Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 16-17 marca

17-03-2013 19:34
17.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Ministrowie finansów państw strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde uzgodnili w sobotę nad ranem pakiet ratunkowy dla zagrożonego niewypłacalnością Cypru w wysokości 10 mld euro - poinformowały źródła oficjalne w Brukseli.

Cypryjski parlament odłożył do poniedziałku posiedzenie, na którym ma być omawiane zawarte w sobotę nad ranem w Brukseli porozumienie dotyczące opodatkowania wszystkich depozytów na wyspie w celu ocalenia kraju przed bankructwem - podały cypryjskie media.

Tysiące Cypryjczyków pobiegły w sobotę rano do banków na wieść o porozumieniu zawartym w Brukseli, na podstawie którego wszystkie depozyty znajdujące się na wyspie zostały obłożone jednorazową opłatą w wysokości od 6,75 do 9,9 proc.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zaproponował w niedzielę na łamach niemieckiej gazety "Welt am Sonntag", by za pomocą kwoty wolnej od podatku w wysokości 25 tys. euro chronić drobnych ciułaczy na Cyprze przed skutkami pakietu ratunkowego.

Wicepremier Janusz Piechociński poinformował w sobotę w Opolu o rozszerzeniu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i przekształceniu jej w strefę opolsko-wałbrzyską. Zapowiedział też, że w woj. opolskim pojawi się duży inwestor branży motoryzacyjnej.

Prezydent Barack Obama wezwał w piątek Kongres do powołania Narodowego Funduszu Energetycznego, z którego finansowane byłyby badania nad rozwojem alternatywnych źródeł energii.

W dwa lata po awarii w Fukushimie w Europie - za wyjątkiem Niemiec - daje się zauważyć powrót zaufania do energetyki jądrowej - ocenia prezes francuskiego koncernu Areva Luc Oursel. Podkreśla, że zalety atomu to m.in. przewidywalność i brak emisji CO2.

Grupa Lotos od soboty podwyższa ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 i 98 o 24 zł na tysiąc litrów. Jak poinformowało biuro prasowe spółki, spadają ceny oleju napędowego, Eurodiesel Lotos o 21 zł a do celów opałowych Lotos Red o 9 zł na tysiąc litrów.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Uczestnicy sobotniego spotkania pod hasłem "Platforma Oburzonych" w Gdańsku wystąpią do prezydenta RP z apelem o zmianę w konstytucji przepisów dotyczących referendum. Podpisane pismo ma dotrzeć do głowy państwa do końca miesiąca.

Za 24 tygodnie mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie. Obejmą one nie tylko rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, ale także osoby, które będą wtedy na urlopach. Oznacza to, że do dłuższych urlopów będą mieli prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca.

Armia powinna przygotować się do działania w cyberprzestrzeni, a rozwijanie tej zdolności za kilka lat powinno stać się najważniejszym priorytetem rozwoju sił zbrojnych - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Polska polityka powinna szukać ponadpartyjnej odpowiedzi na wyzwania globalizacji i kryzysu europejskiego - powiedział prezes PSL Janusz Piechociński podczas debaty zorganizowanej przez PSL i PJN w Warszawie. Z kolei lider PJN Paweł Kowal przekonywał, że należy iść w kierunku Europy równych szans.

Mikropożyczki, nowe miejsca pracy w sektorze usług społecznych, staże w administracji, szkolenia i kursy - to niektóre elementy programu "Praca dla młodych" przedstawionego w niedzielę przez Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Dwie trzecie Polaków (67 proc.) popiera wprowadzenie przepisów regulujących prawa osób żyjących w związkach partnerskich heteroseksualnych. Zdecydowanie mniej (47 proc.) jest za takimi prawami dla par homoseksualnych - wynika z sondażu TNS Polska dla PAP.

Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku wystąpiła w niedzielę po południu o areszt tymczasowy dla Rosjanina podejrzanego o zabójstwo trzyosobowej rodziny w Gdańsku. 32-letni mężczyzna nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Nowy szef chińskiego rządu Li Keqiang obiecał w niedzielę reformy i wzrost gospodarczy. Zapewnił, że będzie współpracował z prezydentem USA Barackiem Obamą w celu nawiązania "nowego rodzaju relacji" ze względu na utrzymanie pokoju w regionie Azji i Pacyfiku.

USA praktycznie anulowały ostatni planowany w Europie etap tarczy przeciwrakietowej, któremu sprzeciwiała się Rosja - pisze "New York Times" i twierdzi, że może to otworzyć drogę do współpracy z Moskwą np. w zakresie redukcji arsenałów nuklearnych.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedzieli podczas weekendu, że nie zamierzają kontynuować pracy w strukturach unijnych, gdy z końcem 2014 roku upłyną ich obecne kadencje.

Planowane w lecie tego roku niemiecko-rosyjskie manewry wojskowe zostały odwołane ze względu na zastrzeżenia MSZ w Berlinie, który obawiał się negatywnych reakcji ze strony Polski i krajów bałtyckich - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

150 tysięcy osób przybyło w niedzielę na Plac Świętego Piotra na pierwsze spotkanie z papieżem Franciszkiem na modlitwie Anioł Pański. Nowy biskup Rzymu znów wygłosił improwizowane przemówienie; mówił tylko po włosku.

Co najmniej 112 tys. cywilów zginęło w walkach i zamachach w Iraku od czasu inwazji na ten kraj koalicji pod dowództwem amerykańskim w marcu 2003 r. - wynika z nowego bilansu opublikowanego w niedzielę przez organizację pozarządową Iraq Body Count (IBC).

(PAP)

jow/