Skrót wiadomości - wtorek, 26 lutego, 17.00

26-02-2013 17:01
26.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w lutym może wynieść 14,6 proc., w kolejnych miesiącach powinien już nastąpić jej spadek - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

W poniedziałek, 25 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.069,49 mln zł wobec 32.120,13 mln zł w piątek- podał NBP.

Aktywnymi programami rynku pracy w styczniu objęto 13,5 tys. osób, czyli o 4,5 tys. osób więcej niż przed rokiem - podał resort pracy w komunikacie.

W najbliższym czasie w Polsce problemem może być inflacja poniżej celu NBP. Nie powinno dojść do deflacji, jednak należy pamiętać, że jest ona trudniejsza do przezwyciężenia - ocenia Andrzej Wojtyna z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek RPP II kadencji.

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe o 25 pkt. bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w grudniu 2012 r. o 6,84 proc. rdr i wyniósł 145,95 punktów.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w grudniu 2012 r. o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w styczniu 2013 r. do 437 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

Korzyści z luzowania ilościowego przeważają nad kosztami i ryzykami - ocenił Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej w trakcie wystąpienia w Senacie USA.

BUDŻET, DŁUG

Według wstępnych szacunków zysk NBP za 2012 rok może być rzędu 4-5 mld zł - poinformowały PAP dwa niezależne źródła.

Budżety jednostek samorządu terytorialnego, według wstępnych danych, zamknęły się w 2012 roku zbiorczo deficytem w kwocie 2.731,5 mln zł wobec planu na ubiegły rok w wysokości 11.439 mln zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2,26 proc. i wyniósł 11.398,81 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,4 proc. i wyniósł 2.293,34 pkt.

SPÓŁKI

Energa Hydro i PGE podpisały umowę nabycia 75 proc. udziałów w spółce Iberdrola Renovables Energia za ok. 840 mln zł z zamiarem nabycia pozostałych 25 proc. udziałów. Całkowita wartość tej transakcji szacowana jest na około 1,1 mld zł - podały spółki w komunikatach.

Portfel zamówień grupy Erbud na koniec czwartego kwartału 2012 r. wyniósł około 1,3 mld zł, z czego na 2013 rok przypada około 944 mln zł - poinformowała spółka w komentarzu do wyników kwartalnych.

CEDC i jej spółka zależna, CEDC Finance Corporation International, przedstawiły ofertę wymiany adresowaną do posiadaczy obligacji spółek. To element restrukturyzacji finansowej, która przewiduje redukcję niepodporządkowanego zadłużenia firmy z tytułu obligacji o ponad 750 mln USD.

Orlen Gaz, spółka z grupy PKN Orlen, planuje do końca 2013 r. przeprowadzić modernizację terminalu lądowego LPG w Sokółce (Podlaskie). Dzięki inwestycji pojemność magazynowa zwiększy się tam do 1900 metrów sześciennych.

Erbud liczy, że w 2013 roku co najmniej utrzyma marżę EBIT z 2012 roku, kiedy wyniosła 2,2 proc., chce utrzymać dodatnią rentowność we wszystkich segmentach, w których działa. Spółka nie planuje w 2013 roku akwizycji - poinformował PAP członek zarządu Erbudu, Dariusz Grzeszczak.

Mostostal Zabrze, syndyk masy upadłości Katowickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Budus i miasto Łódź zawarli ugodę, na mocy której rozwiązano umowę na projekt i budowę stadionu. Mostostal Zabrze zobowiązał się zapłacić miastu 10,1 mln zł odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy - poinformował Mostostal Zabrze w komunikacie.

Templeton Emerging Markets Investment Trust zwiększył zaangażowanie w Polnordzie do 10,59 proc. w kapitale zakładowym i ogólnej liczby głosów na WZ dewelopera - poinformowała spółka w komunikacie. Jednocześnie z akcjonariatu Polnordu wyszedł FTIF Templeton Eastern Europe Fund.

Tell chce nabyć do 76.705 akcji imiennych oraz do 207.195 akcji na okaziciela spółki po cenie 14 zł za papier - podał pośredniczący w ofercie DM IDMSA. Spółka zamierza nabyć wspomniane akcje w celu ich umorzenia.

Zysk spółki Home Depot wyniósł w IV kwartale 2012 r. 68 centów na akcję - podała spółka z Atlanty w komunikacie we wtorek.

Obecny backlog pionu kluczowych przedsiębiorstw, rolnictwa, telekomunikacji i mediów, energetyki, gazownictwa i przedsiębiorstw komunalnych (TUBU) w Asseco Poland pokrywa w ponad 60 proc. budżet tej działalności, zaplanowany na 2013 r. - poinformował PAP Paweł Piwowar, wiceprezes Asseco Poland.

Pfleiderer Service wezwał do sprzedaży 443.664 akcji Pfleiderer Grajewo, stanowiących 0,89 proc. akcji i głosów na WZ spółki, po 13,1 zł za papier - podał pośredniczący w wezwaniu UniCredit CAIB.

WALUTY

Ryzyko pata politycznego we Włoszech przyczyniało się do osłabienia złotego, ale obligacje przy widocznej słabości rynku akcji nie straciły tak wiele, a długi koniec krzywej okazał się wręcz bezpieczną przystanią dla inwestorów.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1733, a kurs złotego do euro na 4,1613 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3077 USD i 120,20 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są najniższe od 7 tygodni, bo rosną zapasy surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 92,35 USD, po spadku o 1,19 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 113,79-113,81 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7794,50 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa notowania na GPW przebiegały pod znakiem spadków indeksów i zdaniem analityków WIG 20 na kolejnych sesjach spaść może do poziomu 2.400 punktów, gdzie określić się może kierunek dalszych zmian.

Decyzja o wejściu do strefy euro powinna zapaść po wyborach w 2015 roku - powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Bronisław Komorowski.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w styczniu 2013 r. o 1,6 proc. rdr i wyniosło 14.604 GWh - wynika z danych PSE Operator.

W styczniu 2013 roku do Polski sprowadzono 47.860 samochodów używanych wobec 39.308 w grudniu - podało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 7,2 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 6,6 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Dochody ze sprzedaży muzyki w internecie w 2012 r. wzrosły o 9 proc. osiągając wartość 5,6 mld dol. - informuje w raporcie Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego. W minionym roku po raz pierwszy od ponad 10 lat rynek muzyczny na świecie zanotował wzrost.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski proponuje odejście od dyskusji o dacie wejścia Polski do strefy euro na rzecz wyznaczenia terminu polskiej gotowości do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.

Źródłem kryzysu finansowego i gospodarczego Europy nie jest wspólna waluta - przekonywał we wtorek premier Donald Tusk. Pozostawanie poza strefą euro byłoby dla Polski niebezpieczne - ocenił.

Zadaniem rządu nie jest wyznaczanie daty wstąpienia Polski do strefy euro, ale przygotowanie kraju do tego, by spełnił kryteria przyjęcia wspólnej waluty - powiedział premier Donald Tusk we wtorek podczas posiedzenia Rady Gabinetowej.

Trzech oskarżonych w procesie dotyczącym nieprawidłowości w funkcjonowaniu Komisji Majątkowej, w wyniku których Skarb Państwa poniósł stratę 33 mln zł, złożyło wnioski o wyłączenie ich spraw do odrębnego rozpoznawania i przekazanie do sądu w Warszawie.

Od połowy marca prezes PiS Jarosław Kaczyński rusza z objazdem po Polsce; w odróżnieniu od ubiegłorocznych podróży lider Prawa i Sprawiedliwości będzie częściej spotykał się z mieszkańcami wsi i małych miast - zapowiadają politycy ugrupowania.

68 osób, pracowników Warmińskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Kwidzynie (Pomorskie) trafiło do szpitali z powodu zatrucia tlenkiem węgla - podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Stan żadnej z osób nie zagraża jej życiu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Przewaga centrolewicy w Izbie Deputowanych, brak większości w Senacie - takie są ostateczne wyniki zakończonych w poniedziałek wyborów parlamentarnych we Włoszech. Dane te podało MSW po przeliczeniu wszystkich głosów.

Wynik wyborów parlamentarnych we Włoszech jest trudny dla całej Unii Europejskiej - ocenił we wtorek szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Dodał, że po raz kolejny wyborcy w kraju UE zaprotestowali przeciwko polityce cięć.

Komisja Europejska oświadczyła we wtorek, że ma zaufanie do włoskiej demokracji i oczekuje, iż przyszły rząd tego kraju będzie wywiązywał się ze zobowiązań wobec UE, kontynuując politykę reform.

W 2011 roku 27 procent dzieci zamieszkujących kraje Unii Europejskiej było zagrożonych biedą bądź wykluczeniem społecznym - wynika z opublikowanych we wtorek danych unijnego biura statystycznego Eurostat.

Po abdykacji Benedykt XVI będzie miał tytuł "emerytowanego papieża" - powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. To sam papież zdecydował o tym tytule podczas konsultacji z udziałem innych osób - wyjaśnił.

Wygląda na to, że Federacja Rosyjska i Stany Zjednoczone znalazły wyjście ze ślepego zaułka, w jakim znalazły się ich rozmowy w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant".

Dziewiętnastu zagranicznych turystów zginęło we wtorek w katastrofie balonu na ogrzane powietrze w okolicy turystycznego miasta Luksor, w Egipcie. Według informacji uzyskanych przez PAP ambasadzie RP w Kairze wśród ofiar nie ma Polaków.

(PAP)

pif/ asa/