Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

21-04-2013 19:00
21.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Ocena zmian mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski to jeden z tematów planowanego na maj posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział w niedzielę PAP rzecznik szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron.

Cała problematyka energetyki powinna być skupiona w gestii jednego ministra - gospodarki, a tworzenie nowego ministerstwa energetyki jest niepotrzebne - powiedział w sobotę przewodniczący SLD Leszek Miller.

Polski przewoźnik podjął decyzję o anulowaniu wszystkich poniedziałkowych rejsów do i z Monachium oraz Frankfurtu w związku z planowanym strajkiem pracowników obsługi naziemnej niemieckiej Lufthansy. Inne rejsy LOT-u mają być realizowane zgodnie z rozkładem.

Prezydent Bronisław Komorowski skrytykował w sobotę możliwość zakupu przez Lasy Państwowe prywatyzowanej spółki Polskie Koleje Linowe (PKL), które zarządzają m.in. kolejką linową na Kasprowy Wierch. Prezydent uczestniczył w Niepołomicach w obchodach Święta Lasu.

We wtorek stały komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem założeń do zmian zakładających opodatkowanie wykorzystania aut służbowych do celów prywatnych - poinformował PAP resort gospodarki. Biuro prasowe resortu gospodarki poinformowało, że rozpatrzenie przygotowanego przez MG projektu jeszcze w kwietniu pozwoli opracować projekt ustawy, która miałaby szansę na uchwalenie przez Sejm jeszcze w tym roku.

Grupa Lotos podwyższa od soboty cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 i 98 o 7 zł na tysiąc litrów oraz obniża cenę oleju napędowego o 15 zł i oleju napędowego do celów opałowych o 10 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

Eksperci Banku Światowego wskazywali w Waszyngtonie na Polskę jako przykład do naśladowania w wykorzystywaniu funduszy unijnych i dobrego radzenia sobie gospodarki w czasie kryzysu. Teraz ich zdaniem powinniśmy się skoncentrować na zwiększeniu innowacyjności.

G20 nie zamierza ustanawiać "twardych" celów redukcji zadłużenia uznając, że polityka zaciskania pasa nie przynosi owoców w postaci ożywienia gospodarczego. Grupa chce za to ściślejszej współpracy, by skutecznej walczyć z rajami podatkowymi.

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wprawdzie odreagowania i lekkie wzrosty, ale i tak był to najgorszy tydzień dla amerykańskich giełd od początku 2013 roku. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,07 proc., do 14.547,51 pkt. Nasdaq zyskał 1,25 proc. i wyniósł 3.206,06 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,88 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.555,25 pkt.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Paweł Piskorski został w sobotę ponownie wybrany na przewodniczącego Stronnictwa Demokratycznego. Piskorski oświadczył, że SD jest otwarte na koalicje. Zaproszenie do współpracy otrzymał od Janusza Palikota, Ryszarda Kalisza i Andrzeja Celińskiego.

W niedzielę od rana mieszkańcy okręgu rybnickiego wybierają senatora, który zastąpi zmarłego w styczniu Antoniego Motyczkę z Platformy Obywatelskiej. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7 i będą czynne do 21. O mandat senatora w wyborach uzupełniających ubiega się ośmiu kandydatów.

W sobotę po południu w okolicy wsi Dębowo z tratwy na Biebrzy spadło sześć osób - pięć zostało uratowanych, jedna jest zaginiona. Niedzielne poszukiwania 30-letniego mężczyzny zakończyły się bez rezultatu. Nie wiadomo, czy akcja zostanie wznowiona w poniedziałek.

Pięciu mężczyzn zginęło w sobotę nad ranem w wypadku samochodu osobowego w miejscowości Celbowo k. Pucka (Pomorskie) na drodze wojewódzkiej nr 216.

Goszczący w Polsce przewodniczący PE Martin Schulz zwiedził w sobotę byłe niemieckie obozy Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau.

Film "Obława" w reżyserii Marcina Krzyształowicza wygrał w sobotę konkurs główny "Wytyczanie drogi" kończącego się Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych zwyciężył "Bejbi blues".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Po czterech dniach od zamachów bombowych podczas Bostońskiego Maratonu i po trwającej dobę bezprecedensowej obławie, policja schwytała w piątek wieczorem czasu lokalnego drugiego z podejrzanych braci - 19-letniego Dżochara Carnajewa. Ukrywał się na łódce stojącej w ogrodzie jednego z domów na przedmieściach Bostonu. Pierwszy z braci został zabity w strzelaninie z policją już rano.

Amerykańska stacja CNN podała w niedzielę, że jej analiza dostępnych danych o Tamerlanie Carnajewie wskazuje na jego możliwe powiązania z islamistycznymi rebeliantami z Północnego Kaukazu. Ci nie przyjmują odpowiedzialności za zamachy w Bostonie.

87-letni prezydent Włoch Giorgio Napolitano przechodzi do historii republiki jako pierwszy szef państwa wybrany na drugą kadencję. Jego reelekcja jest odpowiedzią na polityczny impas, w jakim pogrążył się parlament, niezdolny do wybrania nowej głowy państwa.

Do 179 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan, w środkowo-zachodnich Chinach - poinformowała w niedzielę agencja Xinhua. Rannych jest już blisko 7 tysięcy. Akcję ratowników utrudnioniają liczne osunięcia ziemi, a także ulewne deszcze, które zaczęły padać w nocy z soboty na niedzielę (w sobotę czasu polskiego). Na obszarze najbardziej dotkniętym przez trzęsienie nie działa lub zakłócona jest łączność telefoniczna.

Z powodu ostrzegawczego strajku personelu, który domaga się podwyżki płac o 5,2 proc., niemieckie linie lotnicze Luthansa odwołały w sobotę wieczorem niemal wszystkie swe planowane na poniedziałek loty w Europie i ogromną większość międzykontynentalnych.

Korea Płn. przemieściła kolejne dwie wyrzutnie rakiet na swoje wschodnie wybrzeże, co może oznaczać, że reżim w Pjongjangu przygotowuje się do nowej próby rakietowej - podała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła wojskowe.

Ok. 70 osób, w tym wielu rebeliantów walczących z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, zginęło w walkach trwających od czterech dni między rebeliantami a armią na przedmieściach Damaszku - podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Niedziela jest w Paragwaju dniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Niewykluczone, że do władzy wróci rządząca w latach 1947-2008 Partia Colorado - jej kandydat, milioner Horacio Cartes, jest jednym z faworytów do najwyższego urzędu w państwie.

Pięciu snowboardzistów zginęło pod lawiną, która zeszła w sobotę w górach na zachód od Denver w amerykańskim stanie Kolorado - poinformowały lokalne władze. Kataklizm przeżył szósty snowboardzista, któremu udało się wydostać spod śniegu i wezwać pomoc.

Francuzi jeszcze nigdy nie byli tak niezadowoleni ze swego prezydenta; obecnie blisko trzy czwarte społeczeństwa źle ocenia pracę socjalisty Francois Hollande'a - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu dla "Journal du Dimanche".(PAP)

pel/