Skrót wiadomości - środa, 2 października

03-10-2013 06:00
03.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

RPP podtrzymuje, że stopy procentowe NBP powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku - ocenia Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie po październikowym posiedzeniu.

Prezes NBP Marek Belka poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu nie dyskutowała o wydłużeniu, poza 2013 rok, okresu stabilizacji stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Z punktu widzenia wielkości makroekonomicznych zmiany w OFE są niemal neutralne, stąd negatywna reakcja rynków miała charakter tylko krótkoterminowy - uważa prezes NBP Marek Belka.

Prezes NBP Marek Belka uważa, że zmiana sposobu powoływania członków Rady Polityki Pieniężnej i rotacja składu, tak aby zmiana składu nie następowała w tym samym momencie, jest pomysłem do rozważenia.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia od trzech miesięcy - poczynając od czerwca - spada, co oznacza nieznaczną poprawę na rynku pracy w najbliższych miesiącach - wynika z wrześniowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował we wrześniu spadek o 2,56 pkt. mdm do poziomu 81,23 pkt. Nastroje konsumenckie utrzymują się jednak na wyższym poziomie, niż we wrześniu ubiegłego roku, kiedy WOK osiągnął poziom 74,51 pkt.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 23.09-29.09 2013 roku spadł o 6,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 22,9 proc. i wyniósł 87,96 pkt. - podała firma Experian.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

W USA zanotowano niewielki spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 27 września 2013 r. o 0,4 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

W firmach w USA przybyło we wrześniu 166 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce we wrześniu przybyło 180 tys. miejsc pracy.

Blokada budżetowa w USA ma na razie niewielki wpływ na rynki finansowe, ale może spowodować "stan niepewności", co zniechęci banki do udzielania kredytów, a gospodarstwa domowe do zaciągania pożyczek - powiedziała w środę przedstawicielka MFW Laura Kodres.

BUDŻET, DŁUG

Zmiany w OFE zakładają stopniowy wzrost limitów inwestycji środków funduszy emerytalnych w aktywa zagraniczne krajów członkowskich UE i OECD z obecnych 5 proc. do 30 proc. w 2016 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. OFE nie będą mogły kupować obligacji skarbowych innych krajów.

Ministerstwo Finansów, przy nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, rozważy wprowadzenie takich zmian, które doprowadzą do tego, że cała Rada Polityki Pieniężnej nie będzie kończyła kadencji jednocześnie - poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie w USA tzw. non deal roadshow, podobne spotkanie odbędzie się w Azji na przełomie października i listopada. Tematem rozmów będą, obok sytuacji makroekonomicznej i fiskalnej, plany zmian w OFE - poinformował PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Wielkość zobowiązań Skarbu Państwa denominowana w PLN wynosi na 2013 rok 20,0 mld - wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Finansów.

Rząd na środowym posiedzeniu przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, który zakłada m.in. podwyżkę akcyzy na alkohol etylowy o 15 proc. oraz na wyroby tytoniowe o 5 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Przychody z prywatyzacji po wrześniu 2013 roku wyniosły 1,901 mld zł, a dochody z dywidend wynoszą 4,047 mld zł - podał resort skarbu w przysłanej PAP informacji.

BGK za miesiąc może być gotowy do rozszerzenia gwarancji de minimis o kredyty inwestycyjne - poinformował na konferencji prasowej prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 2,17 proc. i wyniósł 14.170,49 pkt.

Na zmknięciu GPW WIG30 wyniósł 2.578,50 pkt. (-0,06 proc.), natomiast WIG20: 2.412,37 pkt. (-0,03 proc.).

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,88 proc. i wyniósł 18.645,35 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,35 proc., do 6.437,50 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,92 proc. i wyniósł 4.158,16 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,69 proc. do 8.629,42 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2013 roku wyniósł 10,67 mld zł, czyli spadł o 2,2 proc. rdr - podał na stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Kardan jest w trakcie procesu sprzedaży swojego pakietu 27,75 proc. akcji GTC na rzecz inwestora strategicznego - podał deweloper w komunikacie. Obecnie kilku wyselekcjonowanych inwestorów prowadzi badanie due diligence w celu przedłożenia wiążących ofert.

ABC Data nie widzi obecnie ryzyka zahamowania wzrostu obrotów przez brak powierzchni magazynowej. Jednak za około pół roku spółka będzie musiała podjąć decyzję o rozbudowie magazynu. Dystrybutor IT rozmawia z kilkoma podmiotami o przejęciach. Nakłady inwestycyjne zaplanowane na 2014 r. nie będą jednak istotne, co powinno pozwolić wypłacić wysoką dywidendę.

ABC Data odbyła serię spotkań z inwestorami, którzy wyrazili wstępne zainteresowanie spółką. Obecnie proces jest na etapie przed tzw. data room. Zaproszenie wybranych inwestorów do dalszych rozmów spodziewane jest w październiku - poinformował PAP prezes ABC Data Norbert Biedrzycki.

Pioneer Pekao Investment Management zmniejszył zaangażowanie w Bumechu do 3,73 proc. udziałów w kapitale i głosów na WZ - poinformował Bumech w komunikacie.

Współczynnik wypłacalności sektora bankowego pod koniec sierpnia 2013 roku wyniósł 15,80 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wynosił 15,71 proc., a rok wcześniej 13,96 proc. - podał na stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Walne Zgromadzenie Immofinanz zdecydowało o wypłacie 0,15 euro dywidendy na akcję za rok obrotowy 2012/2013 - poinformowała spółka w komunikacie.

Agencja Rozwoju Mazowsza w czwartek, 3 października podpisze z konsorcjum z udziałem KT Corporation, Daewoo i Asseco kontrakt na budowę sieci szerokopasmowej województwa mazowieckiego - wynika z komunikatu ARM.

Giełdowa spółka LC Corp wybuduje w centrum Katowic składający się z dwóch budynków kompleks biurowo-usługowy, w którym łączna powierzchnia najmu wyniesie 27 tys. m kw. Pierwszy budynek ma być oddany do użytku w IV kwartale przyszłego roku. Będzie kosztował prawie 60 mln zł.

Action szacuje, że w III kwartale 2013 roku jego przychody ze sprzedaży wyniosły 1,11 mld zł, czyli były o 35 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Polska waluta pomimo środowego umocnienia pozostaje w konsolidacji. Wydarzeniem dnia była konferencja prezesa EBC. Rynek długu czeka na aukcję.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1212 a kurs złotego do euro na 4,2231 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3515 USD i 131,76 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Stawka referencyjna Polonia wzrosła w środę do 2,44 proc. z 2,43 proc. we wtorek - podał NBP.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,47 mln baryłek, czyli 1,5 proc., do 363,73 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo rosną jej zapasy w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 101,46 USD, po spadku o 58 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 107,58-107,60 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła w środę do 7.181,75 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem lekkich spadków. Analitycy wskazują, że rynek będzie się konsolidować, jeśli nastrojów nie pogorszy sytuacja na rynkach światowych, głównie w USA. Jeśli dojdzie do zwiększonej nerwowości, trudno będzie utrzymać obecne poziomy indeksów.

Najbliższe miesiące upłyną pod znakiem stabilizacji parametrów polityki pieniężnej NBP, a RPP będzie czekać z zacieśnianiem polityki monetarnej do momentu, kiedy ożywienie w krajowej gospodarce będzie wyraźniejsze - oceniają ekonomiści.

Bank JP Morgan podtrzymał w środę prognozę zakładającą, że stopy procentowe NBP zostaną utrzymane bez zmian do IV kwartału 2014 r. Jego zdaniem na obecnym etapie nie ma niczego, co skłaniałoby Radę Polityki Pieniężnej do zmiany wyczekującego nastawienia.

Kryzys gospodarczy spowodowany problemem zadłużenia w strefie euro na razie się skończył, nie jest jednak pewne, że nie powróci w przyszłości. Aby tak się nie stało konieczne są reformy, które zainicjować mogą tylko Niemcy - ocenił George Soros w trakcie przemówienia na konferencji "Global Economic Symposium" odbywającej się w niemieckiej Kolonii.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wartość kredytów z utratą wartości od sektora niefinansowego w sierpniu 2013 roku spadła do 72.365 mln zł z 72.422 mln zł w lipcu 2013 roku i wobec 70.319 mln zł na koniec sierpnia 2012 roku - podał NBP.

Katowicka spółka Węglokoks, która jest głównym eksporterem polskiego węgla, wyśle w tym roku za granicę ponad 8 mln ton tego surowca, wobec 4,9 mln ton przed rokiem. W kolejnych latach spółka zakłada eksport rzędu 4-6 mln ton rocznie.

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych wzrosły we wrześniu 2013 roku miesiąc do miesiąca łącznie o 2,11 proc., do 292 mld zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportów przesłanych przez OFE.

BGK w ramach programu "Inwestycje Polskie" ma podpisane kontrakty na 2 mld zł, zaś do końca roku kwota ta zwiększy się do 8 mld zł - poinformował w środę wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

Węgierski koncern gazowo-naftowy MOL oświadczył w środę, że "wszelkimi możliwymi środkami prawnymi" będzie bronił siebie i swojego szefa Zsolta Hernadiego, poszukiwanego przez Chorwację w związku ze śledztwem ws. skorumpowania przez MOL b. premiera Ivo Sanadera.

W trzech kwartałach wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 2,06 mld euro, a w całym roku wartość transakcji może przekroczyć 3,1 mld euro - wynika z raportu firmy Jones Lang LaSalle.

14 października ministrowie ds. środowiska mają uzgodnić wspólne stanowisko na konferencję klimatyczną ONZ. Polska przeciwstawia się zapisom o wzmacnianiu ambicji klimatycznych przed 2020 r. Niewykluczone, że w swoim sprzeciwie będzie ponownie osamotniona, gdyż ogólnie wiele delegacji uważa, że projekt konkluzji prezydencji jest całkiem zrównoważony i do zaakceptowania.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka będzie reprezentowała partię Janusza Palikota w prezydium Sejmu, będzie współpracowała z formacją na forum parlamentu i - jako gość - weźmie udział w weekendowym kongresie RP - to ustalenia środowego spotkania Palikota i Nowickiej.

Misja Parlamentu Europejskiego udaje się na Ukrainę, gdzie w czwartek w Charkowie odwiedzi b. premier Julię Tymoszenko, a piątek w Kijowie spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - powiedział PAP jeden z wysłanników PE, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Spowodowane wojną zniszczenia w sektorze publicznym i prywatnym spowodowały straty rzędu 16,5 mld dol.; wyczerpują się też rezerwy walutowe kraju - powiedział w środę premier Syrii Wail Nadir el-Halki.

Prezydent Barack Obama zawetuje jakąkolwiek "częściową" ustawę budżetową, która przywróci finansowanie jedynie niektórych agend rządowych jak np. parków narodowych, czy programów pomocy dla weteranów - oznajmiła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Amy Brundage.

W sytuacji paraliżu większości instytucji federalnych w USA, spowodowanej nieprzyjęciem w terminie nowej ustawy budżetowej przez Kongres, stawką jest amerykańska demokracja - pisze w środę publicysta "New York Timesa" Thomas L. Friedman.

Senat Włoch udzielił w środę wotum zaufania rządowi Enrico Letty, co zażegnało polityczny kryzys, do jakiego doszło, gdy przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi wycofał z gabinetu ministrów ze swej partii. Berlusconi w ostatniej chwili poparł jednak rząd.

Unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht opowiedział się w środę w Kijowie za szybkim wprowadzeniem w życie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, dzięki czemu - jak ocenił - Ukraina odczuje związane z nią korzyści.

Parlament Iranu zdecydowanie poparł mające rozwiać nieufność wobec władz w Teheranie dyplomatyczne poczynania w ONZ prezydenta Hasana Rowhaniego, które zakończyły się historyczną rozmową z prezydentem USA Barackiem Obamą - poinformowały w środę irańskie media.

Nasilająca się fala uchodźców z Syrii tworzy w Bułgarii nadzwyczajną sytuację; ich liczba już przekroczyła możliwości istniejących ośrodków dla uchodźców - ostrzegł w środę w parlamencie wicepremier i szef MSW Cwetlin Jowczew.

Prezydent Ukrainy chce rozwiązania problemu Julii Tymoszenko, który jest przeszkodą dla stowarzyszenia z UE, ale nie może przekroczyć obowiązującego prawa - powiedział w środę w Brukseli dyrektor departamentu UE w ukraińskim MSZ Wsiewołod Czencow.

Znany amerykański pisarz, autor powieści szpiegowskich i thrillerów politycznych, Tom Clancy zmarł w nocy z wtorku na środę w wieku 66 lat - podają amerykańskie media. Międzynarodową sławę przyniosła mu już pierwsza książka "Polowanie na Czerwony Październik".

(PAP)

pif/ jtt/ asa/