Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 27-28 kwietnia

28-04-2013 19:16
28.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie prowadzić niebawem konsultacje z innymi państwami Unii Europejskiej, które popierają stanowisko Polski w sprawie wyrównania stawki VAT na e-booki. - poinformował PAP rzecznik prasowy ministerstwa Artur Koziołek.

Od 29 kwietnia br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji dla przetwórców rolnych. W pierwszej kolejności o pieniądze będą mogły się ubiegać grupy producentów rolnych, a także spółki, spółdzielnie i centra dystrybucji produktów rolnych.

W stolicy Słowenii Lublanie odbyła się w sobotę demonstracja, której uczestnicy protestowali zarówno przeciwko skorumpowaniu klasy politycznej, jak i przeciwko polityce oszczędności prowadzonej przez władze.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Wiele wskazuje na to, że po długim weekendzie majowym uchwalony zostanie obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który cofa przeprowadzoną przez ministra sprawiedliwości reorganizację sądów. Projekt poprze PSL, cała opozycja i prawdopodobnie część posłów PO.

Zwracam się do Pana Prokuratora z wnioskiem o złożenie skargi kasacyjnej na niekorzyść oskarżonych Beaty Sawickiej i Mirosława Wądołowskiego - napisał b. agent CBA, obecnie poseł PiS, Tomasz Kaczmarek do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Ponad dwa miesiące po wyborach desygnowany w środę na premiera Włoch Enrico Letta przedstawił w sobotę skład swego rządu, okre.ślanego jako gabinet szerokiego porozumienia. Utworzyła go centrolewica przy poparciu i udziale centroprawicy.

"Tragiczny, kryminalny gest bezrobotnego" - tak wicepremier i szef MSW Włoch Angelino Alfano określił niedzielną strzelaninę przed Kancelarią Premiera w Rzymie, gdzie 49-letni mężczyzna otworzył ogień z pistoletu do karabinierów, raniąc dwóch z nich. Obrażenia odniosła też przechodząca ciężarna kobieta.

Dwa najważniejsze na Węgrzech ugrupowania opozycyjne, socjaliści i Ruch Wyborczy "Razem 2014", postanowiły zawrzeć sojusz przed wyborami w 2014 roku, by móc pokonać rządzący Fidesz - poinformowały w sobotę obie partie.

Samobójcze zamachy bombowe na bazy wojenne zachodnich wojsk, ambasady a także skrytobójcze mordy zachodnich żołnierzy przez zaciągających się do afgańskiego wojska dywersantów - tak ma wyglądać wiosenna ofensywa, którą w sobotę zapowiedzieli talibowie.

Korea Północna wydaje się przygotowywać zakrojone na dużą skalę manewry lądowe i lotnicze - twierdziły w niedzielę rządowe źródła w Seulu, na które powołuje się agencja Yonhap.

Według wstępnych i niepełnych wyników, centroprawicowe i eurosceptyczne ugrupowania Partia Niepodległości (PN) i Partia Postępowa (PP) odniosły zwycięstwo w sobotnich wyborach parlamentarnych w Islandii.

Większość południowokoreańskich pracowników opuściła w sobotę unieruchomiony przed trzema tygodniami przez władze Korei Północnej park przemysłowy Kaesong, powracając na polecenie swego rządu do ojczyzny - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zapowiedział w sobotę początek konsultacji na temat utworzenia rządu jedności narodowej - poinformowała palestyńska agencja WAFA. (PAP)

pr/