W pierwszej dekadzie lutego taniało zboże; wzrosły ceny żywca wieprzowego - ARR

18-02-2013 09:43
18.02. Warszawa (PAP) - W pierwszej dekadzie lutego taniało zboże, wyższe były natomiast ceny żywca wieprzowego - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

ZBOŻA

Po umiarkowanym wzroście trwającym od początku roku, ceny ziarna zbóż na początku lutego uległy obniżeniu. Jedynie cena kukurydzy utrzymała się na poziomie z poprzedniego tygodnia.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 04-10.02.2013 roku średnia cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 1.035 zł/t, tj. o 1,6 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu oraz o 1 proc. niższym niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 26 proc. droższe rdr.

Za żyto konsumpcyjne średnio w kraju płacono 755 zł/t, tj. o 0,6 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 2 proc. droższe niż miesiąc wcześniej, ale o 15 proc. tańsze niż przed rokiem.

Przeciętna cena jęczmienia paszowego wynosiła 874 zł/t, tj. o 1,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Była ona o 0,5 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 9 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2012 roku.

Średnia cena kukurydzy w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, nie uległa zmianie i wynosiła 931 zł/t. Cena ta była o 1 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 19 proc. wyższa niż przed rokiem.

MIĘSO

Od dwóch tygodni na rynku krajowym wzrastają ceny skupu trzody chlewnej.

Według danych MRiRW w pierwszej dekadzie lutego w Polsce żywiec wieprzowy skupowano średnio po 5,16 zł/kg, o 1,6 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu, ale nieznacznie (o 0,2 proc.) taniej niż miesiąc wcześniej i o 2 proc. taniej niż przed rokiem.

Za żywiec wołowy otrzymywano w skupie 6,54 zł/kg, o 0,2 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie cena skupu żywca wołowego kształtowała się na poziomie o 2 proc. wyższym niż przed miesiącem, ale była zbliżona do notowanej w porównywalnym okresie 2012 roku.

Krajowe zakłady drobiarskie skupowały kurczęta brojlery po 3,75 zł/kg, o 1,6 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1 proc. taniej niż przed miesiącem. Jednocześnie przeciętna cena skupu kurcząt była zbliżona do notowanej rok wcześniej.

Za indyki płacono w skupie 5,58 zł/kg, o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o 0,3 proc. więcej niż przed miesiącem i o 1 proc. więcej niż rok wcześniej.

MLEKO

Na początku lutego br. na rynku krajowym podrożało mleko w proszku, za odtłuszczone mleko w proszku przeciętnie płacono 10,86 zł/kg, o 1,2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie OMP było o 2 proc. droższe niż przed miesiącem oraz o 13 proc. droższe niż przed rokiem. (PAP)

bg/ ana/