Skrót wiadomości - wtorek, 19 lutego

20-02-2013 06:00
20.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w styczniu 2013 r. wzrosła o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w styczniu 2013 r. spadły o 1,2 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w styczniu 2013 roku wzrosła w 20 działach gospodarki, spadła zaś w 14 - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

W budownictwie produkcja w styczniu 2013 roku spadła we wszystkich działach - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki nie wykluczają, że produkcja przemysłowa w lutym wzrośnie o około 0,5 proc. po wzroście w styczniu o 0,3 proc.

Nawet gdyby Rada Polityki Pienieżnej obniżyła obecnie stopy procentowe o 100 pb to realne stopy procentowe w Polsce pozostałyby na najwyższym w Europie poziomie - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, spadł w lutym o 0,7 pkt do poziomu 92 pkt - podało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Mimo kryzysu kraje UE lepiej niż kiedykolwiek wdrażają przepisy jednolitego rynku - wynika z opublikowanego we wtorek przez KE tzw. scoreboardu, czyli tabeli wyników rynku wewnętrznego. Na tle średniej UE słabo wypadła Polska, zajmując drugie miejsce od końca.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w lutym 2013 r. dużo lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł aż do 48,2 pkt. z 31,5 pkt. miesiąc wcześniej.

Bank centralny Turcji pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian. Wynosi ona nadal 5,50 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Prezydent Francji Francois Hollande przyznał we wtorek w Atenach, że jego kraj nie osiągnie wzrostu gospodarczego w bieżącym roku na planowanym wcześniej poziomie 0,8 procent. Dodał, że nowe wskaźniki zostaną ogłoszone przed końcem marca.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) w lutym 2013 r. spadł o 1 pkt i wyniósł 46 punktów - poinformowało NAHB w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Rewizja założeń budżetowych na 2013 roku być może będzie konieczna, ale jeszcze jest za wcześnie, by na ten temat mówić - uważa Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,05 proc. i wyniósł 2.477,19 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,83 proc. i wyniósł 19.236,02 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,96 proc., do 6.379,07 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,88 proc. i wyniósł 3.735,82 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,62 proc. i wyniósł 7.752,45 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,6 proc. i wyniósł 2.382,91 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,31 proc. i wyniósł 11.372,34 pkt.

SPÓŁKI

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uwolnił z obowiązku taryfikacji segment hurtowy rynku gazu, co oznacza, że firmy sprzedające gaz mogą uzyskać zwolnienie z obowiązku przedkładania taryf w zakresie sprzedaży tego paliwa dla przedsiębiorstw energetycznych - poinformował URE w komunikacie.

Wpływ niepieniężnych zdarzeń jednorazowych na zysk netto PGE przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. '12 wyniesie minus 1,213 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

ZA Tarnów wzywa do sprzedaży 3.114.891 akcji ZA Puławy, dających 16,3 proc. głosów na jej WZ, po 132,6 zł za akcję - podał pośredniczący w wezwaniu UniCredit CAIB.

ZA Tarnów, które we wtorek ogłosiły wezwanie na 16,3 proc. akcji ZA Puławy po 132,6 zł za akcję, zastanowią się nad wycofaniem papierów Puław z obrotu na GPW, jeśli zainteresowanie wezwaniem ze strony akcjonariuszy będzie duże - poinformował PAP Jerzy Marciniak, prezes Tarnowa.

PGE i spółka zależna Energi, Energa Hydro, podpisały umowę kupna od DONG Energy Wind Power portfela farm wiatrowych za ok. 1 mld zł - podała PGE w komunikacie.

Fiten, notowana na NewConnect spółka zajmująca się handlem energią i inwestycjami w biomasę i biogaz, może sprzedać w tym roku kilka projektów biogazowych. Podtrzymuje tegoroczne prognozy, choć zaznacza, że o ich wykonaniu zdecydować może sytuacja na rynku zielonych certyfikatów - powiedział w rozmowie z PAP Roman Pluszczew, prezes Fiten.

Kompania Węglowa, od ub. roku prowadząca rozmowy z inwestorami zainteresowanymi wspólną z firmą budową elektrowni zasilanej węglem, w maju zamierza wybrać partnera do realizacji tego przedsięwzięcia. Zainteresowani są inwestorzy z Chin i Korei Południowej.

Zarząd Unibepu zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę 10 groszy dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - poinformowal PAP Sławomir Kiszycki, dyrektor finansowy spółki.

Bakalland na razie nie planuje zwiększać zaangażowania w akcjonariacie Mispolu - poinformował PAP Marian Owerko, prezes Bakallandu. Dodał, że inwestycja w Mispol ma charakter czysto finansowy.

Grupa Nokaut zmieni strukturę organizacyjną i przeprowadzi w lutym restrukturyzację zatrudnienia. Koszt związany z wypłatą dodatkowych świadczeń na rzecz zwalnianych pracowników, szacowany na 185 tys. zł, obciąży wynik I kwartału - podała spółka w komunikacie.

Oferta Otwartych Regionalnych Sieci Szerokopasmowych (ORSS) z grupy Hawe została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę i zarządzanie siecią szerokopasmowego Internetu, realizowanego w ramach projektu Szerokopasmowej Sieci Polski Wschodniej w woj. warmińsko-mazurskim - podało Hawe w komunikacie.

W przetargu na kontynuację projektowania i przebudowę drogi S8 na odcinku węzeł Powązkowska - węzeł Modlińska złożonych zostało sześć ofert - wynika z informacji PAP. Najtańsza okazała się oferta konsorcjum Astaldi za 544 mln zł brutto, a najdroższa oferta Budimeksu o wartości 1.781 mln zł brutto.

SMT Software, spółka z Grupy ADV, podpisała z Ministerstwem Finansów umowę na wykonanie projektów "Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych (KiC)" i "Program e-Cło" za łączną kwotę 34,8 mln zł brutto - poinformowała Grupa ADV w komunikacie.

Oferta Asseco Poland okazała się najkorzystniejsza w czterech częściach przetargu na modernizację istniejących oraz wdrożenie nowych systemów informatycznych w zakładach opieki zdrowotnej podległych samorządowi województwa łódzkiego - podał zamawiający na stronach internetowych.

P4, operator sieci Play, złożył wnioski o rezerwację trzech bloków częstotliwości z zakresu 1800 MHz - poinformowała spółka w komunikacie.

Sferia zamierza złożyć wniosek o unieważnienie przetargu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na częstotliwości z pasma 1800 MHz - poinformowała spółka w komunikacie.

Elemental Holding, notowana na NewConnect spółka z sektora recyklingowego, w marcu planuje złożyć do KNF prospekt emisyjny w związku z planowanym debiutem na rynku głównym GPW - poinformował PAP Jarosław Michalik, członek zarządu Elemental Holdingu.

WSA oddalił skargę ClientEarth ws. decyzji środowiskowej dla nowych bloków PGE w Opolu - poinformował sędzia sprawozdawca Tomasz Wykowski.

Wtorkowa decyzja WSA, który oddalił skargę ClientEarth ws. decyzji środowiskowej dla nowych bloków PGE w Opolu, jest nieprawomocna i dlatego energetyczna grupa czeka teraz na ruch ClientEarth - poinformował dziennikarzy Piotr Szymanek, wiceprezes PGE.

Precious Metals Investments, notowana na rynku NewConnect, podnosi prognozę przychodów netto ze sprzedaży w 2013 r. do 90 mln zł z 40 mln zł wcześniej. Zakłada także osiągnięcie 3 mln zł zysku netto. Spółka odwołuje prognozę w zakresie poziomu rentowności EBIT na poziomie 5 proc. - podała firma w komunikacie.

Inwestycje Alternatywne Profit (IAP) zadebiutują na rynku NewConnect w czwartek, 21 lutego - podała spółka w komunikacie.

Iplex, właściciel internetowego serwisu filmowego iplex.pl, chce zadebiutować na rynku głównym GPW w drugiej połowie 2013 roku - poinformował PAP Arkadiusz Świerczewski, prezes Iplex.

Sadovaya zamierza wznowić wydobycie węgla w marcu tego roku - poinformował PAP Alex Dubyna, dyrektor ds. relacji inwestorskich Sadovaya Group.

EBOR rozważa udzielenie spółce Energa do 800 mln zł długoterminowego kredytu na rozwój dystrybucji - podał EBOR w komunikacie.

Fundusze zarządzane przez Quercus TFI zmniejszyły zaangażowanie w Amice Wronki do 4,38 proc. głosów na WZ spółki - podała Amica w komunikacie.

WALUTY

Złoty zyskał na wtorkowej sesji wobec euro, ten ruch wynikał ze znacznie lepszych od oczekiwań odczytów indeksu ZEW oraz krajowych danych o produkcji, które mogą wspierać członków RPP opowiadających się za zakończeniem cyklu rozluźniania polityki pieniężnej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1360, a kurs złotego do euro na 4,1863 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3349 USD i 124,81 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Polska będzie konsekwentnie dążyła do tego, aby wejść do strefy euro, ale decyzję podejmie, kiedy gotowa będzie na to sama strefa euro, a przede wszystkim polska gospodarka - poinformował we wtorek podczas wystąpienia w Sejmie premier Donald Tusk. Dodał, że pośpiech w wejściu do strefy nie jest wskazany.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował we wtorek, że celem rządu nie jest szybkie przystąpienie do strefy euro.

Ratyfikacja paktu fiskalnego jest ważna, by Polska była uwzględniana przy zmianie architektury strefy euro - uważa Jacek Rostowski, minister finansów.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 117,42-117,44 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i powiększają jeszcze największą zniżkę od 2 tygodni - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 95,25 USD, po spadku o 61 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o popyt w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.099,25 USD za tonę, po spadku o 0,2 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8106,00 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Dane o produkcji przemysłowej za styczeń sugerują, że Polska najprawdopodobniej uniknęła recesji. Potwierdzają zarazem, że opóźnia się ożywienie w gałęziach przemysłu zorientowanych na eksport, ale ogólne tempo spadku wydaje się hamować - uważają analitycy JP Morgan.

Wtorkowa sesja na GPW pomimo dobrego startu, przybrała negatywny bieg po wyroku sądu ws. decyzji środowiskowej dla bloków PGE w Opolu. Zdaniem analityków w krótkim terminie WIG 20 nie ma przed sobą najlepszych perspektyw. W najbliższych dniach może skierować się ku wsparciu na poziomie 2.443 pkt.

Zdaniem analityków cena w wezwaniu Azotów Tarnów na ZA Puławy jest zgodna z oczekiwaniami i nie należy spodziewać się jej podwyższenia. W ich opinii po przekroczeniu 90 proc. udziałów w kapitale Puław, Azoty Tarnów mogą zdecydować się na ich squeeze-out.

Perspektywy utrzymywania się niskiego popytu wpłyną na obniżenie inflacji i uzasadniają obniżenie stóp procentowych na marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - uważa Maciej Reluga, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komisja PE ds. środowiska poparła we wtorek odroczenie aukcji części pozwoleń na emisję CO2, czemu przeciwni są polscy europosłowie. Jednak wobec negatywnej opinii innej komisji, stanowisko negocjacyjne PE może być poddane pod głosowanie plenarne.

W poniedziałek, 18 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.971,55 mln zł wobec 29.463,93 mln zł w piątek - podał NBP.

Na poniedziałkowym spotkaniu Rady Gospodarczej przy premierze z prezesem NBP Markiem Belką omawiane były długookresowe perspektywy rozwoju polskiej gospodarki. Spotkanie miało charakter wymiany poglądów - poinformował w rozmowie z PAP Dariusz Filar z Rady Gospodarczej przy premierze.

Prezes NBP Marek Belka jest mniej entuzjastycznie nastawiony do bardzo szybkiego przyjęcia euro w Polsce, choć jest euroentuzjastą. Uważa, że termin przystąpienia jest decyzją polityczną. Dodaje także, że jeśli chodzi o politykę pieniężną, to w tej chwili wszystkie opcje są możliwe - wynika z wywiadu dla "Wall Street Journal".

Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych powinien zostać wybrany w tym tygodniu - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

W 2013 roku reklama telewizyjna może zanotować spadek o ok. 10 proc., a blisko 15 proc. spadku może zanotować reklama w prasie - poinformowała PAP Dagmara Robak, partner w domu mediowym Mindshare Polska. Dodała, że jedynym medium, które nie powinno zanotować strat jest internet.

W 2012 roku rynek reklamy w ujęciu rok do roku stracił 5,2 proc., a jego wartość wyniosła 7,09 mld zł. Podobnymi spadkami może zakończyć się rok 2013 - podał dom mediowy Starlink w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

W perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 polska wieś otrzyma więcej pieniędzy niż w obecnym budżecie - oświadczył minister rolnictwa Stanisław Kalemba we wtorek w Sejmie.

Oddanie strzału ostrzegawczego, m.in. przez policjantów, nadal będzie wymagane; takie służby jak ABW i BOR będą mogły używać paralizatorów - zakłada m.in. projekt, który ma uregulować w ustawie zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. W ramach konsultacji nie zgłoszono do projektu uwag - poinformowało we wtorek MSW. Projekt będzie w środę jednym z punktów obrad rządu.

Kolejne spotkanie zespołów konkordatowych w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym odbędzie się w czwartek - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Potwierdził to również Episkopat.

W trakcie realizacji są przetargi dotyczące nowych zabezpieczeń wokół budynków parlamentu - poinformowała we wtorek marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Zapowiedziała, że unowocześniony zostanie monitoring, zmienione też będą zabezpieczenia przy wjazdach na teren Sejmu.

Resort sprawiedliwości przymierza się do opracowania zasad prowadzenia konsultacji społecznych przed uchwalaniem aktów prawnych. Zanim przystąpi do opracowania projektu, konsultuje to z różnymi środowiskami - dowiedziała się PAP w resorcie.

Zakopiańska prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, nie dopatrując się podejrzenia przestępstwa - powiedział we wtorek PAP szef tamtejszej prokuratury Zbigniew Lis. Zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przy działaniach związanych z prywatyzacją złożył w październiku ub.r. szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk.

Szkoły publiczne, które mają być głównym miejscem "edukacji włączającej", nie są odpowiednio przygotowane do pracy z uczniami niepełnosprawnymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych - ocenia NIK w najnowszym raporcie. Najwyższa Izba Kontroli w przesłanym PAP we wtorek raporcie przypomniała, że Polska w 2012 r. ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych; przewiduje ona stworzenie systemu tzw. edukacji włączającej w ogólnodostępnych szkołach publicznych.

Źle dobrane kruszywo użyte do ich budowy części betonowych drogi startowej na lotnisku w Modlinie jest przyczyną spękań pasa - poinformował we wtorek port w Modlinie, powołując się na wyniki ekspertyzy Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Rolnicy zawiesili we wtorek protest przeciw nieprawidłowej - ich zdaniem - sprzedaży ziemi przez ANR w Szczecinie. Akcja trwała 77 dni. W związku z zawieszeniem protestu ciągniki rolnicze wyjeżdżają ze Szczecina. We wtorek na stronach internetowych ANR opublikowano komunikat prezesa ANR Leszka Świętochowskiego o nierozstrzygnięciu konkursu na stanowisko dyrektora oddziału ANR w Szczecinie. O ponownym naborze na stanowisko dyrektora tego oddziału zdecyduje Świętochowski. Pełniącym obowiązki dyrektora pozostaje Jacek Malicki, który - zdaniem rolników - gwarantuje prawidłowe działanie ANR.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Premier Tunezji Hamadi Dżebali podał się we wtorek do dymisji w związku z nieudaną próbą utworzenia rządu bezpartyjnych technokratów w celu wyprowadzenia kraju z kryzysu.

Prezydent USA Barack Obama zaapelował we wtorek do Republikanów, by wspólnie z Demokratami przyjęli w Kongresie kompromis ws. redukcji deficytu, który pozwoli uniknąć 1 marca szkodliwych dla gospodarki automatycznych cięć na sumę 85 mld dolarów.

Polska nie straci na nowym podziale miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach w 2014 r. - wynika z przyjętej we wtorek propozycji komisji spraw konstytucyjnych PE. Trzynastu krajom UE ubędzie europosłów, ale żadne państwo nie zyska dodatkowych miejsc w PE.

Urzędujący prezydent Armenii, 59-letni Serż Sarkisjan, został wybrany na drugą i ostatnią kadencję. Jak podała we wtorek Centralna Komisja Wyborcza, w poniedziałkowych wyborach zdobył on 58,64 proc. głosów.

Bułgarski premier Bojko Borysow zapowiedział we wtorek obniżkę cen prądu o 8 proc. od 1 marca i pozbawienie licencji czeskiej firmy CEZ zajmującej się dystrybucją energii. Nie wykluczył też podania się do dymisji, gdyby w kraju nie ustały masowe protesty. Wielotysięczne demonstracje przeciw wysokim cenom energii trwają w Bułgarii od kilku tygodni, przerodziły się w żądania dymisji rządu.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny rozszerzył uprawnienia homoseksualistów do adopcji dzieci. Sędziowie w Karlsruhe orzekli we wtorek, że gdy jedna osoba w związku jednopłciowym ma wcześniej adoptowane dziecko, to druga może je też adoptować. Obowiązujący dotychczas zakaz tego rodzaju adopcji narusza zasadę równego traktowania - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Partnerzy będący gejami i lesbijkami też muszą mieć w takich przypadkach możliwość adopcji - czytamy w uzasadnieniu wyroku. Dotychczas możliwe było jedynie adoptowanie rodzonego dziecka partnera.

Od godz. 6 we wtorek greckie radio i telewizja nie nadają żadnych wiadomości. W środę nie ukażą się gazety. Dziennikarze przystąpili do 24-godzinnego strajku w proteście przeciwko zwolnieniom, zaległościom w wypłacie wynagrodzeń oraz wielkiemu bezrobociu.

W wyniku wtorkowej operacji antyterrorystycznej turecka policja zatrzymała 167 osób podejrzewanych o związki z lewacką organizacją, która przyznała się do dokonania samobójczego zamachu przed ambasadą USA w Ankarze - podały lokalne media. Prokuratura podejrzewa zatrzymane osoby o przynależność do Rewolucyjnego Frontu-Partii Wyzwolenia Ludu (DHKP-C), uznawanego przez UE i USA za organizację terrorystyczną. 2 lutego DHKP-C przyznała się do dokonania dzień wcześniej samobójczego zamachu przed ambasadą USA w Ankarze. W ataku zginęły dwie osoby, w tym sprawca. Poważnie ranna została też turecka dziennikarka.

W 2012 r. po raz pierwszy od sześciu lat spadła liczba cywilnych ofiar w Afganistanie - wynika z przedstawionego we wtorek raportu ONZ. Jednocześnie liczba urzędników zabitych lub rannych w atakach wzrosła w tym czasie siedmiokrotnie w porównaniu z 2011 r.

Największy na świecie producent żywności Nestle poinformował, że wycofuje ze sprzedaży we Włoszech i Hiszpanii gotowe posiłki z wołowiną, gdyż badania wykazały w nich obecność końskiego DNA. Mięso z niechcianą domieszką pochodziło od dostawcy z Niemiec.

22 kraje Unii Europejskiej podpisały we wtorek w Brukseli międzynarodową umowę o ustanowieniu Jednolitego Sądu Patentowego. Wśród nich nie ma Polski, bo rząd wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie.

Rzymski jubiler Claudio Franchi, który wykonał Pierścień Rybaka dla Benedykta XVI, zaapelował we włoskich mediach do Watykanu, by nie niszczono go po abdykacji papieża 28 lutego. Ten pierścień ma wartość historyczną - argumentuje jego autor.(PAP)

amp/ ana/