W III spadła liczba osób spodziewających się zahamowania inflacji - Ipsos

25-03-2013 11:19
25.03. Warszawa (PAP) - Marcowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że spadła liczba osób spodziewających się zahamowania inflacji - podał w komunikacie Ipsos. Nadal jednak większość spodziewa się zahamowania inflacji.

Jeszcze w grudniu wskaźnik oczekiwań inflacyjnych znajdował się poniżej poziomu 100 pkt., a więc większość badanych spodziewała się wzrostu inflacji. W styczniowym badaniu wartość wskaźnika oczekiwań inflacyjnych wzrosła, przekraczając nieznacznie granicę 100 pkt. W lutowym badaniu wskaźnik ponownie wzrósł. W marcu obniżył się, ale utrzymał się powyżej 100 pkt.

"Jeśli wskaźnik ten przyjmuje wartości powyżej 100 punktów, oznacza to, że większość osób spodziewa się zahamowania inflacji. Jeśli wskaźnik przyjmuje wartości poniżej 100 punktów oznacza to, że spodziewany jest wzrost inflacji. 100 punktów oznacza natomiast poziom równowagi, bądź przewagę opinii, że poziom inflacji nie ulegnie zmianie" - napisał Ipsos.

W lutym 2013 roku NBP, który przelicza badania Ipsos, podał że inflacja oczekiwana w ciągu 12 miesięcy wyniosła 2,2 proc. wobec 2,7 proc. w styczniu 2013 roku. (PAP)

jtt/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

CAPTCHA
 
Graficzne pułapki CAPTCHA