Skrót wiadomości - wtorek, 12 lutego, 17.00

12-02-2013 17:00
12.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Deficyt w obrotach bieżących w grudniu 2012 r. wyniósł 1.204 mln euro wobec 1.477 mln euro deficytu w listopadzie 2012 r. i wobec 916,2 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów - podał we wtorek NBP.

Deficyt handlu zagranicznego w okresie styczeń-grudzień 2012 r. wyniósł 9.741,5 mln euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Udział Niemiec, jako odbiorcy polskich towarów, spadł w okresie od stycznia do grudnia 2012 roku do 25,1 proc. ogółem z 26,1 proc. w analogicznym okresie 2011 roku - wynika z danych GUS.

Na przełomie stycznia i lutego drożało zboże, mięso, a także odtłuszczone mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W styczniu 2013 r. wskaźnik optymizmu wzrósł do 88,9 pkt. z 88,0 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 8 lutego 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 129.665,6 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Wartość udzielonych zamówień publicznych w styczniu 2013 r. wyniosła 3,366 mld zł - wynika z lutowego biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.

Agencja Nieruchomości Rolnych planuje w 2013 roku sprzedać 125 tys. hektarów gruntów i wpłacić z tego tytułu do budżetu państwa 1.460 mln zł - poinformowała ANR we wtorkowym komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,94 proc. i wyniósł 11.369,12 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy TP SA w czwartym kwartale 2012 roku wyniósł 51 mln zł wobec 358 mln zł raportowanego wyniku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się średnio 133 mln zł zysku w IV kw. 2012 roku.

Grupa Telekomunikacji Polskiej miała w IV kwartale 2012 roku 1,82 mld zł przychodów z telefonii komórkowej wobec 1,94 mld zł w takim samym okresie 2011 roku - podała TP SA w raporcie.

Telekomunikacja Polska przewiduje głęboki spadek przychodów w 2013 r., który będzie spowodowany obniżkami stawek MTR oraz wojną cenową w segmencie komórkowym - poinformowała TP SA w komunikacie. W 2013 roku grupa wyda na inwestycje poniżej 2 mld zł.

Zarząd Telekomunikacji Polskiej będzie rekomendował wypłatę 0,50 zł dywidendy na akcję za 2012 rok - poinformowała spółka w komunikacie. Podczas telekonferencji prezes Maciej Witucki poinformował, że przy korzystnych warunkach rynkowych spółka może wypłacić również dywidendę zaliczkową.

Telekomunikacja Polska połączy się ze swoją spółką zależną Polską Telefonią Komórkową - Centertel - poinformowała TP SA w komunikacie.

Telekomunikacja Polska ma zaplanowaną na 2013 rok redukcję zatrudnienia o 1.700 osób. Proces łączenia TP SA i PTK Centertel będzie się wiązął z dalszymi zwolnieniami - poinformował podczas telekonferencji prezes TP SA, Maciej Witucki.

Telekomunikacja Polska spodziewa się, że spadek wartości rynku usług mobilnych w 2013 roku będzie silny. Spółka oczekuje również słabszego spadku w 2014 roku, spodziewa się stabilizacji dopiero w 2015 r. - poinformował podczas telekonferecji prezes TP, Maciej Witucki.

TP SA oczekuje, że spadek kosztów grupy będzie wolniejszy niż oczekiwany spadek przychodów - poinformował w trakcie konferencji dla analityków Jacques de Galzain, członek zarządu TP SA ds. finansów.

Telekomunikacja Polska spodziewa się niewielkich, głównie administracyjnych, oszczędności wynikających z połączenia z PTK Centertel - poinformował na konferencji prezes Maciej Witucki.

Telekomunikacja Polska uruchomiła proces sprzedaży portalu Wirtualna Polska, przygląda się też mniejszych spółkom zależnym - poinformował podczas telekonferencji prezes TP, Maciej Witucki.

Wirtualna Polska, która obecnie jest wystawiona na sprzedaż przez TP SA, miała w 2012 r. około 180 mln zł przychodów, przy marży EBITDA na poziomie 20-25 proc. - poinformował podczas konferencji dla analityków Jacques de Galzain, członek zarządu TP SA ds. finansów.

Urząd Komunikacji Elektronicznej w środę 13 lutego ogłosi wyniki przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla sieci mobilnego internetu - wynika z zaproszenia na konferencję. W ramach ogłoszonego przetargu na pięć rezerwacji częstotliwości z pasma 1800 MHz, przeznaczonych do świadczenia na obszarze całego kraju mobilnych usług telekomunikacyjnych, oferty złożyło sześć firm: P4, Polkomtel, Polska Telefonia Komórkowa Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa, Sferia i Emitel.

PKO BP nie planuje w najbliższym czasie wychodzić z emisjami kolejnych transz programu euroobligacji - poinformował PAP Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP.

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na przejęcie zarządzania Otwartym Funduszem Emerytalnym Polsat przez PKO BP Bankowy Powszechne Towarzystwo Emerytalne - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziła sprzeciwu wobec planowanego zakupu przez Leszka Czarneckiego, za pośrednictwem Getin Noble Bank, akcji Dexia Kommunalkredit Bank Polska w liczbie powodującej przekroczenie 50 proc. głosów na WZ - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

W ofercie PHN stopa redukcji zapisów inwestorów indywidualnych, w przypadku zapisu złożonego na maksymalną liczbę akcji sprzedawanych, czyli 1.500, wyniosła 69,27 proc. - poinformował PHN w komunikacie.

Action spodziewa się w 2013 dwucyfrowej dynamiki wzrostu zysku i przychodów. Prognozę na 2013 r. spółka przedstawi po Świętach Wielkanocnych. Action nie planuje korekty prognozy za 2012 r., choć wyniki powinny okazać się lepsze niż wcześniejsze założenia - poinformował PAP Piotr Bieliński, prezes Action.

Bogdanka zaraportuje za 2012 r. wyniki zbliżone do oczekiwań analityków na poziomie 1,8 mld zł przychodów i 300 mln zł zysku netto. Dywidenda za 2012 r. ma być wyższa rdr - poinformował w TVN CNBC Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki.

Węglokoks szacuje wstępnie, że w ubiegłym roku wypracował prawie 82 mln zł zysku netto. Zakłada, że w tym roku zysk netto może wynieść około 75 mln zł - poinformował PAP Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu.

UOKiK wyraził zgodę na nabycie przez BASF Polska części mienia Ciechu i Zachemu - podał Urząd w komunikacie.

Hawe oraz jej spółka zależna Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe podpisały z Alcatel-Lucent Polska oraz z TP Teltech szereg umów dotyczących realizacji projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej Województwa Warmińsko- Mazurskiego" - podała spółka w komunikacie. Wartość całego projektu wynosi ponad 350 mln zł netto.

W 2014 r. ruszy budowa gazowego korytarza północ-południe, który połączy terminal LNG w Świnoujściu z sieciami gazowymi Czech, Słowacji, Ukrainy i innych państw południowej Europy. Koszt inwestycji to ok. 4,5 mld zł - powiedział prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

Goldman Sachs, Morgan Stanley i DM PKO BP zostali wybrani na doradców w ofercie publicznej PKP Cargo - poinformowały PAP źródła rynkowe.

Akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie od 19 lutego wejdą do portfela indeksu MSCI Emerging Markets - podała firma MSCI.

W ramach systemu OGNIVO obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, przesłanych zostało pomiędzy bankami 17,7 tys. zgłoszeń dotyczących otwarcia nowego rachunku bankowego, podczas gdy w 2011 roku było ich 16 tys. - poinformował we wtorkowym komunikacie Związek Banków Polskich.

Oferty wiążące zakupu akcji Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim złożyły Hortico, LMB Capital oraz Piotr i Bogusława Miranowscy - podało MSP w komunikacie.

ARiMR unieważniła wybór oferty IT Works w przetargu na utrzymanie, modyfikacje i ulepszanie systemów aplikacyjnych m.in. OFSA i OFSA-PROW i jako najkorzystniejszą wybrała ofertę Comarchu za 28,76 mln zł brutto. Asseco, które do tej pory utrzymywało te systemy, planuje podjąć dalsze działania prawne.

Prezes brytyjskiego banku Barclays Antony Jenkins ogłosił w poniedziałek, że w 2013 r. bank zwolni 3700 stanowisk w ramach strategicznej reformy banku, który w ub. roku był zamieszany w kilka skandali, m.in. w związku z manipulowaniem stopą procentową Libor.

Coca-Cola Company zanotowała w IV kw. 2012 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 45 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Złoty we wtorek nieco się osłabił, deprecjację pogłębiły gorsze od oczekiwań dane o bilansie płatniczym. Do piątkowej publikacji danych o inflacji polska waluta powinna poruszać się w przedziale 4,15-4,19 za euro. Na długu wzrosty rentowności. W środę wydarzeniem dnia będzie aukcja obligacji OK0715 oraz WZ0124.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1159, a kurs złotego do euro na 4,1686 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3438 USD i 126,60 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Kursy wymiany walut nie były i nie będą celem polityki monetarnej i fiskalnej - wynika wtorkowego komunikatu G7. Przedstawiciel grupy poinformował, że oświadczenie dotyczy nadmiernych wahań JPY.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 117,81-117,83 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają. Inwestorzy czekają na raporty o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 96,89 USD, po spadku o 14 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są niemal bez zmian. Na rynkach senna atmosfera z powodu świątecznej przerwy w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.190,50 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8217,50 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na GPW upływa pod znakiem spadków, na które istotny wpływ ma 30-proc. zniżka kursu Telekomunikacji Polskiej. Perspektywy kolejnych dni uzależnione są od tego, czy WIG 20 obrobi wsparcie na poziomie 2.454 pkt, a także od przebiegu wtorkowej sesji w USA.

Dopóki obawy dotyczące sytuacji na rynku pracy i przyszłych dochodów nie zostaną rozwiane, trudno oczekiwać poprawy nastrojów konsumentów, a tym samym wzrostu skłonności do konsumpcji - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Rady Gospodarczej przy premierze.

Bieżące publikacje danych makro będą sprzyjały kolejnej obniżce stóp NBP - uważają ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego. Ich zdaniem w przypadku wstrzymania się RPP z obniżką w marcu, spadek inflacji miesiąc później przekona Radę do obniżki. Z osiągnięciem poziomu 3,50 proc. cykl obniżek zakończy się.

Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego obniżyli swoją prognozę wzrostu polskiego PKB w 2013 r. z 1,6 proc. na 1,5 proc. - wynika z raportu banku. Ich zdaniem, motorem wzrostu gospodarki pozostanie eksport netto.

Inflacja CPI w styczniu wyniosła około 1,9 proc. rdr. Na przełomie I oraz II kwartału może się znaleźć poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. W dalszej części roku pozostanie w okolicy lub nieco poniżej dolnej granicy pasma wahań od celu NBP - oceniają ekonomiści z BGK.

W ocenie analityków Banku Gospodarstwa Krajowego w najbliższych tygodniach kurs złotego będzie pod presją na osłabienie i będzie się kształtował w przedziale 4,12-4,22 zł za euro.

Zdaniem ekonomistów z BZ WBK, dynamika wzrostu polskiej gospodarki w 2013 r. spowolni do 1,2 proc. - wynika z raportu banku.

Nawet w przypadku nowelizacji budżetu na 2013 rok i zwiększenia deficytu, a co za tym idzie potrzeb pożyczkowych, Ministerstwo Finansów nie powinno mieć problemów ze sfinansowanie ich - uważają analitycy BZ WBK.

Redukcja stóp w marcu jest bardzo prawdopodobna. Następnie Rada może przyjąć postawę wyczekującą - oceniają ekonomiści z BZ WBK. Ich zdaniem jeszcze jedna obniżka stóp o 25 pb w II kwartale jest jednak niewykluczona.

Erbud w wynikach za czwarty kwartał 2012 r. utworzy kilka mln zł rezerwy na naprawy pasa w Modlinie - napisali analitycy DI BRE Banku.

DI BRE nie oczekuje w lutym większej przeceny na GPW, a ewentualne osłabienie na rynku uważa za dobrą okazję do kupna akcji w dłuższym terminie - podał DI BRE w lutowym raporcie miesięcznym.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Nowy wiceminister finansów Janusz Cichoń będzie odpowiedzialny w Ministerstwie Finansów za departamenty, które zajmują się m.in. prognozami wielkości makroekonomicznych dla budżetu państwa oraz przygotowaniem Aktualizacji Programu Konwergencji - wynika z komunikatu MF.

Przeterminowane płatności Polaków, które pod koniec stycznia 2013 roku wynosiły 38,5 mld zł przekroczą 40 mld zł w okolicach III kwartału 2013 roku - poinformował Mariusz Hildebrand, prezes zarządu BIG InfoMonitor.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Po styczniowej poprawie nastrojów społecznych w lutym pogorszyły się opinie o ogólnej sytuacji w Polsce, a także o stanie gospodarki i sfery politycznej. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 66 proc. Polaków jest niezadowolonych z sytuacji w kraju.

W pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano ponad 150 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; oznacza to spadek w porównaniu z ostatnim tygodniem stycznia, gdy zarejestrowano ich ponad 219,5 tys. - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny.

Kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński wezwał we wtorek przedstawicieli wszystkich sejmowych klubów, z wyjątkiem Ruchu Palikota, do rozmowy w sprawie poparcia jego kandydatury. Zadeklarował, że jest otwarty na propozycje dotyczące formuły konsultacji.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu nie uwzględnił we wtorek wniosku Henryka Stokłosy, oskarżonego m.in. o korupcję byłego senatora, który chciał wyłączenia składu sędziowskiego w jego procesie. Oznacza to, że 20 lutego rozpoczną się mowy końcowe w tym procesie.

Prezes UOKiK uznał, że reklamy należących do Polkomtela telefonii prepaid "36,6" i Simplus wprowadzały klientów w błąd - podał we wtorek UOKiK. Urząd nałożył na operatora telefonii komórkowej ok. 4,5 mln zł kary. Spółka odwołała się od decyzji Urzędu do sądu.

Przyjmujemy z wiarą i zaufaniem twoją, Ojcze Święty, decyzję. Rozpoznajemy w niej znak czasu dla współczesnego świata i Kościoła - napisali biskupi polscy w telegramie do papieża Benedykta XVI. Telegram wystosowało prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Brzozowie b. proboszcza parafii w Hłudnie, ks. Stanisława K. za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem oraz trzema dziewczynkami. Chłopiec popełnił samobójstwo.

Budowa II linii metra i bulwarów wiślanych, przebudowa mostu Grota-Roweckiego, mostu średnicowego i remont ślimaków na Trasie Łazienkowskiej, m.in. te inwestycje spowodują utrudnienia w ruchu w Warszawie w 2013 r. - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius jest najpopularniejszym i najbardziej wpływowym politykiem w swoim kraju - wskazuje ostatni sondaż opinii społecznej. Litewski premier we wtorek po południu przybędzie do Polski z wizytą. Butkevicziusa popiera 69 proc. respondentów sondażu przeprowadzonego przez instytut Baltijos Tyrimai na zamówienie agencji informacyjnej ELTA, który został opublikowany w ubiegłym tygodniu.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) grozi, że opuści koalicję rządzącą, jeżeli do środy minister oświaty Litwy nie podpisze dokumentu przewidującego ułatwienia w egzaminie maturalnym z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin wniósł do Dumy Państwowej projekt ustawy zakazujący wysokim urzędnikom państwowym, w tym członkom rządu, posiadania kont bankowych za granicą i zagranicznych papierów wartościowych - podał we wtorek dziennik "Kommiersant".

Sąd Najwyższy Kirgistanu skazał we wtorek zaocznie byłego autokratycznego prezydenta kraju Kurmanbeka Bakijewa, który został obalony przez rewoltę społeczną w 2010 roku, na 24 lata więzienia za przestępstwa popełnione podczas sprawowania urzędu.

W orędziu o stanie państwa prezydent USA Barack Obama zapowie wycofanie z Afganistanu 34 tys. amerykańskich żołnierzy do początku 2014 roku - podała we wtorek agencja Reuters, powołując się na źródło znające treść przemówienia.

Korea Północna potwierdziła we wtorek, że przeprowadziła pomyślnie podziemną próbę nuklearną. Postępowanie Phenianu potępiła m.in. UE, która zapowiedziała "zdecydowaną i wspólną odpowiedź" społeczności międzynarodowej na "wyzwanie" rzucone przez ten kraj.

Iran przyznał we wtorek, że przetworzył część swoich zapasów wysoko wzbogaconego uranu na pręty paliwowe do reaktorów atomowych, co spowolni ewentualny proces produkcji broni nuklearnej i może złagodzić napięcia związane z programem jądrowym Teheranu.

Stacja radiowa BBC 4 podała we wtorek listę 100 najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajęła królowa Elżbieta II, drugie - minister spraw wewnętrznych Theresa May, a trzecie - szefowa banku Santander na Wielką Brytanię Ana Botin.

Nie ukaże się zapowiadana wcześniej czwarta encyklika Benedykta XVI, poświęcona wierze - ogłosił we wtorek rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Do publikacji w trakcie pontyfikatu, kończącego się 28 lutego nie dojdzie, ponieważ encyklika nie jest gotowa.

(PAP)

amp/ jtt/