Skrót wiadomości - wtorek, 5 lutego, 17.00

05-02-2013 17:00
05.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Sprzedaż detaliczna w Polsce w grudniu 2012 roku spadła o 0,7 proc. rdr po spadku o 2,7 proc. rdr w listopadzie, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,2 proc. - podał we wtorek Eurostat.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w grudniu 2012 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,8 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,1 proc., po korekcie - poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 roku 51,5 pkt. wobec 48,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 r. 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 r. 48,6 pkt. wobec 47,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 roku 55,7 pkt. wobec 52,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2012 roku 43,6 pkt. wobec 45,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w styczniu 2013 roku 54,0 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w styczniu i wyniósł 55,2 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł w lutym do 47,3 pkt. wobec 46,5 pkt. przed miesiącem - opublikowały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów w czwartek, 7 lutego zaoferuje obligacje PS0418 oraz WZ0117 łącznie za 4,0-6,0 mld zł - poinformował resort we wtorkowym komunikacie.

Według stanu na 31 stycznia 2013 r. z tytułu wykupu i obsługi złotowych SPW na krajowy rynek wypłynie kwota 87,8 mld zł, a z tytułu środków przekazanych OFE dodatkowo 10,6 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Poziom długu krajowego na koniec stycznia 2013 r. wyniósł 535,5 mld zł wobec 526,1 mld zł na koniec 2012 roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec stycznia zgromadzono środki w wysokości 29,2 mld zł, z czego w depozytach terminowych 25,7 mld zł oraz w depozytach typu O/N 3,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie.

Według stanu na 31 stycznia 2013 r. wartość środków przekazywanych w lutym z budżetu z tytułu wykupu i obsługi SPW wynosi 2,2 mld zł, a transferów do OFE 0,8 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według danych na koniec stycznia, w 2013 roku do wykupu pozostaje dług o wartości nominalnej 82,4 mld zł - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Przychody z prywatyzacji po styczniu 2012 roku wyniosły 889,67 mln zł, a wpływy z dywidend 91,05 mln zł - podał resort skarbu w przysłanym PAP komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 91,40 punktów bazowych, wobec 90,38 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Kompromis w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE "jest na horyzoncie", ale musi być "rozsądny" - ocenił we wtorek prezydent Francji Francois Hollande w trakcie swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,90 proc. i wyniósł 11.046,92 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.433,13 pkt.

SPÓŁKI

Piotr Niemczycki zrezygnował ze stanowiska prezesa Agory. Rada nadzorcza spółki delegowała Wandę Rapaczynski, dotychczasowego członka RN, do wykonywania czynności członka zarządu - poinformowała spółka w komunikacie.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w grudniu 2012 roku 258.380 sztuk i było o 16,6 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Aviva Investors Poland zmniejszył zaangażowanie w spółce Decora do 4,5 proc. kapitału i głosów na WZ - podała spółka w komunikacie.

PA Nova, jako potencjalny kupujący, i Selgros, jako potencjalny sprzedający, odstąpiły od przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości - poinformowała PA Nova w komunikacie. Cena zakupu miała wynieść 30 mln zł netto.

Eko Export prognozuje, że w 2013 roku wypracuje 16,6 mln zł zysku netto przy 45 mln zł przychodów - podała spółka w komunikacie.

Czerwona Torebka podpisała list intencyjny w sprawie nabycia w drodze aportu akcji Merlin.pl - podała Czerwona Torebka w komunikacie.

CD Projekt sprzedał 5 mln egzemplarzy pierwszej i drugiej części Wiedźmina - poinformował w rozmowie z PAP prezes spółki, Adam Kiciński. Spółka zapowiada, że premiera trzeciej części serii, gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" odbędzie się w 2014 roku.

Spółka TDJ, większościowy udziałowiec Famuru, jako jedyna złożyła wstępną ofertę zakupu akcji spółki H. Cegielski-Poznań - poinformowało MSP we wtorkowym komunikacie.

PGNiG Poszukiwania ma być przygotowane do przeprowadzenia oferty publicznej pod koniec pierwszego półrocza 2013 roku - poinformowała dziennikarzy we wtorek prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Petrolot, spółka PKN Orlen, wygrał przetarg na dostarczanie paliwa lotniczego dla Emirates - jednej z największych linii lotniczych świata. Paliwo będzie tankowane przez samoloty tego przewoźnika, realizujące połączenia z lotniska Chopina w Warszawie.

Dywidenda Asseco SEE za 2012 rok wyniesie między 0,64 a 0,95 zł na akcję - wynika z wypowiedzi prezesa spółki, Piotra Jeleńskiego.

Plast-Box w 2013 roku planuje obniżać koszty, tak aby wskaźnik dług bankowy do EBITDA na koniec roku nie przekroczył poziomu 3x - poinformował PAP Krzysztof Pióro, prezes Plast-Boksu. Dodał, że w tym roku spółka zaplanowała jedynie inwestycje na poziomie amortyzacji, czyli ok. 5 mln zł.

Eurocent, spółka działająca w sektorze usług finansowych, w środę 6 lutego zadebiutuje na rynku NewConnect - podała giełda w komunikacie.

Free float PKO BP i Pekao wzrósł po sprzedaży pakietów akcji banków odpowiednio do 68,6 proc. i 49,9 proc. W wyniku tych transakcji wskaźnik free float całej GPW podwyższył się o 1,5 pkt proc. do 47,5 proc. - poinformowała giełda w komunikacie prasowym.

WALUTY

We wtorek rynki pozostawały stabilne w oczekiwaniu na środową decyzję RPP, ale kluczowe będą komentarze RPP odnośnie dalszej polityki monetarnej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0831 a kurs złotego do euro na 4,1700 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3537 USD i 126,33 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 6,9 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 9,9 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 115,24-115,26 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po mocniej zniżce w poniedziałek - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 96,11 USD, po spadku o 6 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu spekulacji, że kryzys zadłużenia w Europie jeszcze się pogorszy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.270,00 USD za tonę, po spadku o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8285,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Rada Polityki Pieniężnej dokona jeszcze trzech obniżek stóp proc. o 25 pb każda: w lutym, marcu i kwietniu albo maju - uważają ekonomiści banku Nomura. Ich zdaniem prawdopodobieństwo, że RPP obniży stopy proc. w lutym o 25 pb wynosi 50 proc., a szansę, że zrobi przerwę w cyklu ocenili na 30 proc.

Kurs EURPLN będzie pozostawał w lutym w trendzie wzrostowym, ale nie powinien trwale przekroczyć poziomy 4,214 - oceniają analitycy BZ WBK w nocie.

W tym roku polska gospodarka urośnie o 1,4 proc., zaś w 2014 r. wzrost PKB przyspieszy do 2,3 proc. - prognozuje w kwartalnym raporcie Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Średnioroczna inflacja w 2013 r. ukształtuje się na poziomie 2,4 proc., zaś stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 13,4 proc.

Bank Gospodarstwa Krajowego ocenia, że z programu gwarancji de minimis w tym roku może skorzystać 50 tys. firm - podał bank w komunikacie.

Kluczem do odbudowania wzrostu gospodarki jest rynek pracy. Nie tylko mocno opóźnione rozwiązania ustawowe, zwiększające elastyczność zatrudnienia, oraz uwarunkowania makroekonomiczne będą dla niego decydujące, ale także czynniki psychologiczne - uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan i członkini Rady Gospodarczej przy premierze.

Zatrudnienie w firmach sektora nowoczesnej gospodarki w Polsce w 2013 r. wzrośnie o 5-10 proc. w porównaniu do 2012 r., w którym wzrosło o 6,23 proc. rdr - wynika z raportu ADP Polska.

Prawdopodobna jest kontynuacja trendu spadkowego cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla - uważają eksperci biura maklerskiego Consus.

NIESR w lutowym raporcie obniżył prognozę wzrostu polskiego PKB w 2013 r. z 2,8 proc. do 1,8 proc. - poinformowała PAP Tatiana Fic z zespołu makroekonomicznego National Institute of Economic and Social Research, niezależnej instytucji badawczej z Londynu.

Po raz pierwszy od trzech lat w światowej gospodarce pojawia się szansa na mocniejsze odbicie w kolejnych latach. Stabilniejsze otoczenie makroekonomiczne powinno zapewnić kontynuację wzrostów na giełdach w tym roku - oceniają analitycy Schroders.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Uwolnienie cen gazu dla dużych odbiorców przyłączonych do sieci przesyłowej będzie możliwe od lipca 2013 roku, jeśli wprowadzone zostanie w tym roku obligo giełdowe na poziomie 30 proc. rocznego krajowego zapotrzebowania na gaz - wynika z "Mapy drogowej uwolnienia cen gazu ziemnego", opublikowanej we wtorek na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Szeroki przewidywany katalog zwolnień z podatku akcyzowego dla gazu ziemnego pozwoli na uniknięcie ewentualnego wzrostu cen gazu ziemnego w roku przyszłym oraz w latach następnych - ocenia ministerstwo finansów, przygotowujące projekt ustawy, która ma wprowadzić od 1 listopada 2013 opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego.

W poniedziałek, 4 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.703,32 mln zł wobec 27.769,72 mln zł w piątek - podał NBP.

Polskie Koleje Państwowe zdecydowały o wstrzymaniu sprzedaży TK Telekom. Proces ma zostać wznowiony w ciągu 6 miesięcy, po przeprowadzeniu zmian w strukturze telekomunikacyjnej spółki - podały PKP w komunikacie prasowym.

Składka Vienna Insurance Group Polska pod koniec 2012 roku wyniosła 6,9 mld zł, czyli była o 69 proc. wyższa niż rok wcześniej. VIG Polska szacuje, że ma 11,4 proc. udział w rynku ubezpieczeń, jednak w 2013 roku udział ten może spaść - poinformował Franz Fuchs, prezes spółki.

Ponad 736 mln zł planuje wydać w latach 2013-2015 Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej. Przebudowane mają być nabrzeża oraz rozbudowane drogi i koleje.

Nowy prezes PKP Cargo będzie wyłoniony najszybciej jak to możliwe, a jego zadaniem będzie przygotowanie firmy do debiutu giełdowego - powiedział PAP szef Grupy PKP Jakub Karnowski. Poprzedni prezes spółki złożył rezygnację na początku ubiegłego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

W związku z decyzją ETPC o odtajnieniu sprawy Abd al-Rahima al-Nashiriego do momentu zakończenia polskiego śledztwa ws. domniemanych więzień CIA w Polsce współpraca z Trybunałem nie będzie taka, jakiej Trybunał oczekuje - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Paweł Graś.

Polska nie przekazała ETPC danych, których ujawnienie mogłoby zagrażać bezpieczeństwu państwa - zapewnił wiceszef MSZ Maciej Szpunar. Przekazano pismo procesowe i ofertę umożliwienia członkom Trybunału zapoznania się z niejawną częścią akt śledztwa ws. domniemanych więzień CIA w Polsce.

Na półmetku kadencji prezydenta Bronisława Komorowskiego 74 proc. badanych oceniło, że dobrze wykonuje on swoje obowiązki - wynika z sondażu CBOS. Według ankietowanych Komorowski jest lepszym prezydentem niż Lech Wałęsa i Lech Kaczyński, ale gorszym niż Aleksander Kwaśniewski.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius w środę rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce - poinformowało w wtorek MSZ Litwy. Z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim będzie rozmawiał o relacjach polsko-litewskich i polityce bezpieczeństwa.

Wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Poznania złożyli we wtorek na sesji rady miasta radni SLD i PiS. Według nich każdy dzień prezydentury Ryszarda Grobelnego pogłębia istniejące problemy w mieście.

Sprawa byłego wiceprezesa Colloseum Piotra W., oskarżonego o oszustwa na kwotę 437 mln zł, nie zostanie zwrócona do uzupełnienia prokuraturze. Sąd Apelacyjny w Katowicach po zażaleniu śledczych uchylił wcześniejszą decyzję sądu okręgowego w tej sprawie.

Ograniczenia kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do maksymalnie dwóch kadencji - przewiduje projekt nowelizacji kodeksu wyborczego autorstwa Ruchu Palikota, którym w czwartek zajmie się Sejm. "To pierwszy krok do naprawy polskiej polityki" - mówi poseł RP Artur Dębski.

Władze krakowskich struktur PO i PSL podpisały we wtorek porozumienie o "politycznej i programowej" współpracy na rzecz Krakowa. Ma ona dotyczyć działań w Radzie Miasta i radach dzielnic.

W siedmiu powiatach w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim zostanie zorganizowana kampania informacyjna "Razem o łupkach". Pierwsze działania mają rozpocząć się jeszcze w lutym. Program ma potrwać do końca 2014 roku.

Minister administracji i cyfryzacji zatwierdził listę inwestycji drogowych w lubuskich gminach i powiatach, które w 2013 r. otrzymają dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Łącznie dotacje wyniosą 21,3 mln zł.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Ambasador Chin został we wtorek wezwany do japońskiego MSZ gdzie wręczono mu notę protestacyjną w związku z wpłynięciem chińskich okrętów wojennych na wody terytorialne wokół wysp Senkaku - poinformowały japońskie źródla dyplomatyczne.

Producent samolotów 787 Dreamliner koncern Boeing Co. wystąpił do Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) o zezwolenie na dokonanie serii lotów testowych tych samolotów. - poinformował przedstawiciel koncernu.

Dwóch kongresmenów ze stanu Illinois - Mike Quigley i Aaron Schock oraz senator Mark Kirk - wniosło ponownie do Kongresu projekt ustawy, która powinna przyspieszyć włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego do USA.

Po zamachach terrorystycznych w USA z 11 września 2001 roku 54 państwa ułatwiały CIA tworzenie tajnych więzień, przesłuchiwanie i przekazywanie więźniów do krajów, w których dopuszczalne są tortury - wynika z raportu jednej z organizacji praw człowieka.

Gabinet Pedra Passosa Coelho zamierza wprowadzić podatek od posiadania telefonów komórkowych z funkcją zapisu dźwięku. Przygotowywane przez portugalski rząd przepisy mają chronić przed łamaniem prawa autorskiego.

Wg szacunków zw. zaw. we wtorek do pracy nie przyszło ok. 90 proc. z 3 tys. pracowników Rady UE, a ok. 300 pracowników KE demonstrowało na placu przed budynkiem KE. Przed szczytem UE ws. budżetu urzędnicy sprzeciwiają się głębokim cięciom w administracji.

(PAP)

zdz/ jtt/