Skrót wiadomości - środa, 10 kwietnia, 17.00

10-04-2013 17:00
10.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 3,25 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się CPI w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji gospodarczej - wynika z komunikatu po kwietniowym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej.

Jeżeli CPI w dłuższym okresie utrzyma się poniżej poziomu 1 proc., to RPP może rozważyć obniżkę stóp procentowych - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka, zaznaczając, żeby nie interpretować tego "w sposób automatyczny".

Zysk Narodowego Banku Polskiego za 2012 roku wyniósł około 5,5 mld zł, z czego 95 proc. zostanie wypłacone do budżetu państwa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego banku przez rząd - poinformował prezes NBP Marek Belka, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Zaangażowanie inwestorów zagranicznych w skarbowe papiery wartościowe nie jest obecnie alarmujące - uważa prezes NBP Marek Belka.

Zyta Gilowska była nieobecna na kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - poinformował prezes NBP Marek Belka.

W marcu Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, wzrósł do 152,3 pkt. wobec 141,3 pkt. miesiąc wcześniej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w lutym 2013 r. wyniósł 100,46 pkt. wobec 100,35 pkt. miesiąc wcześniej po rewizji w dół o 0,23 pkt. - podała w środę Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

We wtorek, 9 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.048,32 mln zł wobec 27.836,74 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 4 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

W USA zanotowano wzrost wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 5 kwietnia 2013 r. o 4,5 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Kilku członków FOMC było zdania, że amerykański bank centralny powinien zacząć wprowadzać zmiany w programie skupu obligacji w dalszej części tego roku, a zakończyć go do końca roku - wynika z raportu z marcowego posiedzenia FOMC.

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w lutym 2013 r. o 0,7 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,8 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Produkcja przemysłowa we Włoszech w lutym 2013 r. spadła mdm o 0,8 proc., po wzroście poprzednio o 1,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych, po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Istat.

BUDŻET, DŁUG

RPP przyjęła w pierwszym dniu posiedzenia, 9 kwietnia sprawozdanie finansowe NBP za 2012 rok - wynika z uchwały RPP. W pierwszym dniu posiedzenia nieobecna była Zyta Gilowska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 40,6 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. wyniosły 236,4 mln zł - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,7 proc. i wyniósł 13.288,13 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu bez zmian wyniósł 2.226,13 pkt.

SPÓŁKI

PZU nie planuje wypłaty zaliczkowej dywidendy z zysku za 2012 rok - poinformował w środę Andrzej Klesyk, prezes PZU.

PZU w pierwszym kwartale 2013 roku nie obserwuje negatywnych tendencji w wysokości wskaźnika mieszanego, który za 2012 rok wynosił 92,8 proc. - poinformował PAP Andrzej Klesyk.

Sprzedaż kredytów gotówkowych Banku Millennium w ostatnich miesiącach wynosi 140-150 mln zł - poinformował w środę Bogusław Kott, prezes banku.

Budimex ma kontrakt z PWiK w Gorzowie na rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz umowę z MPWiK we Wrocławiu na wykonanie pali fundamentowych pod budowę budynku oraz przebudowę sieci wodociągowej. Wartość zleceń to odpowiednio 29,3 mln zł brutto i 5,44 mln zl brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Kruk kupił w I kw. 2013 r. wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 372 mln zł. Windykacyjna spółka wydała w tym okresie na zakupy pakietów 50 mln zł - podał Kruk w komunikacie.

Celem Kruka jest osiągnięcie w 2013 r. wyższego poziomu inwestycji na zakup pakietów wierzytelności niż w 2012 r., w którym wydano 309 mln zł - poinformowała spółka. Plany Kruka przewidują, że nakłady nie przekroczą rekordowej dla spółki wartości 569 mln zł osiągniętej w 2011 r.

Koelner zastanawia się nad podziałem zysku za 2012 r. Wypłata dywidendy nie jest jeszcze pewna, wszystko zależy od wyników kwietniowej sprzedaży. W połowie maja zarząd powinien przedstawić swoją rekomendację - poinformował PAP Radosław Koelner, prezes spółki.

Grupa Koelner zakłada, że w 2013 roku uda jej się poprawić wyniki z 2012 r., dynamiki będą jednak zależały od ożywienia koniunktury na rynkach europejskich. Spółka chce przeznaczyć w tym roku na inwestycje ok. 40-50 mln zł, głównie na rozwój parku maszynowego pod nowe linie produkcyjne.

BRE Wealth Management zwiększył zaangażowanie w akcjonariacie Gino Rossi powyżej 5 proc. - podała spółka w komunikacie.

Oferta konsorcjum Arcusa, Action i A.P.N. Promise została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na dostawę zestawów komputerowych i serwerów w ramach projektu "Infrastruktura Regionalnego Systemu Informacji Medycznej woj. Łódzkiego. Wartość oferty to 6 mln zł - podał Urząd Marszałkowski Woj. Łódzkiego.

Spółka Mo-Bruk planuje na ten rok inwestycje na około 20 mln zł, głównie w zakłady odzysku odpadów w Skarbimierzu oraz Zabrzu. Spółka chce by w kolejnych latach rósł w jej przychodach udział segmentu gospodarki odpadami - poinformował na konferencji prezes Mo-Bruku, Józef Mokrzycki.

Power Media ma w planach na 2013 rok zwiększenie przychodów, dzięki wprowadzaniu nowych usług internetowych i zwiększeniu sprzedaży do grupy obecnych klientów - powiedział PAP prezes Power Media Wojciech Narczyński.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1405, a kurs złotego do euro na 4,1135 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3086 USD i 129,69 JPY za euro.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły, bo rosną zapasy surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,86 USD, po spadku o 34 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 106,29-106,31 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7575,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w tygodniu 1-7 kwietnia spadały w 3 spośród wszystkich 5 regionów Polski - podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

W marcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny w trzech grupach towarowych, a w trzech grupach nie zmieniły się - wynika z analizy Polskich Składów Budowlanych.

Dłuższa zima mogła nie mieć wpływu na stan ozimin, a decydujące dla stanu przezimowania zbóż będą warunki pogodowe w najbliższych czasie - ocenia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W II połowie 2013 r. ceny mięsa wieprzowego, wołowego oraz drobiu nie będą spadać - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej prognozie.

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w marcu 2013 r. o 5,5 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 157 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W pierwszym kwartale 2013 roku zarejestrowano 6.694 nowych pojazdów jednośladowych, co oznacza spadek o 32,9 proc. rdr - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Rodziny ofiar i przedstawiciele władz państwowych uczcili na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach pamięć tych, którzy zginęli trzy lata temu w katastrofie smoleńskiej.

Wierzę, że przyjdzie taki dzień, że ta smutna, tragiczna rocznica katastrofy smoleńskiej nie będzie Polaków dzieliła i że będzie możliwa wspólna refleksja i modlitwa bez złych emocji - powiedział premier Donald Tusk w środę wczesnym rankiem przed pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami PiS - w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej - złożył w środę wieniec przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisja Europejska jest szczególnie zaniepokojona sytuacją gospodarczą Hiszpanii i Słowenii - wynika z opublikowanego w środę raportu nt. sytuacji ekonomicznej w 13 krajach UE. KE apeluje do Madrytu i Lublany o przedstawienie programu niezbędnych reform.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiada nasilenie walki z rajami podatkowymi. W środę ogłosił, że francuskie banki będą co roku publikowały listę swoich wszystkich filii zagranicznych i ujawniać "naturę ich działalności".

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker potwierdził w środę, że jego kraj jest gotów na złagodzenie tajemnicy bankowej, poprzez przystąpienie 1 stycznia 2015 roku do automatycznej wymiany danych bankowych między krajami UE.

Ważne przejście graniczne w mieście Dandong między Chinami i Koreą Północną zostało zamknięte dla ruchu turystycznego. Pozostaje jednak otwarte dla biznesmenów - poinformował w środę przedstawiciel władz celnych w tym mieście, który zastrzegł sobie anonimowość.

Msza św. odprawiona przez o. Ptolemeusza, zapalenie zniczy oraz składanie kwiatów w rosyjskiej i polskiej części Kompleksu Memorialnego Katyń - to najważniejsze punkty środowych uroczystości w 73. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Pół miliarda dolarów kredytu udzieliła Rosja Serbii, co ma pomóc władzom w Belgradzie w uporaniu się z głębokim deficytem budżetu - podały w środę rosyjskie agencje. Stosowny dokument podpisali w Moskwie ministrowie finansów w obecności premierów obu państw.

(PAP)

pif/ jtt/