Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 23-24 lutego

24-02-2013 19:01
24.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Agencja Moody's obniżyła w piątek rating Wielkiej Brytanii z najwyższego poziomu AAA do AA1. Jako powód podano słabą koniunkturę i rosnące zadłużenie oraz wskazano na "skromną" perspektywę wzrostu.

Obniżka ratingu W. Brytanii "brutalnie uzmysławia, jak trudnym problemem jest redukcja zadłużenia i przypomina, że nie ma od tego ucieczki" - powiedział minister finansów George Osborne w reakcji na decyzję agencji Moody's.

Obniżenie ratingu Wielkiej Brytanii przez agencję Moody's, które miało miejsce w piątek, z najwyższego poziomu AAA o oczko niżej do AA1 ma głównie znaczenie "symboliczne" - powiedział w rozmowie z BBC brytyjski minister ds. biznesu Vince Cable.

Francja nie wprowadzi żadnych dodatkowych środków oszczędnościowych w tym roku i zamiast tego skoncentruje się na cięciach wydatków w roku 2014, by zmniejszyć deficyt budżetowy do 3 proc. PKB - oświadczył w sobotę prezydent Francois Hollande.

Ministerstwo Finansów chce opodatkować zyski z tzw. polisolokat. Zdaniem ekspertów to kolejna - po opodatkowaniu zysków z lokat jednodniowych - próba uszczelnienia systemu opodatkowania dochodów kapitałowych.

UE powinna odejść od kosztownej polityki klimatycznej i wynikającej z tego drogiej energii - uważa minister środowiska Marcin Korolec. Wskazał na sytuację w USA, gdzie ceny energii spadają przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2.

Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że deficyt w obrotach towarowych Polski z zagranicą w 2013 roku spadnie do 6,1 mld euro z 9,7 mld euro w 2012 roku - podało MG w komunikacie.

Ponad jedna trzecia chińskich przedsiębiorstw ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, co utrudnia ich rozwój - wynika z raportu międzynarodowej firmy konsultingowej Grant Thornton International.

Iran znalazł nowe, znaczące złoża rudy uranu, które mogą być wykorzystane w jego programie nuklearnym. Wyznaczył też 16 kolejnych miejsc, w których mogą być postawione elektrownie jądrowe - podała irańska agencja atomowa, na którą w sobotę powołuje się IRNA.

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że Polska powinna podjąć decyzję ws. wejścia do strefy euro po analizie, "czy to się opłaca polskiej gospodarce, polskiej polityce i przeciętnemu Kowalskiemu". Zdaniem prezydenta dla Polski ważne będą doświadczenia m.in. Słowacji, która wprowadziła europejską walutę.

Grupa Lotos obniża od soboty 23 lutego cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 i 98 o 9 zł na tysiąc litrów, cenę oleju napędowego o 17 zł i oleju napędowego do celów opałowych o 20 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 5 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 4 zł i oleju napędowego o 12 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 21 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Jedna osoba nie żyje, a kolejna z obrażeniami kręgosłupa została przetransportowana za pomocą śmigłowca do zakopiańskiego szpitala - to skutek lawiny, jaka zeszła w niedzielę przed południem w rejonie Morskiego Oka w Tatrach, porywając w sumie pięć osób.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że Polsce potrzeba więcej inwestycji w postaci obwodnic, szukanie nowych inwestorów, a mniej dyskusji o legalizacji narkotyków. Piechociński spotkał się rw sobotę z samorządowcami w Ełku (warmińsko-mazurskie).

Kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński przedstawił w niedzielę zespół 24 ekspertów, którzy - jak mówił - są gotowi "wziąć odpowiedzialność za Polskę". Priorytetami rządu technicznego ma być: walka z bezrobociem, odbudowa polskiej wspólnoty i sprawne państwo.

We wtorek 26 lutego w miejscowości Kije w gminie Sulechów (Lubuskie) kanadyjska firma rozpocznie prace wiertnicze mające na celu rozpoznanie głęboko położonych złóż miedzi - poinformował Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

Komisja Europejska zatwierdziła projekt budowy na Lubelszczyźnie blisko trzech tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowej za ponad 300 mln zł. Wykonawca sieci będzie znany najwcześniej pod koniec marca - informuje lubelski Urząd Marszałkowski.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni będzie odbywał dwustronne spotkania z Kościołami i związkami wyznaniowymi w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym - dowiedział się PAP w sobotę w MAC.

Aleksander Kwaśniewski postanowił się zapisać do nowego PiS - Palikot i Siwiec - jestem tym zażenowany - mówi szef SLD Leszek Miller. Zapowiada wykluczenie z SLD Ryszarda Kalisza, jeśli ten będzie tworzył listę do PE we współpracy z Kwaśniewskim, Januszem Palikotem i Markiem Siwcem.

To wydarzenie powinno nas prowadzić do realizacji idei zimowej olimpiady w rejonie Tatr - mówił prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w sobotę V Masowy, Rekreacyjny Bieg Narciarski "Szlak bez granic", prowadzący z Siwej Polany w polskich Tatrach do Oravic na Słowacji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

We Włoszech rozpoczęły się w niedzielę dwudniowe wybory parlamentarne, którym z zainteresowaniem przygląda się cała Europa. Pogrążony do niedawna w ciężkim kryzysie finansowym kraj decyduje o swej przyszłości po ponad roku pracy rządu ekspertów Mario Montiego.

Nowym prezydentem Cypru, według sondaży przeprowadzonych przy wyjściu z lokali wyborczych, zostanie konserwatywny polityk Nikos Anastasiadis. W przeprowadzonej w niedzielę drugiej turze wyborów zdobył on według różnych szacunków od 57,6 do 61,5 proc. głosów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się przed rozpoczynającą się w niedzielę wizytą w Turcji za przyśpieszeniem rozmów o wejściu tego kraju do UE. Mówiła o potrzebie otwarcia nowego rozdziału w negocjacjach z Ankarą.

Trzy chińskie okręty wpłynęły w niedzielę na japońskie wody terytorialne w pobliżu spornych wysp Senkaku, zwanych w Chinach Diaoyu, na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż przybrzeżna.

Korea Płn. zagroziła w sobotę dowództwu amerykańskich wojsk stacjonujących w Korei Płd., że "spotka je żałosne zniszczenie", jeśli przeprowadzą zaplanowane na marzec manewry z południowokoreańskimi żołnierzami - podały państwowe media w Phenianie.

Tysiące ludzi w Hiszpanii wzięły w sobotę udział w protestach przeciw oszczędnościom wprowadzanym przez centroprawicowy rząd Mariano Rajoya.

Ponad 100 tysięcy osób zgromadziło się w niedzielne południe na Placu świętego Piotra na ostatnim spotkaniu z Benedyktem XVI na modlitwie Anioł Pański przed jego abdykacją. Papieża żegnali muzyką i okrzykami wierni z wielu krajów.

Gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee poinformował w piątek o wycieku z co najmniej sześciu podziemnych zbiorników, w których przechowywane są wysoko radioaktywne i toksyczne odpady na terenie kompleksu Hanford. Zapowiedziano dodatkowy monitoring zbiorników.

Wybory parlamentarne w Egipcie rozpoczną się 22 kwietnia, a nie jak wcześniej zapowiadano 27 kwietnia - poinformował w sobotę rzecznik prezydenta Mohammeda Mursiego. Poprzednią datę wyborów krytykowali Koptowie, gdyż zbiegała się z obchodami Wielkanocy.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, hospitalizowany od poniedziałku w Caracas, w dalszym ciągu kieruje państwem - powiedział w piątek wieczorem wiceprezydent Nicolas Maduros, dementując pogłoski na Twittwerze o próżni politycznej i militarnej w kraju.

Watykański sekretariat stanu potępił w sobotę próby wpłynięcia na kardynałów-elektorów przed konklawe. Za takie uznał w rozpowszechnianie w mediach niepotwierdzonych czy wręcz fałszywych informacji na temat tego, co rzekomo dzieje się za Spiżową Bramą. (PAP)

ana/