Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 6-7 kwietnia

07-04-2013 19:26
07.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał, że część programu oszczędności budżetowych centro-prawicowego rządu premiera Pedro Passosa Coelho nie jest zgodna z prawem.

Minister finansów Luksemburga Luc Frieden w niedzielę w rozmowie z niemiecką gazetą "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) zasygnalizował gotowość swego kraju do ograniczenia tajemnicy bankowej.

Polska powinna być krajem tranzytowym, budowa gazociągu przebiegającego przez Polskę byłaby korzystna, nawet gdyby z gazu nie korzystały polskie podmioty - powiedział w sobotę w Poznaniu lider SLD Leszek Miller.

Warunkiem dalszej rozbudowy Gazociągu Północnego jest zapotrzebowanie na gaz ze strony potencjalnych klientów oraz przestrzeganie standardów ekologicznych - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew występując w sobotę na forum Baltic Sea Action w Petersburgu.

Rząd Mario Montiego podjął w sobotę oczekiwaną decyzję o odblokowaniu w ciągu najbliższego roku 40 miliardów euro, jakie państwo włoskie winne jest prywatnym firmom. Długi te są jedną z podstawowych przyczyn trudności, jakie przeżywają przedsiębiorcy.

Mo-Bruk podpisał z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie na kwotę 18 mln zł projektu "Wdrożenie innowacyjnej technologii wysokoenergetycznego paliwa alternatywnego Eko" w Jedliczu, w woj. podkarpackim - podał Mo-Bruk w komunikacie.

Zniesienie podatku VAT na bezpłatne porady prawne, zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego u nowego pracodawcy to wybrane propozycje ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, które Ministerstwo Gospodarki przypomina w przesłanym PAP komunikacie.

Ministerstwo transportu pracuje nad zmianami w prawie, które mają uprościć procedury towarzyszące realizacji inwestycji kolejowych. Kolejarze czekają na te zmiany, ale eksperci wskazują, że propozycje uproszczeń mogą budzić wątpliwości prawne.

Wypowiedź ministra transportu Sławomira Nowaka, że Przewozy Regionalne są w fatalnej sytuacji finansowej i zagrożone upadłością, odbieram jako atak na spółkę - powiedziała PAP prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska.

Po tegorocznych zbiorach udział polskiego chmielu w produkcji krajowej branży piwowarskiej ma wynieść, zgodnie z jej zapowiedziami, 75 proc. Więcej chmielu, niż w poprzednich latach zamierza w tym roku kupić od polskich plantatorów Kompania Piwowarska (KP) - zapowiada jej kierownictwo.

Brudny słoik po dżemie to szkło, czy odpad zmieszany? To gminy powinny informować mieszkańców, jak należy segregować śmieci - powiedział PAP wiceminister środowiska Piotr Woźniak. Wyraził też nadzieję, że gminy zdążą z przetargami dotyczącymi wyboru firm odbierających odpady.

W Niemczech z usług rajów podatkowych korzysta ponad 100 000 osób - twierdzą dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i tygodnik "Focus" w sobotnim numerze, podsumowując najnowsze rewelacje dziennikarskie na temat dziesięciu "oaz" podatkowych na świecie.

Sprawa oszustw podatkowych b. francuskiego ministra ds. budżetu Jerome Cahuzaca nabiera coraz większych rozmiarów. Media twierdzą, że próbował on zdeponować 15 milionów euro w Szwajcarii.

Coraz więcej młodych Włochów opuszcza kraj w poszukiwaniu pracy, a zjawisko to osiąga rozmiary nienotowane od dekad - wynika ze statystyk. W zeszłym roku wyemigrowało z Italii prawie 80 tysięcy osób, czyli o 30 procent więcej niż w poprzednim.

PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 57 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 58 zł i oleju napędowego o 54 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 52 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos od soboty obniża ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 62 zł na tysiąc litrów, a benzyny bezołowiowej 98 o 63 zł.

WYDARZENIA Z KRAJU

Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec posłów PSL, którzy zagłosowali za wotum nieufności dla ministra transportu. Zadeklarował też zdecydowanie większą zwartość koalicji przy kolejnych głosowaniach.

Wicepremier Janusz Piechociński chce ujawnienia instrukcji jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II. Nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o memorandum w tej sprawie, podpisanym przez EuRoPol Gaz i Gazprom.

Solidarna Polska zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego lub włączenia do obrad kolejnego jej posiedzenia sprawy memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę. Kancelaria Prezydenta odpowiada, że posiedzenie zaplanowane jest na maj.

Rosja potrafi używać kwestii bezpieczeństwa energetycznego do realizacji swoich celów politycznych i tu mamy klasyczny przykład. Powinniśmy mieć więcej dystansu i umieć wyciągać wnioski - powiedział w sobotę Grzegorz Schetyna w radiu RMF FM.

Opozycja krytykuje postawę ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego ws. memorandum dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta za błąd uważa działania władz spółki EuRoPol Gaz.

Lider SLD Leszek Miller zaprezentował w niedzielę w Warszawie "Lewicowy Dekalog Zdrowotny". Jest to dziesięciopunktowy program naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce, m.in. przez zagwarantowanie 7 proc. PKB na opiekę zdrowotną.

O potrzebie tworzenia nowych miejsc pracy, reformie systemu podatkowego i służby zdrowia mówił w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Środy Wielkopolskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zdaniem szefa PiS obecnie problemem numer jeden w Polsce jest brak pracy. W Nowym Tomyślu mówił o OFE i straszył strefą euro.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę we Wschowie, że jego partia przedstawi projekt ustawy związany z finansowaniem służby zdrowia z budżetu państwa.

Rozpoczynamy pracę nad programem samorządowym Ruchu Palikota; dzięki nam jakość funkcjonowania samorządu w Polsce będzie całkiem inna - zadeklarował lider RP Janusz Palikot. W sobotę w Warszawie odbywa się konwencja samorządowa Ruchu.

Prezydent Bronisław Komorowski otrzymał w sobotę nagrodę Wiktora 2012 w kategorii Polityk Roku. Statuetki te przyznawane są wybitnym osobowościom medialnym dostali także m.in.: Aleksandra Kurzak, Andrzej Grabowski i Justyna Kowalczyk.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Kolejna tura negocjacji z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego zakończyła się w sobotę w Kazachstanie. Nikt nie mówi o sukcesie, ale oceny rozmów w Ałma Acie są dość zróżnicowane.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ułaskawił skazanego na cztery lata więzienia byłego szefa MSW Jurija Łucenkę - poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka prezydenta Daria Czepak.

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wyboru prezydenta przez parlament Włoch i reprezentantów regionów nie wiadomo, kto może zostać następcą 87-letniego Giorgio Napolitano. Pogłębia to instytucjonalny stan niepewności w kraju, gdzie nie udaje się stworzyć rządu.

Korea Północna zasugerowała także Chinom ewakuację swojej ambasady w Phenianie - poinformowała w sobotę z Pekinu niemiecka agencja dpa. Nie wiadomo, jakie jest stanowisko chińskich władz w tej sprawie.

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague oświadczył w niedzielę, że nie ma "pilnej konieczności" wycofywania z Korei Północnej brytyjskich dyplomatów. W piątek Phenian zasugerował ewakuację personelu dyplomatycznego ambasad w Korei Północnej.

Departament Obrony USA postanowił odroczyć próbę z międzykontynentalnym pociskiem balistycznym Minuteman 3 ze względu na napięcie na Płw. Koreańskim wywołane groźbami Korei Pólnocnej - oświadczył w sobotę anonimowy funkcjonariusz Pentagonu.

Możliwe, że już w przyszłym tygodniu ponadpartyjna grupa ośmiu senatorów USA przedstawi projekt reformy imigracyjnej. Czołowy członek grupy, Demokrata Charles Schumer, obiecuje, że będzie zabiegał, by przy okazji rozwiązać kwestię zniesienia wiz dla Polaków.

68-letni Tammam Salam, sunnita, deputowany prozachodniej opozycji, były minister kultury, został mianowany w sobotę nowym premierem Libanu - ogłosił urząd prezydenta Michela Sulaimana.

W ciągu najbliższych tygodni ma zostać wszczęte śledztwo przeciwko 50 mieszkającym w Niemczech byłym strażnikom niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - podała w sobotę niemiecka rozgłośnia Deutschlandfunk. Zarzuty dotyczą pomocy w morderstwie.

Trzęsienie ziemi o sile 5,6 w skali Richtera nawiedziło w sobotę rano czasu lokalnego okolice rosyjskiego portu Władywostok, w pobliżu granicy z Chinami i Koreą Północną - poinformował amerykański instytut geofizyczny USGS.

Trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera nawiedziło w sobotę wschodnią Indonezję. Jak dotąd nie było doniesień o ofiarach, bądź stratach materialnych. (PAP)

ana/