Technicznie Polska mogłaby wejść do strefy euro w 2016 roku - Kotecki, MF

18-02-2013 09:01
18.02. Warszawa (PAP) - Technicznie Polska mogłaby wejść do strefy euro w 2016 roku - poinformował w poniedziałek w Radiu PiN główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów Ludwik Kotecki.

"Gdybyśmy dzisiaj podjęli decyzję (o akcesji do strefy euro - PAP), to 2013-2014 rok to lata na przebywanie w korytarzu i udowodnienie, że spełniamy kryterium kursowe. Wtedy 2015 rok byłby na tę decyzję i w tym momencie w 2016 roku technicznie, teoretycznie od 1 stycznia moglibyśmy wprowadzić euro w Polsce" - powiedział Kotecki.

Jego zdaniem jednak najważniejsze jest przeprowadzenie reform strukturalnych, dalsza naprawa finansów publicznych. Polska powinna być przede wszystkim być dobrze przygotowana.

"(Powinniśmy wejść do strefy euro - PAP) kiedy Polska będzie dobrze przygotowana. Tutaj potrzebne są dobrze przygotowane reformy strukturalne, przede wszystkim uelastycznienie rynku pracy, ale też dalsza naprawa finansów, czyli zejście z tym deficytem poniżej 3 proc. i z długiem publicznym w relacji do PKB w przedziale 40-50 proc., a nie powyżej 50 proc. To jest taki warunek konieczny" - powiedział. (PAP)

kba/ ana/