Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 2-3 lutego

03-02-2013 20:12
03.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

Amerykański indeks giełdowy Dow Jones dzięki pozytywnym danym gospodarczym ogłoszonym w piątek zakończył sesję powyżej 14 tys. pkt. - po raz pierwszy od czasu, gdy kryzys finansowy wstrząsną światową gospodarką.

Grupa Lotos podwyższa od soboty 2 lutego cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 o 11 zł na tysiąc litrów, benzyny 98 o 9 zł, oleju napędowego o 13 zł, a oleju napędowego do celów opałowych o 11 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 13 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 12 zł i oleju napędowego o 29 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 13 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Ruch Palikota i Socjaldemokracja Polska prawdopodobnie razem wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowali w niedzielę liderzy obu partii Janusz Palikot i Wojciech Filemonowicz. Decyzję o współpracy musi zatwierdzić jeszcze zarząd krajowy SdPl.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w sobotę w Monachium, że Europa pozostanie głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na świecie. Potwierdził ofertę podjęcia bilateralnych rozmów z Iranem o programie atomowym i podkreślił znaczenie stosunków z Rosja.

Kandydat SPD na stanowisko kanclerza Niemiec Peer Steinbrueck uzależnił zgodę swojej partii na pomoc finansową dla Cypru podczas głosowania w Bundestagu od spełnienia przez cypryjskie władze szeregu warunków - poinformował w niedzielę "Der Spiegel".

Szef MSZ Iranu Ali Akbar Salehi zasygnalizował w niedzielę w Monachium gotowość do negocjacji o irańskim programie atomowym, zastrzegł jednak, że USA muszą zrezygnować z gróźb pod adresem jego kraju. W sprawie Syrii Teheran podjął dialog z syryjską opozycją.

Sześć światowych mocarstw zaproponowało nową rundę rozmów z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Mają się one odbyć 25 lutego w Kazachstanie - powiedział w niedzielę irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi.

Media europejskie, powołując się na zachodnie źródła dyplomatyczne i wywiadowcze, potwierdziły w sobotę informacje o wtorkowym ataku izraelskiego lotnictwa na cele strategiczne w Syrii, m.in. na jadący do Libanu konwój samochodów z rosyjskimi rakietami SA-17 .

Prezydent Izraela Szimon Peres w sobotę powierzył misję sformowania rządu ustępującemu premierowi Benjaminowi Netanjahu po styczniowych wyborach parlamentarnych.

Francja nie zakończyła jeszcze operacji w Mali, ale wkrótce pałeczkę przejmą kraje afrykańskie - oświadczył w sobotę prezydent Francois Hollande w czasie wizyty w mieście Timbuktu, niedawno odbitym z rąk dżihadystów przez siły francuskie i malijskie.

Sekretarz generalny hiszpańskich socjalistów Alfredo Perez Rubalcaba zażądał w niedzielę dymisji premiera Mariano Rajoya, lidera konserwatywnej Partii Ludowej w związku z oskarżeniami o tolerowanie przez wiele lat praktyk korupcyjnych w kierownictwie partii.

Na Kubie odbywają się w niedzielę wybory do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego i do piętnastu zgromadzeń prowincjonalnych. Jedyną legalną partią jest na wyspie partia komunistyczna, a partie opozycyjne nie uczestniczą w wyborach.

Kubańska opozycja wewnętrzna określa jako "wielką farsę" niedzielne wybory parlamentarne i samorządowe na Kubie, w których jako nielegalne nie mogą uczestniczyć ugrupowania opozycyjne.

Najnowsza seria ataków hakerskich na amerykańskie media i serwisy, w tym "New York Timesa" i Twittera, niepokoi ekspertów, według których stoją za nimi chińscy hakerzy działający w porozumieniu z Pekinem. Rząd USA może być zmuszony do odpowiedzi - ostrzegają.

Najsłynniejszy amerykański snajper, były żołnierz sił specjalnych Navy SEALs, Chris Kyle, został w sobotę zastrzelony na strzelnicy na ranczu w Teksasie - poinformowały w niedzielę media. Domniemany sprawca został aresztowany po krótkim policyjnym pościgu. (PAP)

dan/