Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 2-3 marca

03-03-2013 19:30
03.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Szef niemieckiego MSW Hans-Peter Friedrich zapowiedział sprzeciw swego kraju wobec przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Berlin chce też zaostrzyć sankcje dla osób wyłudzających świadczenia socjalne.

Stany Zjednoczone udzielą Egiptowi pomocy w wysokości 250 milionów dolarów na przezwyciężenie ciężkiego kryzysu gospodarczego, jaki przeżywa ten kraj - oznajmił w niedzielę w Kairze sekretarz stanu USA John Kerry.

Premier Donald Tusk wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzą w poniedziałek międzynarodowe targi nowych technologii CeBIT w Hanowerze. Polska jest w tym roku partnerem strategicznym wydarzenia. Według szacunków weźmie w nim udział 350 polskich firm.

Komisja Nadzoru Finansowego zliberalizowała w ubiegłym tygodniu wymagania wobec banków. Dzięki temu wzrosną szanse na uzyskanie kredytu przez osoby, które do tej pory były odprawiane przez banki z kwitkiem.

W 2013 r. wartość rynku budownictwa drogowego w Polsce spadnie o ok. 27 proc. - do ok. 20 mld zł. Będzie to kolejny rok spadku w tym sektorze - wynika z prognozy firmy analitycznej PMR.

PKP Intercity rozważa zlikwidowanie od czerwca br. części swoich pociągów międzynarodowych. Jak poinformował PAP prezes przewoźnika Janusz Malinowski, chodzi o trzy lub cztery najmniej rentowne połączenia.

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 38 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny o 39 zł, a oleju napędowego o 29 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos obniża od soboty 2 marca cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 i 98 o 19 zł na tysiąc litrów, oleju napędowego o 18 zł i oleju napędowego do celów opałowych o 28 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w poniedziałek spotka się z konsultantami ds. pediatrii, ratownictwa medycznego i medycyny rodzinnej w związku ze śmiercią dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. "Zrobię wszystko, aby winni zostali ukarani" - zapewnił minister.

Wniosek PiS o zbadanie zgodności z konstytucją paktu fiskalnego jest gotowy i do Trybunału Konstytucyjnego trafi po przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu - poinformował w sobotę PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. PiS skarży tryb ratyfikacji paktu, a także część jego przepisów.

W sobotę, dzień po obchodzonym 1 marca Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w kilku polskich miastach - m.in. w Krakowie, Toruniu, Białymstoku i Rzeszowie - odbyły się msze święte w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia i marsze pamięci.

Obecna strategia PiS to skupianie się na kwestiach gospodarczych przy udziale ekspertów, w tym prof. Piotra Glińskiego, z którym partia chce utrzymać współpracę. Politycy PiS podkreślają spójność partii, która jednak - mówią - będzie potrzebowała "świeżej krwi" choćby przed eurowyborami.

Politycy Ruchu Palikota uważają, że włączenie się wraz z Aleksandrem Kwaśniewskim w tworzenie inicjatywy Europa Plus wzmacnia Ruch i daje szansę na silną centrolewicę; niektórzy uważają, że RP powinien teraz odejść od happeningowej aktywności. Politolodzy oceniają jednak, że euforia jest przedwczesna.

Premier Donald Tusk szuka sposobu na scalenie Platformy Obywatelskiej w sytuacji bardzo silnego podziału frakcyjnego i widocznych animozji personalnych - tak politolodzy komentują ostatnie wydarzenia w PO. W poniedziałek okaże się, czy z rządu odejdzie Jarosław Gowin, lider konserwatystów w partii.

Szef PSL Janusz Piechociński powiedział na posiedzeniu Rady Naczelnej stronnictwa, że buduje ofertę nowego centrum na przekór polityce opartej na personaliach i konfliktach. Był też pytany przez członków rady o warunki nowego aliansu i o wyniki lutowego szczytu UE.

Robert Biedroń (Ruch Palikota) chce spotkać się z Lechem Wałęsą w związku ze słowami byłego prezydenta, że homoseksualiści w Sejmie powinni siedzieć "za murem". Politycy wszystkich opcji uważają wypowiedź Wałęsy o gejach za niedopuszczalną.

We wsi Chałupki pod Szczekocinami (Śląskie) upamiętniono w niedzielę ofiary katastrofy kolejowej, do której doszło dokładnie rok temu. W wyniku czołowego zderzenia dwóch pociągów zginęło tam 16 osób, a około 100 odniosło obrażenia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Co najmniej milion osób uczestniczyło w sobotę w Lizbonie i w trzydziestu innych miastach Portugalii w demonstracjach przeciwko polityce oszczędnościowej konserwatywnego rządu, która według liderów związkowych doprowadziła do zapaści gospodarczej .

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano zaapelował w sobotę do partii politycznych o umiar, odpowiedzialność i ochronę wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Apel wystosował w reakcji na pat polityczny, do którego doszło po wyborach parlamentarnych.

Prezydent Izraela Szimon Peres przedłużył o dwa tygodnie termin utworzenia nowego rządu. Prosił o to premier Benjamin Netanjahu, który powiedział w sobotę, że potrzebuje więcej czasu na rozmowy koalicyjne.

Na wspólnej konferencji szefów MSZ Syrii i Iranu irański minister Ali Akbar Salehi oświadczył, że syryjski prezydent Baszar el-Asad pozostanie prawowitym szefem państwa do wyborów w 2014 r. Przedstawiciel Syrii skrytykował zapowiedź pomocy USA dla rebeliantów.

Prawie 200 syryjskich żołnierzy i rebeliantów zginęło w ciągu ośmiu dni walk o akademię policyjną w prowincji Aleppo, na północy Syrii - podało w niedzielę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Na przedmieściach Tampy na Florydzie przerwano w sobotę poszukiwania mężczyzny, który razem z sypialnią zapadł się pod ziemię w gigantyczną dziurę. 36-letni Jeff Bush został uznany za zmarłego.

Królowa Elżbieta II w niedzielę trafiła do szpitala w centrum Londynu z objawami ostrego nieżytu żołądka i jelit; odwołano zaplanowaną na najbliższe dni wizytę 86-letniej monarchini we Włoszech - podał rzecznik Pałacu Buckingham.

Zdecydowana większość Szwajcarów opowiedziała się w referendum za ograniczeniem wygórowanych wynagrodzeń kadry menedżerskiej. Inicjatywę społeczną "Przeciwko oskubywaniu" poparło w niedzielę 67,9 proc. uczestników głosowania - wynika z oficjalnych danych.

Na pół roku przed wyborami do Bundestagu w niemieckiej koalicji rządowej wybuchł ostry spór o przyznanie parom jednopłciowym takich samych praw, jakimi cieszą się małżeństwa heteroseksualne. Kanclerz Angela Merkel gra na czas, próbując przeczekać burzę.

Wybrany kolejny raz na prezydenta Kuby 81-letni Raul Castro podał tydzień temu dwie kluczowe informacje: datę ustąpienia (2018 r.) i nazwisko następcy - Miguela Diaza-Canela. Nowy wiceprezydent ma "zaledwie" 52 lata i uważany jest za pragmatyka, nie ideologa.

W pierwszą niedzielę po abdykacji Benedykta XVI grupy ludzi z całego świata zgromadziły się w południe na placu Świętego Piotra pod zamkniętym oknem w papieskim apartamencie. To pierwszy świąteczny dzień bez modlitwy Anioł Pański z papieżem.

Przed swą abdykacją Benedykt XVI wyraził zgodę na drugie w historii telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego. Widzowie na całym świecie będą mogli go zobaczyć w technice HD w Wielką Sobotę 30 marca. (PAP)

seb/