Skrót wiadomości - wtorek, 16 kwietnia

17-04-2013 06:00
17.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w marcu 1,0 proc. rdr wobec 1,1 proc. rdr w lutym - podał we wtorek NBP w komunikacie. W marcu w ujęciu rdr obniżyły się wszystkie cztery miary inflacji bazowej.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w marcu w ujęciu rocznym 1,0 proc., wobec 1,2 proc. w lutym - podał we wtorek Eurostat.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosną o 0,5 proc. w porównaniu do marca i 0,8 proc. w stosunku do kwietnia 2012 r. - napisali w komentarzu analitycy ministerstwa gospodarki.

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy z 1,3 proc. w 2013 r. do 2,2 proc. w 2014 r. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym we wtorek kwietniowym World Economic Outlook.

Deficyt polskiego sektora finansów publicznych w 2013 r. wyniesie 3,4 proc. PKB i będzie się obniżał do 2,9 proc. PKB w 2014 r., 2,2 proc. w 2015 r. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym we wtorek monitorze fiskalnym.

Obniżka stóp procentowych w maju nie jest wykluczona - ocenia Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Barometr Carrefour - wskaźnik koniunktury konsumenckiej wyniósł w kwietniu minus 14,8 punktów i wzrósł w porównaniu z notowaniem z poprzedniego miesiąca o 4,9 pkt. - wynika z badania przeprowadzonego przez IBnGR.

Inflacja w strefie euro wyniosła w marcu 2013 r., w ujęciu rdr 1,7 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu.

Parlament Europejski odrzucił we wtorek propozycję zawieszenia aukcji części pozwoleń na emisję CO2, co w zamyśle KE ma podnieść ich niską obecnie cenę i zmobilizować firmy do zielonych inwestycji. Propozycja wraca do komisji PE, może być więc głosowana ponownie.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w kwietniu 2013 r. dużo gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, spadł do 36,3 pkt. z 48,5 pkt. miesiąc wcześniej.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w marcu do najwyższego poziomu od stycznia 2006 r. i wyniosła 1.036 tys. w ujęciu rocznym. W lutym wskaźnik wyniósł 968 tys. po korekcie - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w marcu 2013 r. spadły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w USA w marcu 2013 r. wzrosła o 0,4 proc. mdm, w lutym wskaźnik wzrósł o 1,1 proc. mdm po korekcie - podała Rezerwa Federalna (Fed).

Bank centralny Turcji obniżył benchmarkową stopę procentową o 50 pkt. bazowych. Wynosi ona po obniżce 5,00 proc. - poinformował bank w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Hiszpania sprzedała bony, 6- i 12-miesięczne, o łącznej wartości 5,07 mld euro. Target wynosił 5 mld euro - poinformował Bank Hiszpanii.

Komisja Europejska zbada, czy płatności, które Cypr ma otrzymać z budżetu unijnego na lata 2014-2020, mogłyby zostać przekazane temu krajowi możliwie jak najwcześniej - wynika z listu szefa KE Jose Manuela Barroso do prezydenta Cypru Nikosa Anastasiadisa.

GIEŁDA

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,62 proc., do 6.304,58 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 0,67 proc. i wyniósł 3.685,79 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,39 proc. i wyniósł 7.682,58 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,84 proc. i wyniósł 18.059,60 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,6 proc. i wyniósł 2.194,84 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 13.221,44 pkt.

SPÓŁKI

Grupa AmRest szacuje, że jej przychody ze sprzedaży w I kwartale 2013 roku, z wyłączeniem wyniku restauracji Applebee's, wyniosły 607,8 mln zł, co oznacza wzrost o 11,5 proc. rdr w złotych i 12,6 proc. rdr w walutach lokalnych - podał AmRest w komunikacie.

Rada nadzorcza Novity ocenia, że bardzo dobra sytuacja spółki pozwala na wypłatę wyższej dywidendy niż rekomendował zarząd firmy - podała Novita w komunikacie. Wcześniej zarząd proponował przeznaczenie na dywidendę 4,5 mln zł, czyli ok. 1,83 zł dywidendy na akcję, z wyłączeniem akcji własnych.

Zarząd Fortuna Entertainment zaproponuje wypłatę dywidendy brutto w wysokości 0,67 euro na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja chce przeznaczyć cały zysk za 2012 rok na zasilenie kapitału rezerwowego i w przyszłości wykorzystać go na inwestycje w EC Wrocław i EC Czechnica - podała spółka w komunikacie.

Budimex spodziewa się, że wartość rynku budowlanego w Polsce spadnie w 2013 r. około 20 proc. Na wyniki spółki za I kw. 2013 r. należy patrzeć właśnie z perspektywy spadającej wartości rynku oraz rekordowo długiej zimy - poinformował PAP Marcin Węgłowski członek zarządu spółki ds. finansowych.

Gant Development szacuje, że w tym roku sprzeda 565 mieszkań i lokali usługowych, a rok później liczba ta wzrośnie do 750 sztuk - podał deweloper w komunikacie. Spółka zakłada, że na koniec 2013 r. jej zadłużenie spadnie do 396,3 mln zł, a na koniec 2014 r. do 197,4 mln zł.

Ideon przedstawił propozycje układowe, z których wynika, że wierzyciele o wierzytelnościach przekraczających 250 tys. zł zostaną zaspokojeni z 20 proc. redukcją w 20 kwartalnych ratach, od czwartego kwartału po prawomocnym zatwierdzeniu układu - podał Ideon w komunikacie.

Oferta konsorcjum TP SA i Integrated Solutions za 29,6 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na utworzenie i uruchomienie wojewódzkiej sieci szkieletowej w ramach projektu Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna - podało Województwo Łódzkie na stronie internetowej.

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny DM WDM w związku z ofertą publiczną akcji serii D oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii D, praw do akcji serii D oraz jednostkowych praw poboru akcji serii D - poinformowała Komisja w komunikacie.

Rada nadzorcza notowanej na NewConnect spółki Aqua rekomenduje wypłatę 0,36 zł dywidendy na akcję za 2012 rok - podała Aqua w komunikacie.

Coca-Cola Company zanotowała w I kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 46 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Goldman Sachs zanotował w I kw. 2012 r. zysk na akcję w wysokości 4,29 USD - podał Goldman Sachs w swoim raporcie kwartalnym.

Johnson&Johnson zanotował w I kwartale 2013 r. zysk na akcję w wysokości 1,44 USD - poinformowała spółka we wtorek w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1559, a kurs złotego do euro na 4,1178 - poinformował NBP.

W najbliższym czasie złoty powinien utrzymać przedział 4,09-4,1250 za euro, a w dłuższym terminie kontynuować trend umacniania się - oceniają dilerzy. Analitycy dodają, że rynek wciąż spodziewa się złych danych na temat gospodarki oraz oczekuje kolejnych cięć stóp procentowych przez RPP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3129 USD i 128,37 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 99,85-99,87 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo mocno spadają z powodu obaw, że globalny wzrost gospodarczy spowalnia - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 86,06 USD, po spadku o 2,65 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odbijają się z najniższego poziomu od niemal od 18 miesięcy, z powodu spekulacji, że niskie ceny metalu zachęcą do zakupów inwestorów w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.272,75 USD za tonę, po wzroście o 1,0 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7250,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Analitycy banków zachodnich przewidują różne scenariusze dla polityki pieniężnej w Polsce, zakładające zarówno wyraźne obniżenie stóp, jak i ich utrzymanie na niezmienionym poziomie do końca roku.

Obniżka stóp procentowych powinna wynieść minimalnie 50 pb. A im szybciej RPP powróci do luzowania polityki monetarnej, tym lepiej - prognozuje Barclays Capital.

Inflacja w kwietniu może obniżyć się nawet do 0,7 proc. rdr. Jednak w ujęciu miesięcznym wzrośnie, podobnie jak w marcu, o 0,2-0,3 proc. Niski wynik bieżącej inflacji powinien być neutralny dla RPP - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

Firma badawcza Capital Economics po odczycie inflacji za marzec prognozuje, że RPP obniży w tym roku stopy procentowe o kolejne 25 pb, najprawdopodobniej w lipcu - wynika z komentarza CE do poniedziałkowych danych GUS. Poprzednio ekonomiści CE oceniali, ze RPP już nie będzie ciąć stóp.

Po danych o inflacji w marcu ekonomiści nie spodziewają się, by RPP zdecydowała się na kolejne obniżki stóp procentowych - wynika z komentarzy banków do poniedziałkowych danych GUS.

Realny efektywny kurs złotego (REER) spadł w marcu 2013 r. o 0,79 proc., a nominalny spadł o 0,32 proc. - wynika z comiesięcznego zestawienia Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements - BIS).

Bank HSBC ocenia, że najbardziej prawdopodobne jest, że emerytury z Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wartość rynku budowlanego w 2013 roku spadnie o ponad 2 proc. - prognozuje firma badawcza PMR.

Spośród gospodarek rozwijających się największe ryzyko przegrzania się gospodarki i wystąpienia kryzysu wykazuje Turcja i Wenezuela - wynika z opublikowanego we wtorek wskaźnika ryzyka Capital Economics (CERI). Polska i Węgry są wśród krajów o najniższym ryzyku, a najniższe ryzyko jest w Czechach.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Parlament Europejski poparł we wtorek unijną dyrektywę o wymogach kapitałowych dla banków, która m.in. zakłada ograniczenie premii dla bankowców.

Przeterminowane płatności Polaków na koniec marca 2013 r. wzrosły do 39,28 mld zł, co oznacza, że w ciągu ostatnich 2 miesięcy wzrosły o 2 proc., a rdr o 9 proc. - wynika z cyklicznego raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA.

W poniedziałek, 15 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.219,16 mln zł wobec 33.419,15 mln zł w piątek - podał NBP.

Do 2 kwietnia wykonano 43 otwory poszukiwawcze w poszukiwaniu gazu z łupków. Obecnie w trakcie wiercenia są trzy - podało w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o obligacjach, a także o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Zmiany mają wspierać rozwój rynku długoterminowych nieskarbowych papierów dłużnych.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Jej celem ma być m.in. ograniczenie zużycia energii w budynkach oraz rozwój nowoczesnych technologii w budownictwie i instalacjach z nim związanych.

Działania rządu dobrze ocenia 18 proc. badanych, źle - 73 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Pozytywną ocenę premierowi wystawia 25 proc., a negatywną 67 proc. ankietowanych; z kolei 53 proc. respondentów jest zadowolonych z pracy prezydenta, niezadowolonych z niej jest 35 proc.

Łódzka prokuratura zdecydowała o zabezpieczeniu na poczet przyszłych kar i odszkodowań majątku żony szefa Amber Gold, Katarzyny P. Ma to związek z postawieniem jej nowych zarzutów dotyczących oszustw. Wartość zabezpieczonego majątku szacuje się na ponad 4,6 mln zł.

500 mln zł, w tym 400 mln na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami i 100 mln na dofinansowanie szkoleń - to kwota, jaką do końca czerwca 2014 r. przeznaczy rząd na działanie tzw. ustawy antykryzysowej. Jak powiedział we wtorek wiceminister pracy Jacek Męcina, projektem tej ustawy zajmuje się w tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów, a w przyszłym tygodniu miałby go przyjąć rząd.

PSL złożyło w Sejmie projekt ustawy o rzeczniku praw przedsiębiorcy, który ma pomagać przedsiębiorcom pokrzywdzonym przez państwo - poinformował szef klubu ludowców Jan Bury.

Sytuacja hydrologiczna stabilizuje się, choć prognozowane opady deszczu i burze nie będą miały na nią większego wpływu, nadal możliwe są lokalne podtopienia - poinformowało we wtorek po południu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Szef SLD, b. premier Leszek Miller i b. szef MSZ, senator Włodzimierz Cimoszewicz uczcili we wtorek 10. rocznicę podpisania przez Polskę traktatu akcesyjnego Polski do UE. Obaj podkreślali przy tym, że konieczne jest dalsze wzmacnianie gospodarcze i polityczne Unii. 16 kwietnia 2003 roku w Atenach Miller - ówczesny szef rządu i Cimoszewicz - minister spraw zagranicznych podpisali uroczyście traktat, na mocy którego Polska stała się rok później, wraz z dziewięcioma innymi państwami, członkiem Unii Europejskiej.

Pierwsze notowanie akcji na warszawskim parkiecie odbyło się 16 kwietnia 1991 r., handlowano wówczas akcjami tylko pięciu spółek, wpłynęło 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót wyniósł 1990 zł. Obecnie na GPW notowanych jest 876 spółek.

Z materiału dowodowego niezbicie wynika, że ciała wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej znaleziono na miejscu zdarzenia, a informacja o odwiezieniu trzech osób do szpitala nie była prawdziwa - podkreśliła we wtorek Naczelna Prokuratura Wojskowa. Prokuratura wojskowa kolejny raz zdementowała wypowiedzi "w środkach masowego przekazu, jakoby istniały dowody na to, że katastrofę Tu-154M przeżyły trzy osoby".

Sąd nie uwzględnił zażalenia na umorzenie przez prokuraturę śledztwa przeciwko komornikowi, który w wyniku błędu zajął konto mieszkanki Sochaczewa o takim samym imieniu i nazwisku jak dłużniczka. Zażalenie złożyła pokrzywdzona. Sprawa, która była szeroko opisywana w mediach, dotyczyła postępowania egzekucyjnego prowadzonego od 30 marca do 11 kwietnia 2012 r., a niedopełnienie obowiązków miało polegać na niezweryfikowaniu tożsamości dłużnika mimo istniejących co do tego wątpliwości.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Do 34 wzrosła w Pakistanie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło we wtorek sąsiedni Iran. Są sprzeczne doniesienia w sprawie zabitych w samym Iranie. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w tym kraju od ponad 50 lat. Według irańskich sejsmologów trzęsienie miało siłę 7,7 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się na pustyni, 80 km na północ od miasta Sarawan niedaleko granicy z Pakistanem. Do wstrząsów doszło o godz. 15.14 czasu lokalnego (godz. 12.44 czasu polskiego); trwały one ok. 40 sekund.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył we wtorek, że FBI prowadzi śledztwo w sprawie wybuchów w czasie maratonu w Bostonie, traktując je jako "akt terroryzmu". Dodał, że nie wiadomo, czy przeprowadziła go organizacja terrorystyczna czy indywidualne osoby.

Gubernator stanu Massachusetts Deval Patrick potwierdził na wtorkowej konferencji prasowej, że na mecie maratonu w Bostonie były tylko dwa ładunki wybuchowe - te, które eksplodowały w poniedziałek. Nie znaleziono natomiast żadnych niewybuchów.

Komisarz policji w Bostonie poinformował we wtorek, że dotychczas nikt nie trafił do aresztu w związku z dwiema eksplozjami na mecie maratonu w tym mieście w poniedziałek.

Przewodniczący unijnych instytucji potępili we wtorek zamachy na uczestników maratonu w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, przekazali wyrazy współczucia rodzinom ofiar i wyrazili poparcie dla władz USA. Co najmniej 3 osoby - w tym 8-letnie dziecko - zginęły, a ponad 140 zostało rannych w wyniku dwóch wybuchów na mecie maratonu w Bostonie. Do dwóch niemal równoczesnych wybuchów doszło w poniedziałek po godzinie 15.00 (21.00 czasu polskiego) tuż obok mety, kiedy uczestnicy słynnego maratonu bostońskiego kończyli bieg; trzy godziny po tym, jak metę przekroczyli zwycięzcy.

Przepisy żadnego kraju Unii nie mogą narzucać, by umowy o pracę z cudzoziemcami były sporządzane w języku urzędowym tego kraju - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok dotyczy Belgii, w Polsce ustawa dopuszcza obcojęzyczną wersję umowy o pracę.

Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za ustaleniem minimalnych standardów obsługi naziemnej na lotniskach w UE, takich jak minimalny czas oczekiwania na odprawę czy odbiór bagażu.

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił we wtorek skargi Hiszpanii i Włoch na decyzję Rady UE, która dała początek tworzeniu systemu jednolitego patentu europejskiego. Stwierdził, że Unia jako całość nie mogłaby przyjąć jednolitego patentu "w rozsądnym terminie".

Obsługujące greckie wyspy promy nie wypłynęły we wtorek z portów. Od rana trwa 24-godzinny strajk marynarzy, którzy protestują przeciwko oszczędnościom. Także pracownicy kolei państwowych wstrzymywali pracę, żeby zaprotestować przeciwko planowanym reformom.

Brytyjski koncern Centrica, właściciel spółki British Gas, wspólnie ze spółką Quatar Petroleum International zainwestowała 650 mln funtów w potencjalne złoża gazu i ropy naftowej w zachodniej Kanadzie. (PAP)

amp/ ana/