W środę decyzja Fed - analitycy oczekują ograniczenia skali skupu obligacji

16-09-2013 13:04
16.09. Nowy Jork (PAP/Bloomberg) - We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W środę inwestorzy poznają decyzję bankowców z Fed.

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami amerykański bank centralny ograniczy skalę skupu aktywów.

Analitycy oceniają, że Fed zmniejszy skup obligacji o 10 mld USD miesięcznie z 85 mld USD.

"Rynek miał czas, aby +zamortyzować+ ideę ograniczenia programu stymulowania gospodarki przez Fed i dojść do siebie po początkowym szoku" - mówi Nick Bennenbroek, szef działu strategii walutowych w Wells Fargo Securities w Nowym Jorku.

"To zostało już zdyskontowane i na rynkach jest bardziej komfortowa sytuacja" - dodaje.

Na rynki akcji bardzo pozytywnie podziałała za to w poniedziałek informacja, że były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona oraz do niedawna jeden z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy Lawrence Summers wycofał się z kandydowania na szefa amerykańskiego banku centralnego.

Rezygnacja Summersa to duże zaskoczenie. Był on dotychczas najpoważniejszym kandydatem na objęcie schedy po Benie Bernanke, którego kadencja kończy się w styczniu 2014 roku.

Wycofanie się Summersa z kandydowania sprawia, że ponownie najpoważniejszą kandydatką do objęcia fotela prezesa Fed staje się Janet Yellen, obecna wiceszefowa Fed.

"To całkiem pozytywna informacja dla rynków akcji" - wskazuje George Boubouras, główny strateg inwestycyjny w Equity Trustees Ltd.

"Do gry jako faworytka wraca Yellen, która jest bardziej skłonna do utrzymania akomodacyjnej polityki monetarnej i nie wydaje się być tak +zuchwała+, jak Summers" - dodaje.

Fed poda swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej w środę o 20.00. O 20.30 rozpocznie się konferencja prasowa obecnego szefa Fed Bena Bernanke.(PAP)

aj/ osz/