Skrót wiadomości - wtorek, 9 kwietnia, 17.00

09-04-2013 17:00
09.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Długoterminowe oczekiwania inflacyjne są, dzięki niezależności banków centralnych, solidnie zakotwiczone, zatem inflacja zapewne pozostanie stabilna podczas umacniania się ożywienia gospodarczego - ocenia MFW. Dlatego, zdaniem MFW, obawy o inflację nie powinny powstrzymywać władz monetarnych przed prowadzeniem "wysoce akomodacyjnej polityki pieniężnej".

Eksport Niemiec spadł w lutym 2013 r. o 1,5 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,3 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w lutym 2013 r. o 2,2 proc. rdr, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 3,1 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w marcu 2013 r. 93 pkt. wobec 95 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Bank Francji.

W USA zanotowano spadek optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W marcu 2013 r. wskaźnik optymizmu spadł do 89,5 pkt. z 90,8 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów nie zamierza ustąpić i będzie przekonywało rząd do poparcia pomysłu, że emerytury z Otwartych Funduszy Emerytalnych powinien wypłacać ZUS - poinformowało PAP źródło w resorcie finansów.

Wpłata z zysku NBP została w harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa zaplanowana na czerwiec, w wysokości zapisanej w ustawie, czyli 401,9 mln zł - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w czwartek, 11 kwietnia obligacje DS1023 oraz WZ0124 łącznie za 3,0-5,0 mld zł - podał resort we wtorkowym komunikacie.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,6 proc. i wyniósł 2.225,78 pkt.

Indeks Nikkei 225 bez zmian na zamknięciu wyniósł 13.192,35 pkt.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych potwierdziła termin uruchomienia nowej platformy transakcyjnej UTP 15 kwietnia. 16 kwietnia nie będzie przeprowadzana sesja giełdowa - podała GPW w komunikacie prasowym.

W wezwaniu Azotów Tarnów na akcje ZA Puławy inwestorzy złożyli zapisy na sprzedaż 2.329.357 akcji stanowiących 12,19 proc. w kapitale zakładowym - poinformowały ZA Tarnów w komunikacie.

Oferta konsorcjum Elektrobudowy o wartości 504,3 mln zł brutto (405 mln zł netto) okazała się najtańsza w przetargu PSE na budowę linii 400 kV Pelplin - Grudziądz Węgrowo wraz z budową stacji Pelplin i instalacją transformatora - poinformowała PAP rzecznik PSE, Beata Jarosz.

Ewentualne decyzje personalne, w związku z memorandum w sprawie rurociągu Jamał II, zapadną po szczegółowym raporcie, w którym mają się znaleźć wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu tego dokumentu - poinformował na konferencji premier Donald Tusk.

ABC Data planuje w 2013 roku co najmniej podwojenie sprzedaży pod własną marką Colorovo i chce, by w ciągu dwóch lat była ona w pierwszej trójce linii produktowych grupy o najwyższych marżach - poinformował Dobrosław Wereszko, członek zarządu spółki.

KNF nałożyła na Comp karę w wysokości 60 tys. zł za nieogłoszenie w terminie wezwania na akcje spółki ZUK Elzab lub niezmniejszenie udziału do nie więcej niż 66 proc. liczby głosów na WZ - podała KNF w komunikacie.

Walne zgromadzenie Zakładów Urządzeń Kotłowych Stąporków zdecydowało, że spółka wypłaci 0,35 zł dywidendy na akcję z zysku netto za 2012 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

Rada nadzorcza JSW powołała Jarosława Zagórowskiego na stanowisko prezesa spółki na nową kadencję - podała spółka w komunikacie.

Spółka Blue Ocean Media, która we wtorek zadebiutowała na NewConnect, poza rozwojem na rynku krajowym, planuje ekspansję na Białorusi i Ukrainie - podała prezes spółki, Marta Skawińska. Planowana jest również obsługa marketingowa instytucji kredytowych.

Notowana na rynku NewConnect spółka LUG prognozuje wypracowanie w 2013 roku 3,6 mln zł zysku netto - podał LUG w komunikacie. Spółka opublikowała również we wtorek strategię na lata 2013-2016, w której planuje koncentrację na badaniach i rozwoju oraz sprzedaży oświetlenia LED.

LUG, notowany na NewConnect producent opraw oświetleniowych, chce zadebiutować na rynku głównym GPW w 2014 roku - poinformował na konferencji Ryszard Wtorkowski, prezes LUG. Dodał, że debiutowi prawdopodobnie nie będzie towarzyszyła emisja akcji.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne PTC i PTK Centertel na decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie rezerwacji częstotliwości 900 MHz dla spółek P4, operatora sieci Play oraz Aero2 z grupy Midas - poinformował UKE w komunikacie.

W pierwszym kwartale br. Kompania Węglowa zmniejszyła wydobycie węgla o 11 proc. wobec tego samego okresu 2012 r. Sprzedaż także spadła, ale różnica między ilością węgla wydobytego i sprzedanego zmniejszyła się prawie trzykrotnie. Zwały węgla rosły wolniej.

Inter RAO Lietuva chce wypłacić 27 mln LTL (ok. 32 mln zł) dywidendy z zysku za 2012 rok - wynika z projektów uchwał na walne spółki, które odbędzie się 30 kwietnia.

WALUTY

Kurs złotego do środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej powinien być stabilny, w okolicach 4,12-4,13 za euro - oceniają ekonomiści. Na rynku długu panuje duża zmienność, co dilerzy tłumaczą niską płynnością. Ich zdaniem decyzja RPP nie musi mieć dużego przełożenia na rynek obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1696, a kurs złotego do euro na 4,1298 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3040 USD i 128,92 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 105,28-105,30 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Rosną też zapasy surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,78 USD, po wzroście o 42 centy.

Zapasy amerykańskich hurtowników w lutym 2013 roku spadły o 0,3 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,8 proc. po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo zapowiadane są strajki w kopalniach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.532,00 USD za tonę, po wzroście o 1,1 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7515,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Ożywienia gospodarczego można się spodziewać dopiero po tym, jak banki centralne zakończą okres niestandardowej polityki pieniężnej - ocenił w wywiadzie dla PAP Steen Jakobsen, główny ekonomista inwestycyjny Saxo Banku. Jego zdaniem Niemcy nie są w stanie uratować zadłużonych państw Europy.

Dynamika polskiego PKB przyspieszy z 1,2 proc. w 2013 r. do 3,0 proc. w 2014 r. - prognozuje X-Trade Brokers. XTB spodziewa się, że w tym i przyszłym roku CPI będzie poniżej celu NBP, a RPP obniży stopy procentowe przynajmniej jeszcze raz. XTB ocenia, że kurs złotego do euro będzie stabilny.

Rząd prawdopodobnie będzie chciał zmniejszyć składkę do OFE w 2013 r., dzięki czemu nie będzie potrzebna nowelizacja budżetu - uważa Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers. Jego zdaniem rząd nie zdecyduje się na rozwiązanie, które zmusiłoby OFE do wyprzedaży aktywów.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych za okres od 31 marca 2010 roku do 29 marca 2013 roku wyniosła 16,636 proc., zaś minimalna wymagana stopa zwrotu wyniosła 8,318 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie.

W poniedziałek, 8 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 27.836,74 mln zł wobec 27.878,95 mln zł w piątek - podał NBP.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w marcu wzrosły w porównaniu do lutego o 0,4 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w marcu 2013 roku wyniosła 51.262 sztuki, co oznacza spadek o 20,46 proc. rdr i wzrost o 4,58 proc. mdm - podał we wtorek w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Konsumpcja paliw w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. spadła o 6 proc. rdr - wynika z przesłanych PAP danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W lutym 2013 r. popyt na paliwa zmniejszył się o 11 proc. rdr i 7 proc. mdm.

Rynek apteczny w Polsce powinien odbić w 2013 r., a wzrost ma wynieść około 4 proc. wobec blisko 6-proc. spadku w 2012 r.- wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR. W latach 2013-2014 nadal będzie widoczny negatywny wpływ ustawy refundacyjnej, chociaż nie będzie on tak znaczący jak w 2012 r.

Ministerstwo Gospodarki w projekcie "dużego trójpaku" chce utrzymać dotychczasowe wsparcie dla spalania wielopaliwowego do 2017 roku - poinformował we wtorek Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki.

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2013 roku wyniosły 20,3 mld zł, czyli były o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformował PZF w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Klub PiS złożył we wtorek w Sejmie wniosek o odwołanie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Obecny szef resortu skarbu kompletnie nie radzi sobie z pełnieniem tak odpowiedzialnej funkcji - oceniają we wniosku posłowie PiS.

Premier Donald Tusk poinformował, że przyjął wyjaśnienia wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego ws. memorandum podpisanego przez EuRoPol Gaz i Gazprom, dotyczącego Jamału II.

Od 2010 r. do połowy 2012 r. PKP PLK realizowały inwestycje nieterminowo, a nawet niezgodnie z prawem - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Spółka odpowiada, że wzmocniła nadzór nad inwestycjami, a na wiele niekorzystnych okoliczności nie miała wpływu. Izba podkreśliła w przesłanym we wtorek PAP raporcie, że "istnieje realna możliwość utraty części dofinansowania UE" na inwestycje kolejowe.

Drożyzna, brak pieniędzy, bezrobocie i obawa przez utratą pracy to największe uciążliwości życia Polaków - wynika z sondażu TNS Polska. Na kolejnych miejscach znalazły się: biurokracja, źle funkcjonujące urzędy i służba zdrowia oraz nieżyczliwość ludzi i nietolerancja.

Trwają konsultacje z klubami parlamentarnymi ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, aby uzyskać "bezpieczną większość" dla tego projektu - poinformował prezydent Bronisław Komorowski podczas dorocznego zgromadzenia ogólnego TK.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w komunikacie, że prezydent Bronisław Komorowski nie przewiduje zwołania nadzwyczajnego posiedzenia RBN nt. bezpieczeństwa energetycznego. BBN podkreśliło, że na bieżąco monitoruje tą kwestię. We wtorkowym komunikacie BBN poinformowało, że sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej odpowiedział na apel Solidarnej Polski o zwołanie RBN lub włączenie do obrad kolejnego jej posiedzenia sprawy memorandum dot. budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę.

Odpowiedzialny za pion kryminalny zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Andrzej Rokita złożył rezygnację i został odwołany ze stanowiska. Powodem są względy zdrowotne - poinformowały we wtorek MSW i KGP.

Około 600 pracowników PKN Orlen i spółek zależnych rozpoczęło we wtorek po południu pikietę przed bramą nr 1 zakładu głównego płockiego koncernu. Powodem protestu jest m.in. brak porozumienia w sprawie podwyżek płac dla pracowników w 2013 r.

Były poseł Platformy Obywatelskiej, obecnie rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie Jan Kuriata nie jest kłamcą lustracyjnym - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Szczecinie (Zachodniopomorskie). Orzeczenie - jak poinformował PAP rzecznik SA sędzia Janusz Jaromin - jest prawomocne.

Oficerowie i pracownicy Dowództwa Sił Powietrznych złożyli we wtorek wieńce i zapalili znicze przed obeliskiem upamiętniającym tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Kwiaty i znicze złożono też na grobach ofiar pochowanych na warszawskich Powązkach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisja Europejska poinformowała we wtorek o wszczęciu postępowania ws. opłat międzybankowych za transakcje kartami MasterCard. KE chce sprawdzić, czy firma nie naruszyła unijnych przepisów antymonopolowych.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oświadczyła we wtorek, że kontrole w siedzibach organizacji pozarządowych (NGO) mogą zastraszać te, które wspierają wolność mediów, i wywierać paraliżujący wpływ na ich pracę.

Jedenaście lat po wprowadzeniu euro Niemcy pogodzili się wreszcie z utratą niemieckiej marki (DM) i zaakceptowali wspólną europejską walutę. Z sondażu opublikowanego we wtorek na łamach "Handelsblatt" wynika, że aż 69 proc. Niemców chce utrzymania euro.

Portugalia straciła w pierwszym kwartale br. 320 mln euro na dewaloryzacji złota. Wartość portugalskich rezerw tego metalu zmalała od stycznia do marca o blisko 2 proc.

Odbywająca karę siedmiu lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko nie wyczerpała jeszcze wszystkich możliwości obrony, więc na mówienie o jej ułaskawieniu przez prezydenta jest za wcześnie - oświadczyła Rzecznik Praw Człowieka, Wałerija Łutkowska.

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan zapowiedział we wtorek w Erywaniu podczas ceremonii zaprzysiężenia na drugą i ostatnią kadencję, że priorytetem jego kraju na następne pięciolecie będzie rozwój gospodarki.

Tysiące duńskich nauczycieli utworzyło we wtorek 35-kilometrowy łańcuch między dwoma miastami w proteście przeciwko zamknięciu szkół przez lokalne władze od 1 kwietnia, gdy załamały się negocjacje w sprawie godzin pracy.

Uroczystości pogrzebowe byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, zmarłej w poniedziałek w wieku 87 lat, odbędą się w Londynie w środę 17 kwietnia - poinformowała we wtorek kancelaria premiera Davida Camerona. (PAP)

amp/ ana/