Stopa bezrobocia w lutym 14,6 proc.; potem powolny jej spadek - Kosiniak-Kamysz

26-02-2013 08:04
26.02. Warszawa (PAP) - Stopa bezrobocia w lutym może wynieść 14,6 proc., w kolejnych miesiącach powinien już nastąpić jej spadek - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

"Rynek pracy jest obecnie w trudnej sytuacji. Liczba 14,2 proc. (stopa bezrobocia w styczniu - PAP) nie napawa optymizmem. Najbliższy wynik, który będzie, czyli wzrost stopy bezrobocia w lutym, może być o połowę niższy niż to miało miejsce między grudniem i styczniem. Może wynieść 0,4 pkt proc. Potem w marcu i kwietniu widoczny powinien już być powolny spadek stopy bezrobocia" - powiedział w TVN CNBC minister pracy.

Pytany o stopę bezrobocia na koniec tego roku zaznaczył, że szczyt stopy bezrobocia powinien przypaść na luty.

"Mam nadzieję, że nie będzie już wyższej niż w lutym stopy bezrobocia".

GUS podał w poniedziałek, że stopa bezrobocia w styczniu tego roku wyniosła 14,2 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2012 r. Tym samym liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia wyniosła 2,3 mln osób. Liczba nowych bezrobotnych wzrosła na koniec stycznia 2013 roku w ciągu miesiąca do 317,9 tys. osób. W ujęciu roku jest to wzrost o 30,1 tys. osób. (PAP)

kba/ jtt/