Skrót wiadomości - sobota-poniedziałek, 30 marca-1 kwietnia

01-04-2013 20:03
01.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapewnił, że oszczędności na kontach w bankach strefy euro są bezpieczne, a Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych.

W ramach ratowania zagrożonego bankructwem największego cypryjskiego banku Bank of Cyprus osoby mające w nim konta mogą stracić do 60 proc. swych wkładów - poinformował w sobotę minister finansów Cypru Michalis Sarris.

Od soboty 30 marca ogólnopolska sieć dróg płatnych objętych systemem e-myta powiększyła się o kolejne 160 kilometrów. Płatne stały się m.in. fragmenty dróg ekspresowych S7, S8, S19 oraz dróg krajowych nr 4, 7 i 79.

Resort finansów zgodził się, by dopiero od października 2013 r. przedsiębiorcy musieli umieszczać na paragonach dodatkowe informacje pozwalające na jednoznaczną identyfikację towarów. MF przewidywało pierwotnie, że wymóg ten będzie obowiązywał od 1 kwietnia.

Jeszcze w kwietniu Towarowa Giełda Energii zacznie publikować nowy indeks dla całego rynku "zielonych certyfikatów". Jak powiedział PAP prezes TGE Ireneusz Łazor, giełda przygotowuje też dla tego rynku produkt typu forward.

Kanadyjski regulator rynków finansowych uznał, że sześć największych banków w kraju jest "zbyt dużych, by upaść". Za taką zapowiedź ochrony banki te jednak muszą zapłacić - wymogi kapitałowe wobec nich zostały podwyższone.

W ciągu dwóch tygodni wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 75 tys. rolników. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje je od 15 marca. Na tegoroczne dopłaty przeznaczone jest ok. 3,5 mld euro.

W połowie 2015 r. powinna zostać otwarta nowa hala przylotów w porcie lotniczym Katowice - poinformowały władze lotniska. W połowie roku lotnisko ma mieć projekt budowlany i zgodę na budowę, sama budowa powinna ruszyć pod koniec br. lub na początku 2014 r.

Sąd Najwyższy Indii odrzucił w poniedziałek wniosek dotyczący opatentowania leku na raka, złożony przez szwajcarską firmę farmaceutyczną Novartis. To poważny cios dla zachodnich gigantów farmaceutycznych, którzy koncentrują się na Indiach - ocenia Reuters.

Grupa Lotos obniża od soboty 30 marca cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 i 98 o 4 zł na tysiąc litrów, a oleju napędowego do celów opałowych o 10 zł, cena oleju napędowego nie zmienia się - poinformowało biuro prasowe spółki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Przeżycia najgłębszej radości, która płynie ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, życzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Wielką Sobotę, podczas tradycyjnego święcenia pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie.

Z okazji Świąt Wielkanocnych premier Donald Tusk życzył Polakom, aby na przekór pogodzie, w każdym z domów było jak najwięcej ciepła, nadziei i miłości. Wideo z życzeniami opublikowano w sobotę na stronie internetowej Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Liczba awarii zmniejszyła się o kolejne 22 tysiące - poinformowała w poniedziałek PGE Dystrybucja SA. Bez prądu pozostaje ok. 34 tys. odbiorców na terenie Oddziału Warszawa. Do awarii sieci doszło na Mazowszu i Podlasiu po intensywnych opadach śniegu. Według służb meteorologicznych w niedzielę po południu i w ciągu nocy spadło ok. 25 cm śniegu. W wielu miejscach pod naporem śniegu łamały się drzewa i zrywały linie energetyczne. Usuwanie awarii może potrwać do godzin wieczornych - informuje PGE Dystrybucja. Pracują nad tym wszystkie ekipy pogotowia energetycznego i firmy zewnętrzne.

Proponujemy, by pacjenci w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, bez wizyty u specjalisty, mogli wykonać więcej badań diagnostycznych, np. EKG wysiłkowe, holter EKG i ciśnieniowy, USG - powiedziała PAP prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Mimo odblokowania przez Komisję Europejską funduszy UE na drogi, wszystkie partie opozycyjne nadal opowiadają się za odwołaniem ministra transportu Sławomira Nowaka. Sejm zajmie się wnioskiem SP o wyrażenie wotum nieufności ministrowi, na posiedzeniu rozpoczynającym się w środę.

W pierwszej połowie kwietnia ma dojść do spotkania przedstawicieli resortu finansów, warszawskiego ratusza oraz kierownictwa PO w sprawie rozwiązania kwestii roszczeń związanych z dekretem Bieruta - poinformowały źródła PAP w Platformie.

W PO nadal panuje pat wokół związków partnerskich - partyjni konserwatyści nie chcą oddzielnej ustawy definiującej takie związki i nadającej im konkretne uprawnienia. Im mniej precyzyjne prawo, tym większe pole do nadużyć - odpowiadają zwolennicy ustawy. Kolejna tura rozmów - w kwietniu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawił mszę na udekorowanym kwiatami z Holandii placu Świętego Piotra. Według Watykanu na mszę przybyło około ćwierć miliona ludzi.

Papież Franciszek zwracając się do wiernych podczas południowego spotkania w drugi dzień świąt wielkanocnych wyraził pragnienie, by tajemnica i siła zmartwychwstania Chrystusa przywróciły ufność i nadzieję. Modlił się o to, by nienawiść ustąpiła miejsca miłości.

Zamiecie i zawieje śnieżne coraz bardziej komplikują warunki na drogach w Europie Środkowej. Na Węgrzech wezbrana woda zalała już 120 tysięcy hektarów. W ewakuacji mieszkańców Słowacji pomaga wojsko.

Korea Północna ogłosiła, że wchodzi w "stan wojny" z Koreą Południową. O decyzji komunistycznych władz w Phenianie poinformowała w sobotę północnokoreańska agencja KCNA.

Były premier Korei Płn. Pak Pong Dzu, który stracił to stanowisko w 2007 r. z powodu niepowodzenia we wdrażaniu reform ekonomicznych, ponownie został w poniedziałek mianowany szefem rządu - poinformowała północnokoreańska agencja KCNA.

Korea Północna zagroziła w niedzielę atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Koreą Południową. Według północnokoreańskiego dziennika "Rodong Sinmun" celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie oświadczyła w poniedziałek, że jej kraj nie bacząc na polityczne konsekwencje, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, odpowie "ostro i w sposób natychmiastowy" na wszelkie prowokacje ze strony Korei Płn.

USA mimo gróźb Korei Północnej wysłały w niedzielę do Korei Południowej niewykrywalne przez radary nowoczesne myśliwce F-22, aby dołączyły do wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów wojskowych.

Rosja zaapelowała w sobotę do obu państw koreańskich i Stanów Zjednoczonych, by wykazały się poczuciem odpowiedzialności i powściągliwością po ogłoszeniu przez Koreę Północną, że weszła w stan wojny z Seulem.

Amerykańscy pracodawcy i związkowcy osiągnęli kompromis w sprawie pracowników z zagranicy, co usuwa główną przeszkodę dla planowanej szerokiej reformy prawa imigracyjnego w USA - poinformowało w sobotę cytowane przez Reutera źródło bliskie negocjacjom.

Po raz drugi w historii w Wielką Sobotę doszło do telewizyjnej prezentacji Całunu Turyńskiego, w który według tradycji owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Rejestrowana przez kamery liturgiczna ceremonia odbyła się w katedrze w Turynie.

Sąd Najwyższy Kenii orzekł w sobotę jednogłośnie, że przeprowadzone 4 marca wybory prezydenckie były uczciwe i wiarygodne, zatwierdzając w ten sposób Uhuru Kenyattę jako czwartego prezydenta Kenii.

Dwanaście osób zginęło, a czternaście zostało rannych w wypadku autobusu, który zderzył się z ciężarówką i spadł w przepaść w stanie Veracruz we wschodnim Meksyku - poinformowała w niedzielę agencja Associated Press, powołując się na lokalne władze.(PAP)

seb/