Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 8-9 czerwca

09-06-2013 19:41
09.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Choć po wejściu do UE od 1 lipca Chorwaci będą mogli bez ograniczeń pracować w Irlandii, Czechach, Estonii, na Litwie i w państwach skandynawskich, to co najmniej dwuletnie restrykcje wprowadzą kluczowi partnerzy handlowi Zagrzebia - Niemcy i Austria.

PiS, związkowcy i działacze akcji obywatelskiej "Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska" zorganizowali w sobotę w Czarnowąsach pod Opolem protest i blokadę drogi, by poprzeć rozbudowę Elektrowni Opole. Stanęło tam też miasteczko namiotowe.

Po chorwacko-słoweńskich sporach o granice i o depozyty w banku Ljubljanska Banka wraz z wejściem Chorwacji do UE 1 lipca szykuje się kolejny spór między Zagrzebiem i Lublaną - tym razem o kiełbasę kranjską oraz czerwone wino teran.

Brytyjski budżet wciąż daleki jest od zrównoważenia, a politykę zaciskania pasa będzie realizował nie tylko obecny rząd, ale także przyszły do 2020 r. Cięcia będą długofalową cechą polityki budżetowej - prognozują dwa wpływowe ośrodki badawcze.

W sobotę do Polski wrócili z Turcji i Rodos klienci biura podróży R'tur, które w piątek ogłosiło niewypłacalność - poinformowała PAP Joanna Czechowicz z biura prasowego mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Prawie połowa Włochów nie pojedzie latem tego roku na wakacje - wynika z przedstawionego w sobotę sondażu. To rezultat kryzysu i wysokich cen wypoczynku. Zwraca się uwagę, że może to pogłębić kłopoty włoskiego sektora turystycznego.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 8 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 5 zł i oleju napędowego o 19 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 21 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W niedzielę straż pożarna w całej Polsce interweniowała, głównie w godzinach popołudniowych, prawie 800 razy - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Z powodu niedzielnej ulewy stołeczna straż pożarna otrzymała ponad 200 zgłoszeń dot. głównie podtopień. Strażacy wypompowują wodę m.in. z izby przyjęć szpitala przy ul. Inflanckiej; zalana jest też część Trasy Toruńskiej. Z ruchu wyłączone były też cztery stacje metra.

Ponad 200 zgłoszeń otrzymała w niedzielę po południu straż pożarna w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) po nawałnicy, jaka przeszła nad miastem. Podtopione są piwnice i niżej położone mieszkania.

Przedstawiciele centrolewicowych ruchów współtworzących Europę Plus powołali w piątek zespół polityczny, który ma uzgadniać polityczne cele inicjatywy. "Wierzę, że to początek budowania silnej koalicji centrolewicowej" - mówił b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jesienią zapadnie decyzja, czy Ruch Narodowy weźmie udział w wyborach - zapowiedzieli podczas sobotniego kongresu w Warszawie jego liderzy. Ich zdaniem celem Ruchu jest "obalenie republiki okrągłego stołu" i "wojna z lewactwem".

Promowanie Polski jako miejsca organizacji Światowego Szczytu Kobiet w 2016 r. było głównym celem polskich uczestniczek tegorocznego szczytu, który odbył się w dniach 6-8 czerwca w Kuala Lumpur - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ.

Założycielki dwóch zgromadzeń zakonnych - sióstr prezentek i serafitek - Zofia Czeska i matka Małgorzata Łucja Szewczyk zostały w niedzielę nowymi błogosławionymi. "Dziedzictwo, które nam zostawiają, to czynić dobro i czynić je dobrze" - mówił prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

W sobotę po południu do Polski wróciło samolotem 25 osób poszkodowanych w wypadku autokaru w Bawarii. W tej grupie było 21 gimnazjalistów z Lwówka Śląskiego. Grupa przyleciała do Wrocławia. Siedem osób nadal pozostaje w szpitalu w Niemczach; jedna osoba zginęła.

Dwadzieścioro dzieci, uczestników Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca, który odbył się w Koninie, trafiło do szpitala z objawami wskazującymi na nieżyt jelitowo-żołądkowy - poinformował w sobotę PAP dyrektor szpitala w Koninie Grzegorz Wrona.

Ojciec podejrzany o usiłowanie zabójstwa swojego 8-letniego syna trafił na trzy miesiące do aresztu. Tak zdecydował w niedzielę Sąd Rejonowy w Stalowej Woli (Podkarpackie). Dziecko wypadło z czwartego piętra na trawnik; trafiło do szpitala.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Kulminacyjna fala powodziowa na Dunaju w Budapeszcie pojawi się w niedzielę wieczorem; wały przeciwpowodziowe zostały wzmocnione w newralgicznych miejscach, aby ochronić stolicę przed zalaniem - powiedział premier Viktor Orban.

Walczące z falą kulminacyjną na Łabie władze kraju związkowego Saksonia-Anhalt zaostrzyły w niedzielę kontrolę wałów przeciwpowodziowych po otrzymaniu ostrzeżenia o planowanym zamachu. "Traktujemy poważnie list z ostrzeżeniem" - powiedział szef MSW landu.

W nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnych demonstracji antyrządowych w Ankarze i Stambule. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych

Po 10 dniach demonstracji przeciwko autorytarnemu rządowi tureckie władze zaczynają wysyłać do protestujących sprzeczne sygnały: gubernator Stambułu przeprosił ich w niedzielę za ekscesy policji, podczas gdy premier znów nazwał ich "grupką szabrowników".

Setki tysięcy młodych ludzi demonstrują od 10 dni w centrum Stambułu, protestując przeciw polityce premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którego oskarżają o reprezentowanie tylko części tureckiego społeczeństwa. W niedzielę na placu Taksim tańczyli tango.

Między innymi o strefie euro i energetyce rozmawiali w niedzielę w Rydze prezydenci Polski i Łotwy Bronisław Komorowski i Andris Berzins. Komorowski przebywa na Łotwie z jednodniową wizytą roboczą.

Na pierwszych od ponad dwóch lat rozmowach roboczych przedstawicieli obu państw koreańskich ustalono w niedzielę, że 12 czerwca w Seulu dojdzie do spotkania na szczeblu ministerialnym - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap.

Prezydenci USA i Chin Barack Obama i Xi Jinping zgodzili się, że Korea Płn. musi zrezygnować z posiadania broni nuklearnej - poinformował w sobotę doradca prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon. Dodał, że Obama poruszył też problem kradzieży w sieci.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zakończyła 7-dniową wizytę w Chinach. Jednym z jej głównych celów było uzyskanie wsparcia nowych chińskich władz dla wzmocnienia współpracy w wymiarze gospodarczym - poinformowało w komunikacie Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.

Papież Franciszek przyjął w sobotę na audiencji prezydenta Włoch. Ta pierwsza w tym pontyfikacie oficjalna wizyta głowy państwa w Watykanie miała na życzenie papieża skromną oprawę, a ceremoniał ograniczono do niezbędnego minimum.

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) wystąpiła w sobotę z formalnym wnioskiem o rozpoczęcie śledztwa w celu ustalenia źródeł przecieku do mediów informacji o tajnych programach zbierania danych z serwerów firm internetowych.

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprotestowało przeciwko sprzedaży w barze w Wiedniu kanapek, nazwanych nazwiskami ofiar cosa nostra, bohaterów walki z sycylijską mafią. Według MSZ w Rzymie jest to "niedopuszczalne i obraźliwe".(PAP)

seb/