu (na inflację - PAP)" - powiedział Winiecki.

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek na konferencji, że obniżka stawki VAT od 2014 roku mogłaby mieć miejsce w przypadku "radykalnej" poprawy sytuacji gospodarczej w drugiej połowie bieżącego roku, co jest mało prawdopodobne.

"Te najgorsze dwa kwartały to właśnie poprzedni i ten. I będziemy się tak powoli czołgać w górę, ale czołgać, nie pędzić" - dodał członek RPP.(PAP)

jba/ fdu/ jtt/