Skrót wiadomości - środa, 10 kwietnia

11-04-2013 06:00
11.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 3,25 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się CPI w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji gospodarczej - wynika z komunikatu po kwietniowym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej.

Jeżeli CPI w dłuższym okresie utrzyma się poniżej poziomu 1 proc., to RPP może rozważyć obniżkę stóp procentowych - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka, zaznaczając, żeby nie interpretować tego "w sposób automatyczny".

Zysk Narodowego Banku Polskiego za 2012 roku wyniósł około 5,5 mld zł, z czego 95 proc. zostanie wypłacone do budżetu państwa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego banku przez rząd - poinformował prezes NBP Marek Belka, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Zaangażowanie inwestorów zagranicznych w skarbowe papiery wartościowe nie jest obecnie alarmujące - uważa prezes NBP Marek Belka.

Zyta Gilowska była nieobecna na kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - poinformował prezes NBP Marek Belka.

W marcu Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, wzrósł do 152,3 pkt. wobec 141,3 pkt. miesiąc wcześniej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w lutym 2013 r. wyniósł 100,46 pkt. wobec 100,35 pkt. miesiąc wcześniej po rewizji w dół o 0,23 pkt. - podała w środę Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

We wtorek, 9 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.048,32 mln zł wobec 27.836,74 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 4 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

W USA zanotowano wzrost wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 5 kwietnia 2013 r. o 4,5 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Kilku członków FOMC było zdania, że amerykański bank centralny powinien zacząć wprowadzać zmiany w programie skupu obligacji w dalszej części tego roku, a zakończyć go do końca roku - wynika z raportu z marcowego posiedzenia FOMC.

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w lutym 2013 r. o 0,7 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,8 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Produkcja przemysłowa we Włoszech w lutym 2013 r. spadła mdm o 0,8 proc., po wzroście poprzednio o 1,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych, po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Istat.

Największym zagrożeniem dla Unii Europejskiej jest zmęczenie trudnymi reformami - powiedziała w środę w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Obecnie, według szefowej MFW, pod względem gospodarczym Stany Zjednoczone są w lepszej kondycji niż UE.

BUDŻET, DŁUG

RPP przyjęła w pierwszym dniu posiedzenia, 9 kwietnia sprawozdanie finansowe NBP za 2012 rok - wynika z uchwały RPP. W pierwszym dniu posiedzenia nieobecna była Zyta Gilowska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 40,6 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. wyniosły 236,4 mln zł - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy bronił w środę w hiszpańskim parlamencie reform przeprowadzonych przez jego rząd przed zarzutami KE, która zaapelowała do Madrytu o przedstawienie programu reform, wyrażając zaniepokojenie stanem hiszpańskiej gospodarki. Rajoy zapowiedział na dzień 26 kwietnia przedstawienie drugiego planu reform.

Premier Passos Coelho polecił szefom resortów wstrzymać wydatki we wszystkich ministerstwach i jednostkach administracji rządowej. Polecenie będzie obowiązywać do czasu opracowania przez Radę Ministrów nowego planu wydatków budżetowych.

Słowenia jest świadoma braku równowagi makroekonomicznej w jej gospodarce, lecz priorytetem rządu jest rozwiązanie tego problemu - poinformował w środę resort finansów, odnosząc się do krytyki KE, która wyraziła zaniepokojenie sytuacją gospodarczą Słowenii.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,7 proc. i wyniósł 13.288,13 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu bez zmian wyniósł 2.226,13 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,1 proc. i wyniósł 18 tys. 267,75 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,00 proc. i wyniósł 2370,51 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 1,99 proc. i wyniósł 3.743,71 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,17 proc., do 6.387,37 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 2,27 proc. i wyniósł 7.810,63 pkt.

SPÓŁKI

PZU nie planuje wypłaty zaliczkowej dywidendy z zysku za 2012 rok - poinformował w środę Andrzej Klesyk, prezes PZU.

PZU w pierwszym kwartale 2013 roku nie obserwuje negatywnych tendencji w wysokości wskaźnika mieszanego, który za 2012 rok wynosił 92,8 proc. - poinformował PAP Andrzej Klesyk.

Sprzedaż kredytów gotówkowych Banku Millennium w ostatnich miesiącach wynosi 140-150 mln zł - poinformował w środę Bogusław Kott, prezes banku.

Budimex ma kontrakt z PWiK w Gorzowie na rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz umowę z MPWiK we Wrocławiu na wykonanie pali fundamentowych pod budowę budynku oraz przebudowę sieci wodociągowej. Wartość zleceń to odpowiednio 29,3 mln zł brutto i 5,44 mln zl brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Kruk kupił w I kw. 2013 r. wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 372 mln zł. Windykacyjna spółka wydała w tym okresie na zakupy pakietów 50 mln zł - podał Kruk w komunikacie.

Celem Kruka jest osiągnięcie w 2013 r. wyższego poziomu inwestycji na zakup pakietów wierzytelności niż w 2012 r., w którym wydano 309 mln zł - poinformowała spółka. Plany Kruka przewidują, że nakłady nie przekroczą rekordowej dla spółki wartości 569 mln zł osiągniętej w 2011 r.

Koelner zastanawia się nad podziałem zysku za 2012 r. Wypłata dywidendy nie jest jeszcze pewna, wszystko zależy od wyników kwietniowej sprzedaży. W połowie maja zarząd powinien przedstawić swoją rekomendację - poinformował PAP Radosław Koelner, prezes spółki.

Grupa Koelner zakłada, że w 2013 roku uda jej się poprawić wyniki z 2012 r., dynamiki będą jednak zależały od ożywienia koniunktury na rynkach europejskich. Spółka chce przeznaczyć w tym roku na inwestycje ok. 40-50 mln zł, głównie na rozwój parku maszynowego pod nowe linie produkcyjne.

BRE Wealth Management zwiększył zaangażowanie w akcjonariacie Gino Rossi powyżej 5 proc. - podała spółka w komunikacie.

Oferta konsorcjum Arcusa, Action i A.P.N. Promise została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na dostawę zestawów komputerowych i serwerów w ramach projektu "Infrastruktura Regionalnego Systemu Informacji Medycznej woj. Łódzkiego. Wartość oferty to 6 mln zł - podał Urząd Marszałkowski Woj. Łódzkiego.

Spółka Mo-Bruk planuje na ten rok inwestycje na około 20 mln zł, głównie w zakłady odzysku odpadów w Skarbimierzu oraz Zabrzu. Spółka chce by w kolejnych latach rósł w jej przychodach udział segmentu gospodarki odpadami - poinformował na konferencji prezes Mo-Bruku, Józef Mokrzycki.

Power Media ma w planach na 2013 rok zwiększenie przychodów, dzięki wprowadzaniu nowych usług internetowych i zwiększeniu sprzedaży do grupy obecnych klientów - powiedział PAP prezes Power Media Wojciech Narczyński.

Komisja Europejska zaakceptowała zaproponowaną przez CEZ sprzedaż należących do koncernu dwóch elektrowni, co ma zagwarantować konkurencję na czeskim rynku energii elektrycznej. To pokłosie śledztwa Komisji ws. nadużywania dominującej pozycji na rynku.

Dwie litewskie spółki zależnej Trakcji zawarły umowę w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z Litewskim Zarządem Dróg w zakresie budowy obwodnicy miasta Palanga na Litwie wraz z niezbędną infrastrukturą. Wartość umowy to 121,5 mln zł netto - podała Trakcja w komunikacie.

Grupa SMT prognozuje wypracowanie w 2013 roku 13,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 16 mln zł zysku EBITDA oraz 200 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży - podała spółka w komunikacie.

DM IDM może rozpocząć dematerializację akcji serii K i ich dopuszczenie do obrotu na GPW, po tym jak w środę Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił ostatnie postanowienie Sądu Okręgowego, które blokowało spółce pełne wykonanie uchwał walnego zgromadzenia z września 2012 roku - podał DM IDM w komunikacie prasowym.

Zarząd notowanej na rynku NewConnect spółki Cyfrowe Centrum Serwisowe rekomenduje wypłatę 0,13 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

KGHM ocenia, że ostateczna wartość nakładów na projekt Sierra Gorda nie przekroczy 3,9 mld USD, ale spółka pracuje nad oszczędnościami, które mogą zmniejszyć tę kwotę o 200 mln USD - poinformował dziennikarzy Wojciech Kędzia, wiceprezes KGHM.

Polimex-Mostostal otrzymał zgodę wierzycieli na przedłużenie terminu na uzyskanie kolejnych 50 mln zł z tytułu emisji akcji spółki - podał Polimex-Mostostal w komunikacie prasowym.

WALUTY

Czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne sprzyjają umacnianiu się złotego. Jeszcze w tym tygodniu EURPLN może przebić poziom 4,10 - oceniają dilerzy. Rynek długu po lekkim umocnieniu oczekuje czwartkowej aukcji obligacji. Dilerzy nie wykluczają, że RPP może jeszcze zdecydować się na obniżki stóp procentowych.

Stawka referencyjna Polonia spadła w środę do 3,21 proc. z 3,24 proc. we wtorek - podał NBP.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1405, a kurs złotego do euro na 4,1135 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3086 USD i 129,69 JPY za euro.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły, bo rosną zapasy surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,86 USD, po spadku o 34 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 106,29-106,31 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 0,25 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 388,87 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7575,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem solidnych wzrostów. W centrum uwagi inwestorów znalazła się decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która po serii obniżek pozostawiła w kwietniu stopy procentowe bez zmian. Kolejne sesje na GPW mogą przynieść kontynuację środowych wzrostów - oceniają analitycy.

Zachowanie rynku w środę sugeruje, że inwestorzy wyceniają w najbliższych miesiącach obniżki stóp procentowych NBP o 50 pb. Jednak ekonomiści w większości komentarzy po kwietniowym posiedzeniu Rady spodziewają się stabilizacji stóp NBP do końca roku.

Prawdopodobieństwo kolejnej obniżki podstawowych stóp procentowych NBP w czerwcu lub lipcu, w ocenie banku JP Morgan wynosi 40 proc. Komunikat RPP po środowym posiedzeniu nazywa bank niewyrazistym.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w tygodniu 1-7 kwietnia spadały w 3 spośród wszystkich 5 regionów Polski - podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

W marcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny w trzech grupach towarowych, a w trzech grupach nie zmieniły się - wynika z analizy Polskich Składów Budowlanych.

Dłuższa zima mogła nie mieć wpływu na stan ozimin, a decydujące dla stanu przezimowania zbóż będą warunki pogodowe w najbliższych czasie - ocenia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W II połowie 2013 r. ceny mięsa wieprzowego, wołowego oraz drobiu nie będą spadać - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej prognozie.

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w marcu 2013 r. o 5,5 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 157 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W pierwszym kwartale 2013 roku zarejestrowano 6.694 nowych pojazdów jednośladowych, co oznacza spadek o 32,9 proc. rdr - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Rodziny ofiar i przedstawiciele władz państwowych uczcili na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach pamięć tych, którzy zginęli trzy lata temu w katastrofie smoleńskiej.

Wierzę, że przyjdzie taki dzień, że ta smutna, tragiczna rocznica katastrofy smoleńskiej nie będzie Polaków dzieliła i że będzie możliwa wspólna refleksja i modlitwa bez złych emocji - powiedział premier Donald Tusk w środę wczesnym rankiem przed pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami PiS - w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej - złożył w środę wieniec przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Mamy prawo do prawdy o katastrofie smoleńskiej; mamy obowiązek o tę prawdę walczyć i będziemy walczyć - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim w przypadającą w środę trzecią rocznicę tragedii pod Smoleńskiem.

W środę w wielu miastach odbyły się obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mieszkańcy, przedstawiciele władz lokalnych i rodzin ofiar składali kwiaty w miejscach pamięci, odprawiono msze św. w intencji ofiar katastrofy.

To, co zespół parlamentarny uważa za symptomy awarii silników w Smoleńsku, to po prostu wibracje spowodowane przez gałęzie wpadające do turbiny - oceniają szef PKBWL Maciej Lasek i astrofizyk i pilot prof. Paweł Artymowicz. Krytykują też inne tezy raportu zespołu Macierewicza.

Realne jest dotrzymanie terminu przeprowadzenia badań próbek z wraku Tu-154M pobranych w Smoleńsku - poinformowała w środę Naczelna Prokuratura Wojskowa. W grudniu zeszłego roku - gdy rozpoczynano badania - informowano, że mogą one potrwać pół roku.

Generał Wojciech Jaruzelski przyjął nasze zaproszenie na Kongres Lewicy - poinformowali w środę po spotkaniu z Jaruzelskim szef SLD Leszek Miller oraz Józef Oleksy.

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjął zaproszenie na czerwcowy Kongres Programowy Lewicy - to wynik środowego spotkania Kwaśniewskiego z Leszkiem Millerem i Józefem Oleksym. W kwietniu ma dojść ponadto do spotkania kierownictwa SLD z b. prezydentem.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisja Europejska jest szczególnie zaniepokojona sytuacją gospodarczą Hiszpanii i Słowenii - wynika z opublikowanego w środę raportu nt. sytuacji ekonomicznej w 13 krajach UE. KE apeluje do Madrytu i Lublany o przedstawienie programu niezbędnych reform.

Wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim nie stanowi powodu do wycofania z Phenianu dyplomatów z krajów UE - powiedziała w środę rzeczniczka unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz, odnosząc się do komunikatu Korei Płn. wzywającego dyplomatów do opuszczenia kraju.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiada nasilenie walki z rajami podatkowymi. W środę ogłosił, że francuskie banki będą co roku publikowały listę swoich wszystkich filii zagranicznych i ujawniać "naturę ich działalności".

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker potwierdził w środę, że jego kraj jest gotów na złagodzenie tajemnicy bankowej, poprzez przystąpienie 1 stycznia 2015 roku do automatycznej wymiany danych bankowych między krajami UE.

Ważne przejście graniczne w mieście Dandong między Chinami i Koreą Północną zostało zamknięte dla ruchu turystycznego. Pozostaje jednak otwarte dla biznesmenów - poinformował w środę przedstawiciel władz celnych w tym mieście, który zastrzegł sobie anonimowość.

Msza św. odprawiona przez o. Ptolemeusza, zapalenie zniczy oraz składanie kwiatów w rosyjskiej i polskiej części Kompleksu Memorialnego Katyń - to najważniejsze punkty środowych uroczystości w 73. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Pół miliarda dolarów kredytu udzieliła Rosja Serbii, co ma pomóc władzom w Belgradzie w uporaniu się z głębokim deficytem budżetu - podały w środę rosyjskie agencje. Stosowny dokument podpisali w Moskwie ministrowie finansów w obecności premierów obu państw.

Ukraina jest wśród 12 państw, które ONZ oskarża o nielegalne dostarczanie broni do Libii w czasie rewolty, która obaliła reżim Muammara Kadafiego - podały w środę media ukraińskie powołując się amerykańską prasę. MSZ w Kijowie zdementowało te doniesienia.

Spotkanie grupy Przyjaciół Syrii, czyli arabskich i zachodnich krajów wspierających syryjskich rebeliantów, odbędzie się 20 kwietnia w Stambule w obecności sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego - poinformował w środę anonimowy przedstawiciel Departamentu Stanu.

50 tysięcy ton mięsa wołowego, sprzedanego w Europie przez holenderską firmę Willy Selten, mogło zawierać koninę - poinformowały w środę służby sanitarne tego kraju. Zdecydowano o wycofaniu mięsa, ponieważ nie jest znane dokładne źródło jego pochodzenia.

Możliwe jest ponowne badanie koniny z partii, w której czeskie służby weterynaryjne wykryły zakazany w UE fenylobutazon - powiedział PAP w środę szef polskiej Inspekcji Weterynaryjnej Janusz Związek. Czesi poinformowali, że posiadają drugą próbkę tego mięsa.

Demokraci porozumieli się z częścią Republikanów w Senacie USA ws. projektu ustawy rozszerzającej kontrolę osób kupujących broń. Zwiększa to szanse, że Kongres przyjmie przynajmniej tę jedną ustawę z pakietu reform, o które zabiega prezydent Barack Obama.

Sezon atlantyckich huraganów będzie w 2013 roku ponadprzeciętny - przewidują synoptycy z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado. Nad Atlantykiem ma pojawić się 18 burz tropikalnych, z których dziewięć przekształci się w huragany.

Fałszywe prawo jazdy na nazwisko prezydenta Rosji Władimira Putina wydane na Łotwie znalazła niemiecka policja u pasażera pociągu - informuje "Die Welt". Policja skonfiskowała prawo jazdy, ale mężczyzna nie poniesie kary za posiadanie podrobionego dokumentu.

(PAP)

pif/ jtt/ asa/