Skrót wiadomości - wtorek, 20 sierpnia, 17.00

20-08-2013 17:00
20.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 6,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w lipcu 2013 roku wzrosła w 27 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w lipcu spadły o 0,8 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja rdr w lipcu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej w sierpniu spowolni do 3 proc. rdr z 6,3 proc. w lipcu.

W końcu I półrocza 2013 roku w Polsce w REGON zarejestrowanych było 4.020,349 tys. firm wobec 3.975,3 tys. firm w końcu 2012 roku - wynika z danych GUS.

Jednorazowy efekt, który spowodował wzrost inflacji CPI w lipcu, nie powinien wpływać na politykę monetarną banku centralnego - uważa wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski. Rostowski podtrzymał, że stopy procentowe w Polsce powinny być niższe.

Produkcja stali surowej w Polsce w lipcu 2013 r. wyniosła 660 tys. ton wobec 760 tys. ton w lipcu 2012 r., co oznacza spadek o 13,1 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa wzrósł w sierpniu w stosunku do wartości sprzed miesiąca o 0,2 pkt. do 93,7 pkt. - podało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Obliczany przez Economist Intelligence Unit ogólny wskaźnik ryzyka dla Polski w lipcu 2013 r. utrzymał się na poziomie 38 pkt. W lipcu o 4 pkt. wzrósł wskaźnik ryzyka systemu bankowego, zaś o 1 pkt spadł wskaźnik ryzyka długu.

Wskaźnik cen transportu w Europie w II kwartale 2013 r. wzrósł o 11,5 proc. kdk oraz wzrósł o 1,2 proc. rdr - wynika z przesłanego do PAP raportu Transport Market Monitor, przygotowanego przez firmy Transporeon i Capgemini Consulting.

W lipcu wzrósł indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago.

Bank centralny Turcji pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian. Wynosi ona nadal 4,50 proc. - poinformował bank w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok ze wzrostem deficytu o około 16 mld zł z 35,6 mld zł zapisanych w ustawie - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Po konsultacjach z ekspertami Kancelarii oraz po wzięciu pod uwagę kosztów społecznych i ekonomicznych prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych - poinformowano w poniedziałek późnym wieczorem na stronie internetowej prezydenta.

Ministerstwo Finansów może w niewielkim stopniu "dostosować" założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2014 rok - poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Do końca sierpnia rząd podejmie decyzję w sprawie wyboru wariantu zmian w OFE - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Udział inwestorów zagranicznych (nierezydentów) w długu Skarbu Państwa na koniec czerwca 2013 roku wyniósł 53,4 proc. wobec 54,1 proc. na koniec maja 2013 r. i wobec 54,5 proc. na koniec 2012 roku - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

Na koniec czerwca 69,3 proc. zadłużenia zagranicznego Skarbu Państwa nominowane było w euro, tyle samo, ile na koniec poprzedniego miesiąca - podał resort finansów we wtorek w komunikacie.

Zapadalność zadłużenia krajowego w 2013 r. w obligacjach skarbowych wg stanu na 30 czerwca 2013 r. wynosiła 30.647 mln zł; w 2014 roku było to 63.012 mln zł - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zapadalność długu zagranicznego w 2013 roku, według stanu na koniec czerwca, wynosiła 303 mln euro - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca wzrosło o 0,7 proc. mdm do 844.255,9 mln zł - podał resort finansów w komunikacie.

Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec czerwca 2013 r. wyniosło 69,4 proc. całości wobec 69,4 proc. na koniec maja 2013 r. i wobec 68,4 proc. na koniec grudnia 2012 r. - podał resort finansów w komunikacie.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca wzrosło o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca do 844 mld 255,9 mln zł - podał resort finansów w komunikacie. Od początku roku zadłużenie wzrosło o 6,3 proc., czyli o 50 mld 402,2 mln zł.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,6 proc. i wyniósł 2.072,59 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 2,6 proc. i wyniósł 13.396,38 pkt.

SPÓŁKI

GTC miało w II kwartale 2013 roku 42,3 mln euro straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 14,5 mln euro straty rok wcześniej. Wynik był dużo gorszy od konsensusu, który zakładał 6,3 mln euro straty netto.

GTC podtrzymuje, że na koniec 2013 r. wskaźnik zadłużenia LTV spadnie do 50 proc. z 56 proc. po I półroczu. Będzie to możliwe dzięki planowanej sprzedaży aktywów - poinformował dziennikarzy Erez Boniel, dyrektor finansowy dewelopera.

GTC chce spłacić obligacje zapadające w przyszłym roku. Rozważa refinansowanie części z nich, o wartości ok. 30 mln euro - poinformował we wtorek Erez Boniel, dyrektor finansowy GTC.

GTC oczekuje, że złoży wniosek o pozwolenie na budowę Galerii Wilanów we wrześniu, a na budowę Galerii Białołęka w październiku. Deweloper może rozpocząć realizację centrum handlowego Ada Mall w Belgradzie w ciągu 6-9 miesięcy - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

Qumak z powodu rezerwy na należności od NCS-u miał stratę w II kw., ale nadal widzi szanse na poprawę zysku uzyskanego w 2012 r. Przemawiają za tym m.in. rekordowy backlog, który na 1 lipca wynosił 650 mln zł. Spółka nie wyklucza rozwoju przez akwizycje i analizuje model potencjalnej transakcji.

PKO BP w ciągu pięciu miesięcy od uruchomienia programu gwarancji de minimis udzielił tych kredytów za ponad 1,7 mld zł - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

Konsorcjum, w skład którego wchodzi spółka zależna Mirbudu, wygrało przetarg na budowę linii tramwajowej w Bydgoszczy - poinformował Mirbud w komunikacie. Wartość złożonej oferty wyniosła 289,9 mln zł, a udział spółki zależnej Mirbudu w umowie ma wynieść 20 proc.

Fiten, notowana na NewConnect spółka zajmująca się handlem energią i inwestycjami w biomasę i biogaz, w ciągu najbliższych miesięcy podejmie decyzję w sprawie przyszłości działalności biogazowej, rozważa wyjście z tego segmentu. Od strategii dla biogazu zależeć będzie ewentualna korekta szacunków wyników grupy na ten rok - poinformował w rozmowie z PAP Roman Pluszczew, prezes Fiten.

Gant Development nie dokonał w terminie wykupu obligacji serii AL o łącznej wartości 10 mln zł plus odsetki, notowanych na rynku Catalyst - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd ABC Data w ciągu około tygodnia - dwóch może skorygować prognozę na 2013 r. - poinformował PAP prezes spółki Norbert Biedrzycki.

Internet Media Services prognozuje, że w 2013 roku jego skonsolidowany zysk netto wyniesie 2,27 mln zł, czyli będzie o 81 proc. wyższy niż w 2012 roku - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Agromy zdecydują o scaleniu akcji spółki przez podwyższenie wartości nominalnej akcji do 50 zł z 0,50 zł- poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZ, zwołanego na 16 września.

Immofinanz chce wypłacić 0,15 euro dywidendy na akcję za rok obrotowy 2012/2013 - poinformowała spółka w raporcie rocznym.

Zysk spółki Home Depot wyniósł w II kwartale 2013 r. 1,24 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

WALUTY

Dla notowań złotego i polskiego długu najważniejsze pozostają czynniki globalne. Inwestorzy będą patrzyli na dane zza oceanu, próbując oszacować, kiedy rozpocznie się ograniczanie programu QE3. Kurs EUR/PLN powinien w najbliższych dniach oscylować w przedziale 4,20-4,25 - ocenia rynek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1761 a kurs złotego do euro na 4,2468 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3392 USD i 130,33 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,22-109,24 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko tanieje podczas wtorkowego handlu. Inwestorzy spodziewają się spadku zapasów surowca w USA . Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 106,80 USD, po zniżce o 6 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają we wtorek, bo rynek obawia się, że Fed ograniczy w tym roku swój program odkupu obligacji - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.285,50 USD za tonę, po spadku notowań o 0,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła we wtorek do 7299,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Zachowanie indeksów warszawskiej giełdy na kolejnych sesjach będzie zależne od rynków Europy Zachodniej. W dłuższej perspektywie najważniejsze dla inwestorów będą natomiast środowe minutes z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

W krótkim terminie na warszawskiej GPW możliwe jest cofnięcie WIG-u 20 do kluczowego wsparcia na 2.400 pkt. Obraz rynku będzie w dużej mierze zależeć od środowej publikacji minutes z lipcowego posiedzenia Fed.

W warunkach poprawiających się nastrojów konsumenckich, niskich stóp procentowych oraz ożywających kredytów konsumpcyjnych można spodziewać się poprawy dynamiki konsumpcji - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem wskazują na to również lepsze sygnały z rynku pracy.

Wyceny wielu spółek notowanych na GPW wciąż pozostają poniżej długoterminowych średnich, co w średnim i dłuższym okresie jest jednym z czynników dających potencjał dla poprawy koniunktury - uważają analitycy Deutsche Bank PBC. W najbliższym czasie jednym z głównych czynników ryzyka jest przyszłość funduszy emerytalnych, co sprawia, że warszawski parkiet może w krótkim terminie podlegać większej zmienności.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W poniedziałek, 19 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.942,13 mln zł wobec 29.442,43 mln zł w piątek - podał NBP.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października - taką informację potwierdziła PAP we wtorek komisarz wyborcza w Warszawie sędzia Dorota Tyrała.

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się 3 lutego i potrwa do końca kwietnia - poinformowało we wtorek MSW. Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską będzie dotyczył około 270 tys. osób, głównie mężczyzn z rocznika 1995.

Notowania prezydenta Bronisława Komorowskiego pozostają niezmienione - 65 proc. badanych ocenia go pozytywnie, 21 proc. - negatywnie. W sierpniu pogorszyły się natomiast opinie o Sejmie: pracę posłów źle ocenia 71 proc. ankietowanych, dobrze - 15 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Firma wynajmująca samochód może wrzucić w koszty podatkowe całą opłatę za najem - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił wyrok sądu I instancji, który pozwolił zaliczyć do kosztów tylko część opłaty, wynikającą z tzw. kilometrówki.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła, prowadzone od października 2012 r. z zawiadomienia ministra finansów, śledztwo dotyczące postępowania urzędów skarbowych wobec spółki Amber Gold - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy prokuratury Grażyna Wawryniuk.

Sąd utrzymał we wtorek umorzenie śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków przez członków komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych przy przygotowywaniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 roku. Nadal trwa zaś śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przy tworzeniu raportu, poświadczenia w nim nieprawdy i zniesławienia osób w nim wymienionych przez szefa komisji weryfikacyjnej Antoniego Macierewicza, dziś posła PiS. Prokuratura Generalna dwa razy zwracała już Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie wniosek o uchylenie jego immunitetu poselskiego. Prokuratura nie wyklucza ponownego wniosku - wtedy Macierewiczowi może grozić do 3 lat więzienia.

Szef klubu parlamentarnego Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział we wtorek w Rzeszowie, że złożył wniosek do marszałek Sejmu o informację rządu i debatę poświęconą sytuacji w polskim rolnictwie, związaną m.in. z cenami skupu zbóż i rzepaku.

W piątek o godz. 10 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem członków komisji wyborczej PO, podczas której ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów przewodniczącego Platformy - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe partii.

Osoby zainteresowane budową domów lub zakupem mieszkań energooszczędnych mogą ubiegać się o kredyt z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w trzech bankach. Do końca roku taką ofertę będzie świadczyć siedem banków. Kredyty na energooszczędne mieszkania i domy, do których dopłaci NFOŚiGW, są już w ofercie Banku Ochrony Środowiska, Banku Polskiej Spółdzielczości, SGB-Banku, a także w bankach spółdzielczych tych zrzeszeń.

Dwóm młodym mężczyznom z południa Polski postawiano we wtorek zarzuty udziału w pobiciu o charakterze chuligańskim - poinformował PAP prokurator rejonowy w Gdyni Witold Niesiołowski. Chodzi o niedzielną bójkę na plaży w Gdyni. W bójce wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. pseudokibice Ruchu Chorzów i meksykańscy marynarze. Do tej pory zatrzymano w tej sprawie trzech Polaków, do dyspozycji policji pozostaje jeden Meksykanin.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Konflikt związany z zaostrzeniem kontroli ukraińskich towarów na granicy z Rosją został uregulowany - oświadczyło we wtorek ministerstwo ds. dochodów i podatków Ukrainy, powołując się na ustalenia z Federalną Służbą Celną Rosji (FTS).

Egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego, 70-letniego Mohammeda Badiego - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek państwowa agencja MENA.

Islamistyczne Bractwo Muzułmańskie w Egipcie oznajmiło we wtorek, że mianowało Mahmuda Ezzata na swego tymczasowego przywódcę; Ezzat ma zastąpić aresztowanego w nocy z poniedziałku na wtorek duchowego przywódcę Bractwa, 70-letniego Mohammeda Badiego.

Prokurator generalny Afganistanu Muhammad Isak Aloko zachował jednak swoje stanowisko, mimo że prezydent kraju Hamid Karzaj zdecydował o zdymisjonowaniu go za udział w rozmowach z talibami bez zgody zwierzchników - poinformowano we wtorek.

Były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf został formalnie oskarżony w sprawie zabójstwa rywalki politycznej, byłej premier Benazir Bhutto w 2007 roku - poinformowała we wtorek prokuratura. Po raz pierwszy w Pakistanie były zwierzchnik sił zbrojnych został oskarżony o przestępstwo.

Amerykańska CIA ujawniła dokumenty, po raz pierwszy ukazujące oficjalnie jej kluczową rolę w zamachu stanu z 1953 roku, w którym obalony został demokratycznie wybrany premier Iranu Mohammad Mosadek. Dokumenty ujawniono w 60. rocznicę zamachu.

Brytyjski rząd poparł we wtorek policję w sprawie zatrzymania w niedzielę, na mocy przepisów antyterrorystycznych, Brazylijczyka - partnera dziennikarza, który jako pierwszy pisał o dokumentach wykradzionych przez Edwarda Snowdena.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka polecił we wtorek przystąpić do praktycznej realizacji porozumień z Rosją dotyczących lotnictwa i obrony przeciwlotniczej. Powiedział też, że Białoruś zwiększa wydatki w tych dwóch sferach.

Szwajcarska firma Bartholet Maschinenbau wycofała się z porozumienia z władzami Korei Północnej w sprawie sprzedaży wyciągów narciarskich, przeznaczonych do budowanego kurortu będącego oczkiem w głowie Kim Dzong Una - poinformował portal BBC News. Porozumienie o sprzedaży wyciągów narciarskich do kurortu Masik, o wartości ponad 7 mln dolarów, zostało zerwane po tym, jak w lipcu rząd Szwajcarii nałożył sankcje na eksport luksusowych towarów do Korei Płn.

W pobliżu zbiorników ze skażoną wodą na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I odkryto wyciek silnie radioaktywnej wody. Szacuje się, że wyciekło nawet ok. 300 ton cieczy - poinformował we wtorek operator elektrowni firma TEPCO.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku - oświadczył we wtorek, powołując się na słowa papieża Franciszka, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato. Niemal pewna jest data 27 kwietnia. (PAP)

amp/ ana/